Úřadující české šampionky už vyhlížejí víkendový start v prestižní soutěži. V neděli se představí na půdě favorizovaných francouzských Mét, v tříčlenné základní skupině se utkají ještě se srbským týmem STK Novi Sad.

„Druhý rok po sobě máme stejné soupeře,“ připomíná trenér Hodonína Jaroslav Mikeska.

Zatímco Jihomoravanky s Métami ještě nikdy nevyhrály a dvakrát těsně padly 2:3, Novi Sad dvakrát přetlačily a pokaždé slavily výhru.

„Méty jsou i teď jasný favorit skupiny. My se spíš soustředíme na boj o druhé místo,“ říká Mikeska.

Šéf klubu Brhel je o něco optimističtější, týmu věří. „Los je pro nás celkem příznivý. Samozřejmě Méty jsou favoritem skupiny, ale při dobré konstelaci a pokud budeme v plné sestavě bychom je mohli porazit,“ věří. „Novi Sad je ale taky nepříjemný protivník. Na soupisce má Číňanku. Dvakrát jsme ho sice porazili, ale bude to padesát na padesát,“ tuší.

Také ve stolním tenisu je konkurence obrovská, rozdíly mezi evropskými týmy jsou minimální. Rozhodují maličkosti, pár výměn. „Přirovnal bych to k fotbalu. Slavia taky chtěla hrát Ligu mistrů a nyní má problémy dostat se ze skupiny v Konferenční lize,“ upozorňuje Brhel.

Systém základních skupin letošní Ligy mistryň se po letech protknutých covidovými restrikcemi vrací zpět ke klasickému formátu, takže hodonínské stolní tenistky odehrají dva zápasy doma a dva venku.

„Pro nás je to stoprocentně lepší. Vždycky jsme chtěli hrát pro lidi, aby se přišli podívat na nejlepší stolní tenistky nejen z Evropy. Jednoznačně chceme hrát tímto způsobem,“ říká Brhel.

Stolní tenistky Hodonína získaly pro extraligovou rezervu exotickou posilu. Mladý tým ze Slovácka posílí reprezentantka Portorika Melanie Díaz.
Stolní tenistky Hodonína získaly exotickou posilu z Portorika. Kdy dorazí?

Stejně to vidí i kouč Mikeska. „Z principu je to jistě lepší. Právě domácí zápasy jsou smyslem naší účasti v Lize Mistryň, aby diváci měli možnost vidět top hráčky, nejlepší týmy kontinentu,“ přitakává trenér.

Jenže tento systém má i svoji nevýhodu. Zatímco v posledních letech se družstva vždy sešla v jednom termínu na jednom místě, nyní musí stolní tenistky pendlovat a kvůli nabitému kalendáři nestihnou odehrát všechny duely.

Už teď je jisté, že Polka Partyková bude kvůli účasti na mistrovství světa scházet v Srbsku, otazníky se vznášejí i na Japonkou Sakurou Moriovou. Asiatka taky nebude k dispozici pořád. „A zrovna bez ní to budeme mít těžké, protože má velkou kvalitu. Z našich děvčat je nejlepší a je schopná porazit kohokoliv,“ ví dobře Brhel.

Jinak má trenér Mikeska k dispozici stejný tým jako loni. V kádru jsou Partyková, Grofová a Ševčíková, k nim nově přibyla talentovaná Klempererová z béčka. Naopak Záděrová zamířila do Havlíčkova Brodu. „Myslím, že tým je o něco silnější, protože Karin Grofová si loni plnila rodičovské povinnosti a v Lize mistryň nehrála,“ upozorňuje Brhel.

Jak na tom Hodonín doopravdy je, ukáží nejbližší zápasy. České šampionky svoji pouť nejprestižnější evropskou klubovou soutěží odstartují již v neděli 23. října v Métách, 8. listopadu se pak představí na horké srbské půdě v Novém Sadu.

Domácí odvety přijdou na řadu na přelomu listopadu a prosince, kdy na Slovácko nejprve dorazí Méty a o dva dny později i Novi Sad.

Nejlepší dva týmy postupují do play-off, nejhorší ze skupiny bude hrát Pohár ETTU.