O svých plánech mluví hodně opatrně a skromně. Přitom plavkyně Lucie Zubalíková patří už v sedmnácti letech mezi absolutní domácí špičku a ve své věkové kategorii se řadí do evropské elity. Dva vrcholy letošního léta se odehrály na stejném místě, jímž byl veslařský kanál v Račicích. Tam se totiž konal nejprve evropský juniorský šampionát a poté také mistrovství republiky v dálkovém plavání. „Na mistrovství Evropy jsem skončila čtrnáctá jako nejlepší z Češek. V juniorské kategorii přitom zůstanu ještě dva roky. Mým dalším cílem je světový šampionát v příštím roce,“ říká rodačka z Rohatce.

Už začátkem léta vybojovala v seniorské kategorii stříbrnou medaili na desetikilometrové trati, tentokrát se v Račicích plavala pětka a dvacítka. „Dvacítku zatím vůbec neplavu, startovala jsem jen na kratší trati. A musím přiznat, že mě moje vítězství samotnou překvapilo. Byly tam přece jen zkušenější holky. V první ze tří kol to docela napálily a já byla až někde kolem šestého místa. Ve druhém jsem šla do čela a už to odtáhla až do cíle,“ přibližuje vývoj mistrovského závodu.

Svoji budoucnost vidí právě v maratonech, i když se věnuje i kratším tratím v bazénu. „Plavu hlavně kraulové tratě od 200 do 1500 metrů. Na mistrovství republiky dorostu jsem letos získala tři stříbra a jeden bronz. Víc si ale věřím v dálkovém plavání, protože jsem vyloženě vytrvalecký typ,“ prozrazuje plavkyně brněnské Komety, do níž přestoupila z Hodonína.

„V Brně můžeme trénovat na padesátce v Lužánkách, nebo na pětadvacítce na Lesné a v Řečkovicích. Třeba dvouhodinový trénink v bazénu je ale někdy trochu na hlavu. Třeba zimní mistrovství na pět kilometrů jsme plavali v pětadvacítce, což je dvě stě bazénů. Když pak plavu na mezinárodních závodech v moři, tak je to něco úplně jiného. Byla jsem třeba na závodech ve Španělsku, nebo loni bylo juniorské mistrovství Evropy na Maltě. Ve slané vodě se plave úplně jinak, to pak mají asi výhodu holky, které v ní mohou trénovat,“ naznačuje určitý handicap vnitrozemských dálkových plavců Lucie Zubalíková, která patří k velkým talentům českého plavání.