Břeclav zaskočila Hodonín nečekanou sestavou v rozhodujícím duelu, když začala s dvojicí opor Danou Čechovou a Karin Adámkovou a na nejsilnější post postavila aktuální trojku družstva Vivien Ellöovou. Tento záměr vyšel naplno v úvodu utkání. Čechová si, byť s nečekaně velkým úsilím, poradila v pěti setech s mladičkou ukrajinskou reprezentantkou Solomijou Bratejkovou, přičemž v pátém setu její ambiciózní soupeřka uhrála jediný bod za stavu 8:0 pro Čechovou míčem, který tečoval síťku.

Na druhém stolu zazářila Adámková, která zdolala ostřílenou, dlouhodobě nejlepší hráčku ČR Ivetu Vacenovskou. Stav 2:0 pro MSK dodával důvody ke zvýšenému optimismu, když navíc Ellöová sahala po výhře nad aktuální jedničkou Hodonína, Polkou Natálií Partykovou. Zde padlo rozhodnutí až v koncovce páté sady. Ellöová bojovala statečně, v setu čtvrtém odvrátila pět mečbolů (6:10, 10:11), další dva v setu pátém (8:10). Znervóznělá opora Hodonína v závěru ztratila svou útočnou jistotu, k výhře jí hodně pomohly nevynucené chyby Maďarky.

TJ Sokol Tasovice. Ilustrační foto.
Tasovice přišly o vítězství osm minut před koncem. Bzenci vystřelil bod Venclík

Domácí celek zastavil nepříznivý průběh rozhodujícího utkání a nakročil k rozhodujícímu obratu. Ellöová, ještě otřesená po duelu s Partykovou, podlehla dravosti Bratejkové, která bodovala zejména křížným bekhendem ven ze stolu, mimo dosah soupeřky. Ve čtvrtém setu vedla Bratejková 8:0 (!!!), Ellöová nesložila zbraně, dotáhla až na 8:9 a byla blízko srovnání poměru setů na 2:2. Čechová s Vacenovskou nenavázala na předchozí vzájemný zápas, v němž měla na tuto hráčku šest mečbolů. Tentokrát s ní neudržela krok ve výměnách, prohrála ve třech setech a Hodonín šel poprvé do vedení.

3.finále M-ČR:
SKST Mart Hodonín Stavoimpex - MSK Gumotex Břeclav 5:2
Bratejková - Čechová 2:3 (9,-9,13,-6,-1), Vacenovská - Adámková 1:3 (-8,3,-10,-10), Partyková - Ellöová 3:2 (-10,7,5,-11,10), Vacenovská - Čechová 3:0 (5,9,7), Bratejková - Ellöová 3:1 (6,5,-9,9), Partyková - Adámková 3:0 (10,9,10), Vacenovská - Ellöová 3:2 (-6,-9,9,8,5).

Následoval nešťastný zápas Adámkové s Partykovou, v němž hráčka Břeclavi odvrátila v prvním setu dva setboly (8:10), když předtím vedla 8:6, v dalších dvou nedotáhla do úspěšného konce shodná vedení 9:6 a prohrála 0:3. Partyková v těchto fázích setů předvedla útočnou hru nejvyšší kvality, plnou odvahy, pohybu v hracím prostoru a jistoty i při maximálním tlaku. Byl to klíčový duel třetího finále, Břeclavi již zbývaly jen teoretické možnosti ke zvratu, musela by být stoprocentně úspěšná v závěrečné sérii dvouher.

Tu začala Ellöová proti Vacenovské a díky maximálnímu úsilí a touze pomoci svému celku vyhrála první dva sety. Nakročeno měla k výhře i v setu třetím, v němž odvrátila dva setboly (za stavu 7:10), když si soupeřku držela ne jejím slabším bekhendu. Pak ale přišel osudný příjem podání do forhendu, úspěšný úder Vacenovské a přišel obrat na konečných 2:3 na sety ve prospěch Hodonína, což znamenalo zisk vítězného pátého bodu. Přiznám se, že vůbec nevím, jak jsem vyhrála svoje zápasy, jediné o co jsem se snažila, bylo uhrát míček po míčku, a to se povedlo. Jsem strašně ráda, především pro celé družstvo a Hodonín, kam jsem se vrátila po letech. Asi největší dík patří Natálce, která byla skvělou oporou a má největší zásluhu na zisku titulu,“ řekla po skončení utkání Iveta Vacenovská.

Ilustrační foto.
Napotřetí zabrali. Hodonín si trpělivě došel pro první jarní vítězství venku

„Jsme zklamáni z toho, že jsme nevyužili nabídnutou šanci. Nejblíže jsme pátému titulu byli v domácí odvetě, kde nám k tomu chybělo jen pár míčků. Všechna děvčata odvedla výkony na hranici svých možností a patří jim dík za přístup k finále i za celou sezónu. Ta pro nás byla mimořádně úspěšná, vždyť kromě stříbra z mistrovství republiky jsme podesáté vyhráli Český pohár a obsadili jsme krásné třetí místo v mezinárodní superlize,“ vyjadřuje se ke skončenému finále i zpětně k výsledku celé sezóny kouč MSK Petr Nedoma.

JAROSLAV HÝBNER