„Druhé místo samozřejmě bereme. Bylo to náročné, ale nakonec jsme v silné konkurenci uspěli. Soupeři nám zadarmo nic nedali, proto jsme rádi, že jsme si opět po roce na krok pověsili medaili," uvedl spokojený Václav Masaryk.

Pár TK Classic při SVČ Hodonín vrchol letošní sezony náramně zvládl. Václav Masaryk s Klárou Chivančíkovou v konkurenci třiačtyřiceti dvojic, které startovaly v hlavní kategorii dospělých, bez problémů postoupili do večerního semifinále. „Vašek s Klárou nastupoval na parket až do druhého kola jako jeden ze dvanácti nasazených dvojic. Toto privilegium si zajistili díky druhému místo v Taneční lize 2015 a také díky aktuálnímu druhému místu v Rang listu ČSTS," připomněl předseda TK Classic při SVČ Hodonín Stanislav Chovančík.

Tomu bylo stejně jako zaplněným ochozům v pavilonu A na olomouckém výstavišti Flora, kde se letošní mistrovství České republiky uskutečnilo, hned jasné, že elitní dvojici ze Slovácka postup do finále stejně jako v předcházejících dvou letech neunikne. „Po loňském bronzovém úspěchu bylo jejich cílem samozřejmě vyšší umístění. Tomu podřídili celou zimní přípravu, která byla opravdu náročná," prohlásil Chovančík.

Na parketu pavilonu, který se na konci ledna proměnil ve velký taneční sál, se pod dohledem kamer České televize a jedenácti porotců rozhořely boje o postup do finále v pěti tancích. „Dvojice musely předvést sambu, chachu, rumbu, paso doble a jive," informoval hodonínský předseda.

Zaplněná hala hnala své favority k parádním výkonům, ale jen šest nejlepších se těšilo na další skvělé finále, na jehož konci se rozdávala poslední sada medailí letošního šampionátu. „Atmosféra byla znovu skvělá a bouřlivá. Finále bylo pro všechny přítomné naprosto strhující. Mě těší, že Vašek s Klárou předvedli opravdu skvělý výkon. Všechny tance zvládli na maximum. Z ohlasu přítomných diváků a fanoušků byla cítit velká podpora," prohlásil Chovančík. Pár TK Classic se věrným příznivcům nakonec odvděčil druhým místem.

O medaili na Hané bojovali také Klára Adamová se svým novým partnerem Davidem Felcmanem. Ti v druhé nejprestižnější kategorii mládeže obsadili nepopulární čtvrtou příčku. „I tady se sešla velká konkurence sedmatřiceti párů. Ten náš měl za sebou necelou půlroční společnou přípravu, během které na sobě hodně zapracoval. Hlavně proto jsme věřili, že do finále postoupí i oni. To se nakonec potvrdilo," uvedl Chovančík.

Adamová s Felcmanem ze sebe vydaly maximum především v hektickém semifinále, které bylo nesmírně vyrovnané. Hodonínská dvojice svůj výkon v náročném finále ještě vylepšila, na medailovou pozici ale stejně nedosáhla. „Je to škoda a moc nás to mrzí. Tajně jsme doufali v medaili, nakonec to těsně nevyšlo. Takový je někdy sport," pravila Klára Adamová. „Věřím ale, že v dalších soutěžích naše forma poroste a v závěru sezony ještě hodně příjemně překvapíme,"při­dala.

Svůj úplně první start v kategorii mládeže, kam na začátku roku přestoupili z kategorie junior II, právě na národním šampionátu absolvovali Filip Schwoiser s Klárou Megovou. „Umístění v druhé polovině startovního pole odpovídá momentální výkonnosti i zkušenostem. Přechod z juniorů do této kategorie je velmi náročný," připomněl Chovančík.

Posledním zástupcem jihomoravského oddílu v Olomouci byli junioři Radek Svěrák se Sárou Stepakovou. Tento mladý pár si vytančil svoji účast na mistrovství teprve koncem minulého roku. „Získat nejvyšší juniorskou třídu a hned se zúčastnit hlavní titulární soutěže je také velmi obtížné. Přechod z omezených variací do neomezených není opravdu jednoduché. Přes skutečnost, že jeli vlastně na zkušenou, nebylo jejich umístění v druhé polovině startovního pole čítajícího třiačtyřicet párů vůbec špatné. Už jen skutečnost, že se párům podaří projít náročným výběrovým sítem splnění výkonnostních limitů je velkým úspěchem. Dalším desítkám se to vůbec nepodaří," dodal Chovančík.

Chovančík: Vždycky to může být ještě lepší
„Jako vedoucí klubu jsem spokojený a šťastný. Cíl byl pro letošní rok byl splněný. A pro ten příští si musíme stanovit ještě o kousek vyšší. Náš pár udělal v posledních třech letech obrovský výkonnostní posun. V roce 2013 Masaryk s Chovančíkovou skončili třiadvacátí, o rok později na mistrovství, které se konalo u nás v Hodoníně, byli již ve finále na páté příčce a trvale se zařadili mezi top pět nejlepších párů České republiky. Vloni v Praze již stáli na bedně a přivezli pro Hodonín bronzové medaile a letos tedy stříbro. Mistrovství republiky však z mého a klubového pohledu nebylo jen o Masarykovi s Chovančíkovou, ale velkou radost nám udělaly i ostatní páry. Česká republika má 545 aktivních párů v kategorii juniorů, 202 párů v kategorii mládeže a 1 012 párů v kategorii dospělých, takže s výsledky musím být spokojený. I když vždycky to může být ještě lepší. Sportovní tanec ovšem není jen věcí samotné taneční přípravy, nacvičených krokových variací a prvků a souznění pohybu obou aktérů tak, aby výsledek byl lahodný oku a hodný ohodnocení porotců, ale nedílnou součástí je rovněž pohybová a fyzická příprava, bez které se špičkové páry neobejdou. Je to opravdu velká dřina a výsledek, který působí lehce a jakoby samozřejmě, je podepřen léty náročného tréninku."

Předseda TK Classic při SVČ Hodonín Stanislav Chovančík