Mistrovství Moravy a Slezska jednotlivců dorostu, juniorů a dospělých se konalo za nepříznivého počasí. Ve skvělém světle se na severu Moravy ukázali hodonínští atleti. Jako by jim dlouhá zima a trénink v nevlídných podmínkách pomohly v sobotním závodě, kdy pršelo a teplota jen výjimečně překročila dvanáct stupňů Celsia.

I přes provazy deště se podařilo něco, čemu nevěřil před závodem ani trenér Zdeněk Lípa.

Jeho svěřenkyně Veronika Paličková hned v rozběhu vyhověla na setinu přesně nominačnímu kritériu pro mistrovství světa do sedmnácti let, které letos hostí Ukrajina.

Výkonem 11,90 sekundy zaostala Paličková pouhé čtyři setiny od okresního maxima Pavly Sichové, který je v jejím držení od roku 1995. „A na dohled je i rekord České republiky, který má hodnotu 11,78 sekundy," říká člen a statistik AK Hodonín Lukáš Lípa.

Ve finále si Paličková zopakovala čas pod dvanáct vteřin, když zvítězila časem 11,99 sekundy. Druhou zlatou přidala hodonínská sprinterka na dvojnásobné trati, kde zvítězila již v tréninkovém tempu 24,94 sekundy.

Paličková získala dvě z osmnácti medailí hodonínských atletů. Ti domů přivezli pět zlatých, čtyři stříbrné a devět bronzových medailí.

Největší převahu předvedli junioři v závodě na čtyři sta metrů, když ovládli celé stupně vítězů. Zvítězil Dominik Kubalák v novém okresním maximu 49,40 sekundy, druhý doběhl Jakub Žurovec v osobním maximu 50,50 vteřiny a osobní rekord předvedl také třetí David Herka.

„Tato tak vytvoří společně s Filipem Sasínkem silnou sestavu pro republikový šampionát ve štafetě na čtyřikrát čtyři sta metrů. Po dvou triumfech v dorostu boudou chtít pokračovat také v juniorské kategorii," uvedl Lípa.

Jakub Žurovec přidal bronz ve sprintu na sto metrů a v rozběhu časem 11,34 vteřiny navíc v kategorii juniorů vylepšil své týden staré okresní maximum. Dominik Kubalák chtěl přidat cenný kov v závodě na dvě stě metrů. Vyrovnaný osobní rekord 22,84 sekundy stačil Kubalákovi jen na čtvrté místo, když od bronzu ho dělila pouhá setina sekundy.

Zlatou medaili získala v Třinci také diskařka Jana Myrmusová. Tentokrát z toho nebyl sice hod za čtyřicet metrů, ale výkon 39,29 metru na soupeřky stačil.

Vyhrála i Slaníková

Zlato v ženské kategorii přidala ještě Adriana Slaníková, která měla původně nastoupit v závodě na tři kilometry, ale bývalá krasobruslařka nakonec ovládla poloviční trať výkonem 5:25,36 minuty.

Stříbro si z třineckého stadionu odvezl ze sprintu na sto metrů dorostenec Ondřej Kučeřík výkonem 11,67 sekundy. K tomu přidal Kučeřík bronz na dvojnásobné trati časem 23,72 sekundy.

V této kategorii se závodníkům nadmíru dařilo. Stříbro si z patnáctistovky dovezl i Jaroslav Půček výkonem 4:33,10 minuty nebo diskař Petr Tancer, který si připsal osobní rekord 38,60 metru.

Bronz přidal ve vylepšeném okresním maximu David Kákona, který běžel tři kilometry, diskař Marek Mikeska hodil osobní rekord 38,31 metru a Patrik Sasínek si v závodě na čtyři sta metrů také vylepšil časem 55,18 osobní rekord.

V kategorii dorostenek pak završily bronzovou sbírku Adéla Sedlářová, která si v běhu na čtyři sta metrů vylepšila osobní rekord na 61,77 sekundy, Zdenka Hlaváčová rovněž vylepšila v závodě na tři tisíce metrů osobní maximum a z výškařské soutěže žen Lucie Krtičková za zdolaných 165 cm.

I ostatní hodonínští závodníci předvedli skvělé výkony, byť na medaile nedosáhli. Adéla Herzánová vylepšila svůj oddílový rekord v kategorii dorostenek na 16,31 sekundy a kolize na poslední překážce ji jen těsně připravila o bronz. I tak z toho bylo skvělé čtvrté místo.

Bramborovou medaili si ze závodu dorostenců na patnáct set metrů odvezl i Jiří Tomek nebo Lucie Žurková ze sprintu na sto metrů, kde ve finále i rozběhu předvedla shodně 13,22 sekundy a na dvojnásobné trati skončila šestá za 27,18 vteřiny. Pátá skončila ve výšce dorostenek Kateřina Fialová. „Bohužel po zdravotních problémech nedokázala navázat na halový titul," řekl Lípa. V Třinci předvedla 150 centimetrů.

Šestou příčku si zasloužila za vylepšený osobní rekord v závodě na dvě stě metrů žen Darina Dvorská a osobní maximum zaběhla i na poloviční trati. Tam stačilo 13,89 sekundy pouze na rozběh.

Těsně před branami finále skončil v kouli dorostenců Michal Březina. Ten poslal pětikilové náčiní nejdále do vzdálenosti 11,37 metru, což znamenalo devátou příčku.

Desáté místo obsadila v závodě na dvě stě metrů dorostenek Markéta Buriánková stejně jako její oddílová kolegyně Markéta Sedláčková na čtyřstovce, která běžela vůbec poprvé.