„Věděl jsem, že v jeho podání bude lepší dvoustovka než hladká šedesátka. Štěpán běžel opravdu výborně a bronz si zasloužil,“ říká kouč AK Hodonín Zdeněk Lípa.

Jeho svěřenec si nejprve suverénním způsobem podmanil rozběh, když do poledního finále postoupil čtvrtým nejlepším časem. V rozhodujícím závodě Voborník své maximum ještě vylepšil a v silné konkurenci obsadil vynikající třetí místo. „Medaili jsem rád,“ těší talentovaného závodníka, který byl ve čtvrtek oceněn na slavnostním vyhlášení nejlepších sportovců okresu Hodonín za rok 2016.

Zatímco na dvoustovce hodonínský atlet zářil, šedesátimetrový sprint Voborníkovi medailovou radost nepřinesl. Mikulčický rodák sice do finále postoupil díky vylepšenému osobnímu halovému rekordu, ale čas 7,22 v souboji o medaile nevylepšil a nakonec obsadil celkové osmé místo. „Žádné zázraky jsem od Štěpána nečekal, protože nedávno prodělal virové onemocnění a bral antibiotika,“ připomíná trenér Lípa.

Kromě Voborníka se na letošním halovém šampionátu juniorů a dorostenců kvalifikovali už pouze čtyři hodonínští závodníci. „Musíme přiznat, že jsme žádné oslnivé výkony neočekávali. Největší ambice jsme vkládali do sprintera Štěpána Voborníka a mílaře Martina Rebendy,“ uvedl zástupce jihomoravského atletického klubu Robert Džuba.

Zatímco Voborník urval ve vítkovické hale bronz, Rebenda na medaili nedosáhl. Hodonínský vytrvalec se představil v běhu na tři kilometry. „Martin drží v letošních halových tabulkách třetí nejlepší čas, takže jsme doufali, že by mohla cinknout i medaile, ale opět se potvrdilo, že každý závod je úplně jiný a tabulky nic neznamenají,“ říká Džuba.

Rebenda běžel úvodní dva kilometry takticky dobře, držel se čela startovního pole. Tempo však bylo výrazně pomalé, a tak bylo jasné, že poslední kilometr přinese strhující souboj o medaile, na což svého svěřence před závodem také upozorňoval trenér Slezák.

Tři kola před cílem náhle nasadil k trháku Vojtěch Vondrka. Závodník z Ústí nad Orlicí rozdělil celé startovní pole, v čele zůstalo pouze pět borců. Mezi nimi byl i Rebenda, který ale neudržel tempo a nakonec doběhl pátý. „Věřil jsem v medaili, bohužel to nevyšlo,“ smutní hodonínský běžec.

Unavený Rebenda se pokusil zahnat chmury na patnáctistovce, kde se pokusil vylepšit osobní halový rekord, ale ani to se mu nepovedlo. Čas 4:13,71 minuty stačil hodonínskému běžci na osmou příčku.

Žádné převratné výkony ve vítkovické hale nepřevedli ani další členové slováckého klubu. Mílaři Jakub Škojec s Janem Karafiátem se představili v rozbězích na osm set metrů. Dorostenec Škojec ve druhém rozběhu časem 2:04,12 minuty obsadil čtvrté místo a do finále nepostoupil. „Kuba svůj závod rozběhl odvážně a prvních čtyři sta metrů vedl a diktoval tempo, ale po zrychlení skupiny závodníků nedokázal zareagovat a o své postavení přišel,“ hlásí Džuba.

Ani Karafiát nedokázal v závodě předvést svůj pověstný dvou set metrový finiš a již od začátku bez jakéhokoliv zrychlení běžel na konci celého balíku. „Čas 2:09, 45 minuty je propadák,“ tvrdí Džuba.

Ani hodonínské běžkyni Zuzaně Dymáčkové se nepodařilo přiblížit svému osobnímu rekordu, když ve třetím rozběhu na čtyři sta metrů obsadila časem 1:02,30 minuty šesté místo a do finále nepostoupila. „Někdy musíme být i kritičtí. S výkony ani výsledky nejsem spokojený. Bohužel nejen našim atletům chybí umění běhat hlavou. Někteří se nedokáží nejenom na tréninku, ale i v závodě kousnout., což teprve atleta dělá hvězdou. Bohužel toto umí jen málo sportovců,“ říká kouč AK Hodonín Antonín Slezák.

Jeho svěřenci už vyhlížejí víkendové halové mistrovství republiky mužů a žen, které se koná v Praze.