České stolní tenistky vstoupily do kvalifikace skvěle. V úvodním zápase skupiny B Championships divize zvítězily v Cartageně nad domácími Španělkami 3:2. Dva body získala Iveta Vacenovská, která porazila i sedmnáctou hráčku světa Shen Yanfei. Rozhodující třetí bod vybojovala Renáta Štrbíková. Pro postup na evropský šampionát musí Češky skončit do předposledního mís­ta.

Ve Španělsku však Češky nezačaly dobře. První bod pro domácí tým získala Shen Yanfei, která si poradila se Štrbíkovou. Na 1:1 vyrovnala Vacenovská. Rodačka z Ratíškovic, která díky výborným výsledkům na Czech Open v Olomouci postoupila ve světovém žebříčku už na devětatřicáté místo, jasně přehrála Ramírezovou.

„V první dvouhře Renáta nezačala dobře a v prvním setu dostala od Shen Yanfei hodně. Potom se už dostala do hry a bylo vidět, že formu má, ale Shen je výborná hráčka a bylo těžké se proti ní prosadit. V druhé dvouhře se Iveta v prvním setu s Ramírezovou trochu trápila, ale potom ji zcela rozdrtila," uvedl na svazových stránkách kouč národního týmu Miroslav Cecava.

Druhý bod pro španělské družstvo přidala Dvoraková. Ta přehrála Pěnkavovou 3:1 na sety. „Byla to sice vyrovnaná bitva, jenže se nakonec prosadila Dvoraková novým potahem na bekhendu. Je to něco mezi útočným sendvičem a trávou a Kačce dělal problémy," pravil Cecava.

Toho potěšila na jih Evropy především Vacenovská. Osmifinalistka olympijských her v Londýně porazila ve výborném zápase Shen Yanfei – Vacenovská 3:1 na sety. „To byl super zápas. Také španělští diváci ocenili vynikající výkon Ivety. Byla to velká přestřelka, v níž dominovala naše hráčka. Přesto, že měla v minulých dnech tak těžký program a složitě cestovala po Czech Open, tak to zvládla a podržela si formu z Olomouce. Výborně dodržovala taktiku. Její výkon nabírá na stabilitě," pochválil svěřenkyni Cecava.

Rozhodují bod pro česko urvala Štrbíková, která předčila Ramírezovou. „Renáta potvrdila, že je ostřílená hráčka. Úplně soupeřku rozebrala. Sara dohrávala se slzami v očích. Právě v úterý měla narozeniny a netušila, že je oslaví dvěma porážkami nula tři. Přesto ji diváci připravili aplaus se zpěvem Happy birthday," popsal závěr prvního kvalifikačního duelu Cecava.

Toho zaskočila ve Španělsku pouze nepříliš útulná hala a mizerná návštěva. „Ani domácí nebyli moc spokojení s prostředím. Staral se tam o nás španělský reprezentant Jesus Cantero, jenž se divil, proč se nehrálo v hale UCAM Cartagena, která je nejlepší ve městě," dodal český kouč.

V Hodoníně bude mít jeho tým rozhodně lepší zázemí. I proto slibuje domácí zápas s Německem špičkovou podívanou. Na Slovácku se představí čtyři účastnice olympijských her v Londýně. Před rodinou, kamarády a známými se budou chtít ukázat i bývalé hráčky Hodonína. Iveta Vacenovská a Dana Hadačová mají před utkáním velkou motivaci.

Na zápas se těší i organizátoři akce. „Každý divák, který do haly přijde v národním dresu, s vlajkou nebo hudebním nástrojem, má vstup na utkání zdarma. Občerstvení pro je rovněž zjištěno. Účastníci se mohou těšit na pravý burčák," uvedl šéf SKST Mart Hodonín Richard Brhel.

Česká republika

Iveta Vacenovská

Datum narození: 22. března 1986

Stav: svobodná

Pozice v týmu: 1

10.místo WR v žebříčku ITTF

Klub:ASKO Linz – Froschberg

Renáta,Štrbíková

Datum narození: 8.června 1979

Stav: svobodná

Poztice v týmu: 2

95.místo WR v žebříčku ITTF

Klub:KTS FORBET Tarnobrzeg

Dana Hadačová

Datum narození: 3. září 1983

Stav: vdaná

Pozice v týmu: 3

93.místo WR v žebříčku ITTF

Klub:TTG Bingen/Münster-Sarmshm

Kateřina Pěnkavová

Datum narození: 3. dubna 1987

Stav: svobodná

Pozice v týmu 4

177.místo WR v žebříčku ITTF

Klub: SKST Mart Hodonín

Hana Matelová

Datum narození: 8.6.1990

Stav: svobodná

Pozice v týmu: 5

313.místo WR v žebříčku ITTF

Klub: SKST Mart Hodonín