Více než výsledky předních evropských týmů se ale v hale mezi diváky a fanoušky řešilo nečekané odstoupení Mostu po prvním zápase. České mistryně, které přijely do Hodonína i s bývalým trenérem Veselí nad Moravou Lubošem Hudákem, spojkou Kateřinou Slovákovou a křídelnicí Terezou Chmelařovou, ve středu večer prohrály s rumunským celkem HCM Roman 21:29 a ve čtvrtek ráno k údivu všech odcestovaly domů. „Do zápasu jsme vstupovali oslabení o Borovskou a Bezpalcovou a s již několika zraněnými hráčkami, mezi které patřily Martinková, Růčková, Zachová, Smolová, Mičiníková, Chmelařová a další, což se projevilo i na našem výkonu i výsledku. V tomto stavu nebylo možné turnaj dohrát, a tudíž se po konzultaci celého realizačního týmu a vedení rozhodlo k odstoupení z turnaje a předčasnému odjezdu," stojí v prohlášení vedení severočeského oddílu na oficiálním klubovém webu. „Toto rozhodnutí nebylo zcela jednoduché i s ohledem na vazby na tento turnaj a narušení průběhu klání a tudíž i narušení celkové přípravy Andělů. Jsme však přesvědčeni, že nebylo jiného řešení. Nyní nás čeká kompletní ozdravná regenerace, abychom byli opět v plné síle," dodali mostečtí činovníci.

Pořadatelé Slováckého poháru ale pochopení pro jednání mosteckého týmu neměli. „Nejde o to, že chování týmu českých šampionek znehodnotilo celou naši práci, ale především zástupci Mostu dali všem soupeřům, z nichž někteří to měli do Hodonína více než tisíc kilometrů, najevo, že jim za to nestojí. Samozřejmě zástupci zahraničních týmů to nechápali," prohlásil manažer HK Hodonín a ředitel turnaje Radek Bičan, který se důvodem odstoupení neztotožnil. „Zástupci Baníku mi sdělili, že jejich fyzioterapeutka po utkání s Rumunkami doporučila v turnaji nepokračovat z důvodu zhoršení zdravotního stavu hráček a možných rizik zranění. K tomu chci říct jenom to, že jsme měli na turnaje pouze jedno ošetření, když se dvě hráčky nešťastně srazily a jedné z nich krvácelo z nosu," pronesl Bičan. „Opravdu se nehrálo nijak agresivně ani nijak tvrdě," přidal známý funkcionář. „Mostečtí by se měli za své rozhodnutí stydět," dodal.

Pořadatelé se snažili sehnat za Most adekvátní náhradu, nakonec se ale jim najít vhodného zástupce nepodařilo. Jedno utkání místo Černých andělů odehrála Šaľa, další duel pak ŠKP Bratislava. Výsledky slovenských celků se ale do turnaje nepočítaly.

Klíčové utkání bylo na programu v sobotu, kdy se proti sobě postavily Togliatty a Roman. Atraktivní duel nakonec skončil výhrou Lady 34:31. „My samozřejmě známe úroveň ruských týmů. Víme, jak se hraje rumunské liga, takže mě vůbec nepřekvapilo, když si o to vítězství v celém turnaji rozdalo právě Togliatty s Romanem," řekl Bičan.

Ruské vicemistryně se Slováckého poháru zúčastnily již potřetí. Při své premiéře v roce 2011 skončily v Hodoníně za dánským Holstebrem druhé, před dvěma lety kvalitně obsazené mezinárodní klání opanovaly a pohár pro vítěze špičkového turnaje zvedly nad hlavu i letos.

Do počtu ale ve sportovní hale TEZA nebyly ani další zvučné celky. „Nám se letos podařilo domluvit šest zajímavých účastníků, kteří budou v příštím ročníku působit v evropských pohárových soutěžích. Úroveň turnaje byla určitě vysoká. Sešli se tady mistři České republiky, Běloruska a Nizozemska, druhý tým ruské a slovinské ligy nebo čtvrtý tým rumunské nejvyšší soutěže. Pro všechny celky je to atraktivní a zajímavé měření sil," prohlásil Bičan.

Podle něj žádný ze zmiňovaných týmů herně ani výsledkově nepropadl. „Dalfsen první dva zápasy nezahrál příliš dobře. Možná to bylo i proto, že nechal doma odpočívat čtyři nizozemské reprezentantky. Pak ovšem jedna hráčka přijela a další utkání odehrál nizozemský mistr slušně," uvedl hodonínský činovník. „Podobně hrálo i Zagorje, které třeba Rumunky hodně potrápilo. Minsk hraje vyrovnané zápasy s každým, i když mu k vítězství vždycky něco schází," doplnil.
Hráčky, trenéři i členové realizačních týmů se ovšem v Hodoníně nebavili pouze házenou. Zástupci evropských družstev měli čas i na prohlídku města nebo návštěvu Čejkovic. Právě na tamní tvrzi se odehrává společenská část turnaje. „Hosté se tam seznámí s regionem, místním vínem i specialitami. Historie třináctého století je výrazně patrná. Všem se tam moc líbí," pronesl Bičan.

V rámci programu turnaje žen o Slovácký pohár se ve sportovní hale TEZA uskutečnila také série přípravných zápasů mladších dorostenek. Naděje Hodonína se v domácím prostředí utkaly třeba s běloruským Minskem, rakouským Hypo Niederosterreich, Bratislavou a Pískem. S kvalitními zahraničními celky poměřily své síly také dorostenky Velké nad Veličkou a Zlína. „Ženy BNTU-BelAZ Minsk Reg. Přicestovaly na turnaj společně s týmem mladších dorostenek. Pro mladé Bělorusky bylo herní soustředění v Hodoníně velmi zajímavou mezinárodní přípravou," uvedl Bičan.

Atraktivní duely braly jako příjemné zpestření letní přípravy před zahájením mistrovských soutěží také dorostenky Hodonína. „S takovými týmy nehrajeme každý týden. Holky v těžkých zápasech nabraly ohromné zkušenosti. Do těžkých zápasů jsme přitom šly z plné přípravy. Sami sebe jsme překvapili tím, že jsme doma nenašli žádného přemožitele a všechny zápas vyhráli," uvedl kouč slováckého celku Antonín Střelec.

Známý trenér své svěřenkyně za přístup i výkony chválil. „Holky plnily mé pokyny a každým zápasem rostly. Pokud budou na sobě ještě více pracovat, posunou se v kariéře zase o něco dál," prohlásil Střelec.

Ten věří, že by mohly hodonínské dorostenky trápit v ligové soutěži i přední moravské mládežnické celky z Ostravy, Olomouce či Zlína. „Tajně sníme o třetí příčce. Ale důležité bude, aby holky měly z házené radost a udržely laťku, která se tady nasadila, hodně vysoko," dodal bývalý trenér Veselí nad Moravou, Zlína či Kunovic.

Slovácký pohár 2015, 9. ročníkVýsledky: Dalfsen – Roman 20:33 (9:15), Minsk – Togliatti 28:37 (15:18), Dalfsen – Zagorje 20:26 (7:15), Togliatti – Dalfsen 32:24 (14:12), Roman – Minsk 27:24 (14:9), Dalfsen – Minsk 29:32 (16:16), Roman – Zagorje 24:21 (15:12), Roman – Togliatti 31:34 (16:19), Minsk – Zagorje 32:30 (18:14), Zagorje – Togliatti 29:37 (9:17). .
Celkové pořadí: 1. HC Lada Togliatti (4 0 0 – 140:112 – 8 bodů), 2. HCM Roman (3 0 1 – 115:99 – 6 bodů), 3. BNTU-BelAZ Minsk Reg. (2 0 2 – 116:123 – 4 body), 4. RK Zagorje (1 0 3 – 106:113 – 2 body), 5. Sercodak Dalfsen (0 0 4 – 93:1230 – 0 bodů).