Hry páté letní olympiády dětí a mládeže hostil Olomoucký kraj. O medaile se zápolilo ve dvaceti sportech a dvou kulturních disciplínách v Olomouci, Prostějově, Kostelci na Hané, Velké Bystřici a Vésce u Olomouce.

Na akci dorazilo celkem 3531 dětí ze všech čtrnácti krajů České republiky. Doprovod mladých sportovců tvořilo 676 trenérů a asistentů. „Je to účastnický rekord, což ale není náš primární zájem. Tím je možnost ukázat mládeži krásu sportu a kolektivního soutěžení. Hrami chceme připomenout olympijský duch a naznačit dětem možnou životní cestu,“ prohlásil předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Smyslem olympiády dětí a mládeže je, aby si děti už ve velmi útlém věku na vlastní kůži vyzkoušely olympijské emoce. To se pak může stát motivací pro jejich sportovní růst. „Pokud chceme, abychom měli i v budoucnosti úspěšné sportovce, musíme dávat mladým možnost porovnávat své síly od žákovského věku. To je také cíl olympiády dětí a mládeže,“ řekl Jirásek.

Absolutním králem pátého ročníku letní ODM se stala reprezentace Jihomoravského kraje, která si z Olomoucka odvezla neuvěřitelných devadesát medailí. „Devětadvacet bylo zlatých, jednadvacet stříbrných a čtyřicet bronzových,“ informoval Jirásek. Nejsilnější byli Jihomoravané v plavání, z bazénu totiž vylovili třináct zlatých, čtyři stříbrné a devět bronzových medailí – tedy téměř třetinu všech svých cenných kovů.

Bodovalo také Hlavní město Praha, třetí příčku v bodování krajů obsadil pražský soused ze středních Čech. Hostitelé z Olomoucka skončili čtvrtí, přestože celkově získali o tři medaile více než Středočeši. Jenže do bodování celkového pořadí se nezapočítávaly jen medaile, ale i umístění na dalších pozicích.

Mezi jednotlivci zazářila v kategorii mladších žákyň plavkyně Edita Chrápavá z Jihomoravského kraje, která získala na Hané celkem čtyři zlaté medaile. V téže věkové skupině dominoval atlet Adam Röder z Olomoucka.

V kategorii starších žákyň vynikla fantastickou sbírkou osmi cenných kovů kanoistka Amálie Hilgertová ze Středočeského kraje, která tak získala primát mezi všemi sportovci. Slavit mohou rovněž v Jihočeském kraji, kde se mezi staršími žáky zaskvěl coby nejúspěšnější sportovec Josef Moser v plavání, získal čtyři zlata.

V. letní olympiáda dětí a mládeže

Jihomoravský kraj (28 zlatých – 21 stříbrných – 40 bronzových – celkem 89 – 613 bodů)
Hlavní město Praha (22 – 26 – 23 – 71 – 495)
Středočeský kraj (24 – 27 – 16 – 489)
Olomoucký kraj (25 – 22 – 23 – 70 – 481)
Moravskoslezský kraj (15 – 20 – 18 – 53 – 377)
6.Jihočeský (10 – 22 – 21 – 53 – 366)

Zástupci Hodonínska v jednotlivých sportech
házená (Balážová, Beranová, Bydžovská, Hlaváčková, Kožuchová, A. Lukšíková, D. Lukšíková, Mikésková, Krupicová, Smetková, Trlidová, Váverková) – 3. místo
atletika (Bartoník, Džuba, Herzánová, Kolajová, Kučeřík, Kříž, Paličková, Rybáříková, F. Sasínek, P. Sasínek, Solaříková, Výletová, Žurková)
basketbal žákyně (Bubeníková, Holešinská) – 6. místo
basketbal žáci (J. Klimeš, Líčeník, Šuráň, Čada) – 3. místo
cyklistika (Gruber – 18. místo, Jeřelová – 14. místo)
stolní tenis (Hába, Vašík)
karate (Casabolo – 5. místo, A. Šabová – 1. a 3. místo, D. Šabová, Semelka – 5. místo)
řeckořímský zápas (Vrábel – 7. místo, Šupa – 4. místo, Stojaník – 3. místo, Domanský – 1. místo, Janků – 8. místo)