Sobotní program šampionátu mládeže otevřeli chodci, kde ve startovním poli obhajovali své zlato a stříbro z haly i hodonínští Filip Veselouš a Jiří Skalka. Tito mladí chodci potvrdili pověst velkých talentů a v kategorii dorostu si stejně jako v hale došli pro první dvě místa. Titul na pět kilometrů chůze obhájil v okresním rekordu 24:10,78 minuty Filip Veselouš. Oddílový kolega Jiří Skalka zaostal za vítězem o necelých devět sekund. Třetí v pořadí Jakub Zecha z Havířova došel do cíle s více než dvouminutovým zpožděním.

Stejně jako chodci přijela do Prahy obhajovat své pozice i Tereza Korvasová, která v hale získala nečekané dva tituly mistryně České republiky. Tentokráte se na hodonínskou závodnici soupeřky nachystaly kvalitně a Korvasové nic nedarovaly.

V sobotním závodě na patnáct set metrů obsadila talentovaná závodnice skvělé druhé místo, když jí porážku z haly vrátila závodnice Spartaku Praha 4 Moira Stewartová. Korvasová v okresním rekordu dorostenek 4:45,97 minuty ztratila na vítězku dvě a půl vteřiny., tedy na Korvasová získala svoji druhou medaili v nedělním závodě na tři kilometry. Vylepšený osobní rekord o čtrnáct vteřin (10:21,74 minuty) jí nestačil na dvojčata z USK Praha Elišku a Anežku Drahotovi, které patří k našim výtečným reprezentantkám především v chůzi.

První jmenovaná zvítězila v čase 10:11,58 minuty, druhá ze sester zaostala o necelé dvě vteřiny.

V sobotním programu se představili i další členové AK Hodonín. Jakub Žurovec zaklekl do bloků nejkratšího sprintu na sto metrů. Žurovcovi přinesla nejrychlejší startovní reakce postup do finále v novém osobním rekordu 11,16 sekundy. Žurovec ve finále svůj čas ještě vylepšil, na medaili to však stále nestačilo. Závodník slováckého celku nakonec skončil pátý. „Na medaili přitom stačilo relativně málo, bronz zajišťoval čas 11,10 vteřiny," řekl zástupce hodonínského klubu Lukáš Lípa.

Žurovcova oddílová kolegyně Lucie Žurková bojovala o co nejlepší umístění na stejné trati mezi dorostenkami. „Bohužel Lucka zaostala za svým osobním rekordem o čtyři setiny a rozběhový čas 12,95 vteřiny jí na finále nestačil," uvedl Lípa.

V součtu časů obsadila Žurková solidní patnácté místo.

Jedním ze dvou zástupců v sektorech technických disciplín byl Zdeněk Ščudla. Ten nejprve nastoupil v koulařském sektoru, kde jej tak nelimitoval nedávno zraněný loket, a také se mu tam dařilo lépe než později v oštěpu.

„V kouli předvedl Ščudla druhý nejlepší výkon letošního roku 13,88 metru, což mu mezi dorostenci vyneslo konečné sedmé místo. Následně v oštěpu přidal čtrnáctou pozici za výkon 42,26 metru," informoval Lípa.

Nad překážkami se představil junior Vojtěch Čech. Vícebojařský specialista si v prudkém protivětru doběhl pro oddílový a osobní rekord. Sto deset metrů dlouhou trať s deseti umělými překážkami prolétl za 16,19 sekundy, což mu stačilo na konečné osmnácté místo.

V sobotním programu se snažili z rozběhů postoupit také běžci v závodech na čtyři sta a osm set metrů. Oba zástupci AK Hodonín, Filip Sasínek i David Herka, si zajistili postup mezi nejlepších osm závodníků.

Zatímco Sasínek ovládl rozběh za pohodlných 2:01,79 minuty, David Herka postoupil až na čas výkonem 2:02,20 minuty.

V běhu na čtyři sta metrů dorostenců pak hladce do finále postoupil také čtvrtý z haly Jindřich Goiš, který mohl ve finále pomýšlet na medaili. Bez šancí na cenný kov nebyl ani junior Dominik Kubalák. Ten tentokráte nepokořil padesáti vteřinovou hranici.

Oba závodníci se tedy představili v nedělních finále. Lépe se dařilo Jindřichu Goišovi, který potvrdil rostoucí formu. Opět si vylepšil osobní maxim a stal se teprve třetím hodonínským atletem, který zvládl zaběhnout čtyři sta metrů pod padesát sekund. Výsledný čas 49,77 vteřiny mu zajistil skvělé druhé místo.

V závodě juniorů nenašel Dominik Kubalák dostatek sil na zlepšení a čas 50,59 sekundy mu stačil na šestou příčku.

V dalším finále se představili půlkaři. Svoji letošní suverenitu potvrdil Filip Sasínek. Po halovém titulu na osm set metrů patří hodonínskému závodníkovi také venkovní primát, který získal za čas 1:54,79 min.

Druhý z hodonínských závodníků, David Herka, obsadil osmou příčku. V rozbězích dvousetmetrového sprintu postoupil do finále Jakub Žurovec, který zaostal za svým letošním nejlepším časem o pouhých šest vteřin. Do finále šel z šestého místa. „Předchozí starty jej ovšem stály hodně sil a ve finále si o jedno místo pohoršil a výkonem 22,96 sekundy obsadil pěkné sedmé místo," řekl Lípa.

Kolegyni Lucie Žurkové nestačil k postupu do finále ani osobní rekord 26,54 s. Mladá sprinterka skončila jedenáctá.

Pouhých šestapadesát centimetrů dělilo od finále diskaře Marka Mikesku. Tomu k postupu nestačilo ani poslat jeden a půl kilogramu vážící náčiní na hranici nového osobního maxima 35,18 metru. Celkově obsadil povzbudivé desáté místo.

Vrcholem národního šampionátu byla bezpochyby obhajoba titulu ve štafetě na čtyřikrát čtyři sta metrů. Oproti loňsku nahradil Dominika Kubaláka, který postoupil o kategorii výše, Jindřich Goiš, a Martina Paličku zase David Herka. Společně s Jakubem Žurovcem a Filipem Sasínkem tak dorostenci svedli tuhý boj především se štafetou Vítkovic.

„Loni na titul stačil čas 2:27,99 minuty. Letos druhá štafeta Vítkovic běžela výtečných 2:27,06 minuty. Naštěstí naši kluci byli ještě rychlejší," radoval se kouč Zdeněk Lípa. Hodonínští dorostenci tedy obhájili svůj titul z minulého roku a časem 2:26,43 minuty vylepšili okresní rekord dorostu i mužů.

„Na závody se všem podařilo vyladit formu na výbornou, téměř všichni si vytvořili osobní rekordy nebo závodili na jejich hranici. Žurková, Korvasová, Sasínek, Ščudla, Mikeska jsou přitom v dorostenecké kategorii letos poprvé. Jejich chvíle by měly přijít příští rok," pravil Lípa starší.

„Dominik Kubalák měl bohužel v průběhu sezony nepříjemné zranění kotníku, což se bohužel projevilo v přípravě. I tak zaslouží jeho výkon pochvalu. Stejně jako výkony všech našich závodníků," dodal uznávaný trenér.

Již příští týden odjedou bojovat o další výborné umístění žáci a žákyně. Jejich mistrovství hostí Olomouc.