České házenkářky úspěšně zvládly vstup do evropského šampionátu, kde startují po osmi letech. V úvodním utkání základní skupiny A porazily v Srbsku zásluhou povedené první půle Ukrajinu 25:22 a přiblížily se k postupu do další fáze, kam projdou první tři celky.

„Je to překvapivý výsledek stejně jako porážka Maďarska s Chorvatskem. Na takovém šampionátu je ale zvykem, že některá mužstva začnou turnaj s rozpaky. Ukrajina je tím dokonce pověstná, že jí první zápasy nejdou. Rozhodnuto o postupu ale ještě není, skupina bude ještě hodně zajímavá," říká kouč házenkářek Veselí nad Moravou Pavol Jano, který sledoval úterní zahajovací duel společně se sportovním ředitelem Brittermu Vlastimilem Procházkou.

Češky s Ukrajinou prohrály před osmi lety na šampionátu v Maďarsku i vloni vysoko na turnaji v Chebu, v úterý ale byly na soupeřky dobře takticky nachystané a úvod klíčového utkání jim před liduprázdným hledištěm dvacetitisícové arény v Bělehradě vyšel na výbornou.

„Češky vstoupily do zápasu velmi dobře. Byly velmi dobře takticky připravené. Vycházely z dobře postavené obrany. Dost lehce se prosazovaly v postupném útoku i z druhé vlny Navíc jim vyšel úvod zápasu, za dvacet minut dostaly pouze dva góly," řekl Jano.

Ukrajinky do poločasu stáhly hrozivou ztrátu na pětibrankový rozdíl a po přestávce se jim českou obranu přece jen trochu podařilo otevřít. Náskok Bašného týmu se několikrát snížil na tři góly, blíž ve skóre se ale Ukrajina ani jednou nedostala.

„Ve druhém poločase český tým s přehledem kontroloval hru a udržoval si náskok. Důležité bylo, že Češky dokázaly reagovat na branky Ukrajinek, které se na góly neuvěřitelně nadřely," pravil kouč slováckého celku.

Skvělým výkonem se v prvním utkání na evropském šampionátu blýskla veselská spojka Helena Štěrbová. Opora Brittermu zaznamenala proti Ukrajině šest gólů. „Helena odehrála velmi dobrý zápas a společně s brankářkou Raníkovou a střední spojkou Luzumovou patřila k trojici nejlepších českých hráček," říká slovenský trenér.

Druhá hráčka Veselí, Kristýna Salčáková, se na palubovce objevila pouze na pár minut a do střelecké listiny se nezapsala.

Češky díky výhře rázně nakročily za postupem ze skupiny. Podle Jana ovšem rozhodnuto zdaleka není. „Ukrajina má na to, aby někoho porazila. I Češky mohou vyhrát nad domácími Srbkami," míní Jano.

Zápas České republiky s Ukrajinou sledovalo v hledišti pouze pár desítek diváků. V komorní atmosféře byl slyšet každý pokyn trenéra Bašného i povzbuzování české lavičky. „Svou roli sehrálo to, že se na poslední chvíli změnilo pořadatelství. Srbsko navíc není typická házenkářská zemně. Oni tam fandí svým klubům a národnímu týmu, ale ostatní zápasy je až tak moc nezajímají. Takový šampionát by mělo hostit třeba Chorvatsko," míní Jano.

Ten ani v reprezentační přestávce se svými svěřenkyněmi nezahálí. „Od pondělí se v domácích podmínkách připravujeme pod vedením kondičního trenéra. Ve středu odpoledne odjíždíme do Filipova, kde budeme trénovat až do neděle," informuje Jano.

Po návratu z kondičního soustředění dostanou panenky volno. „Pak se začneme připravovat na pohárový zápas se Slavií," říká Jano. Semifinále Českého poháru je na programu ve středu 19. prosince. Kouč Brittermu zatím neví, zda bude mít k dispozici všechny hráčky. „To je problém Českého svazu. V takovém termínu, který je podle mě velmi nešťastný, by se takové zápasy neměly hrát. Bohužel s tím nic nenaděláme a musíme to akceptovat," dodal Jano.