Dvacet kilometrů nejrychleji zvládlo družstvo složené z dvaceti chlapů a dívek Základní školy Očovská, která zvítězila časem 1:25:07 hodiny. Druzí skončili žáci ze Základní školy Mírové náměstí, třetí příčku obsadili studenti ze slovenského Holíče.

Mimo medailové pozice byli kluci a dívky z hodonínského gymnázia, Základní školy Vančurova, Rohatce, Bernolákova a Skalice. „Obrovské poděkování patří všem školám, žákům i organizátorům. Velmi si cením zapojení škol z Holíče a Skalice. Díky nim jsme udělali první krok k dlouhodobé přeshraniční spolupráci. Osobně mě nadchnul přístup na Základní škole Vančurova a atmosféra v Rohatci. Nicméně všichni moji kolegové si chválili spolupráci a nadšení lidí na školách," říká předseda VK Hodonín a jeden z hlavních organizátorů nevšední akce Filip Švrček.

Školní pohár ve štafetovém půlmaratonu na veslařských trenažérech 2016Výsledky 1. kola: 1. ZŠ Očovská, Hodonín (1:25:07), 2. ZŠ Mírové náměstí, Hodonín (1:25:09), 3. ZŠ Školská, Holíč (1:25:22), 4. Gymnázium Hodonín (1:26:15), 5. ZŠ Vančurova, Hodonín (1:27:50), 6. ZŠ Rohatec (1:28:14), 7. ZŠ Bernolákovo, Holíč (1:29:13), 8. ZŠ Vajanského, Skalica (1:29:28).

Šéf slováckého klubu upozornil, že chce v letošním roce pracovat s mládeží ještě více než v předcházejících letech a dělat v regionu celkovou sportovní osvětu.

Proto se po loňském školním závodě na dračích lodích, kterého se se dvěma týmy zúčastnily tři školy, rozhodlo vedení klubu letošní klání rozdělit na dvě části. Tou první byl štafetový závod na veslařských trenažérech, druhou etapou bude červnové klání na dračích lodích, kde se také uskuteční vyhlášení celkového vítěze.

„Díky aktivitě předsedy klubu Filipa Švrčka, který osobně oslovil všechny školy v regionu, se nakonec do závodu přihlásilo osm školních posádek po dvaceti dětech. Dohromady tedy soutěžilo úctyhodných sto šedesát žáků," informoval zástupce VK Hodonín Filip Dítě.

Každé družstvo závodilo na své půdě, takže organizátoři rozvezli trenažéry na všechny školy, kde umístili své zástupce. Organizátoři pak všechny týmy propojili pomocí programu Row Pro. „Ten díky propojení trenažéru s notebookem a online aplikací umožňuje soupeření na dálku. Závodníci tak vidí, jak si v porovnání s ostatními posádkami vedou," upozornil Dítě.

Premiérová akce se neobešla bez komplikací a kvůli problémům pořadatelé propojili pouze některé školy. „Nicméně tato zkušenost odhalila obrovský potenciál tohoto způsobu zápolení. Školy, které sledovaly soupeře, měly daleko větší motivaci a týmovou soudržnost," všiml si Dítě.

Akce odstartovala instruktáží jízdy, prezencí žáků a nastavením závodu mezi devátou a desátou hodinou.

Doping: voda a banány

Hodinu před půlmaratonem pak žáci cvičili předávání štafety, což bylo klíčové pro zvládnutí závodu. „Když totiž veslař dokáže rychle předat madlo trenažéru, uvolnit nohy a bleskově zapojit nového závodníka, může dojít k úspoře mnoha cenných sekund," říká Švrček.

Jediným povoleným dopingem byla připravená voda a banány. Hromadný start byl na programu v 11.00.

Na jednom trenažéru se postupně vystřídalo dvacet žáků ze šestých, sedmých, osmých a devátých tříd. Z každého ročníku pak musela jet dvě děvčata.

„Naším cílem je propagovat veslování, zaměřit se na šikovné děti, pozvat je na trénink, motivovat ke zdravému životnímu stylu a vytvořit dlouhodobou vazbu se školami. Chceme také vytvořit skupiny a svážet děti z Holíče, Skalice, Hodonína a Rohatce."

předseda veslařského klubu VK Hodonín Filip Švrček

Celkově každý absolvoval dvakrát pět set metrů," informoval Švrček. Ten připomněl jedinou podmínku, že závodu se nesměl zúčastnit žádný registrovaný veslař. „Chtěli jsme, aby všechny školy měly stejné podmínky," řekl předseda tradičního hodonínského oddílu.

Aktéři si pochvalovali především parádní týmovou atmosféru. „Bylo skvělé sledovat, jak deváťáci pomáhají šesťákům a každý fandí každému," pravil Filip Dítě, který sledoval žáky Základní školy Vajanského ve Skalici.

Vyrovnaný závod nakonec ovládli kluci a holky z hodonínského Očova, kteří budou 16. února 2018, kdy se uskuteční příští zápolení na trenažérech, obhajovat své prvenství. „Tentokrát to uděláme ve velkém pod jednou střechou," dodává Švrček.