Úřadující české šampionky v letošní sezoně ještě ani jednou neprohrály. Družstvu, jehož základní sestavu tvoří Renáta Štrbíková, Kateřina Pěnkavová a Lenka Harabaszová, se daří v české extralize i v mezinárodní Superlize.

Výbornou formu potvrdily Jihomoravanky i v prestižním Poháru ETTU. Proti Istanbulu, který má mnohem vyšší rozpočet i členskou základnu, podaly domácí hráčky excelentní a soustředění výkon. Nebýt zranění Harabaszové, bylo by rozhodnuto ještě dříve.

Turkyně, jež si postup do třetího kola vybojovaly ve skupinové fázi této evropské klubové soutěže, na soupeře neměly. Na Slovácku zklamala především Číňanka Wang Meng Li. Více se čekalo i od tureckých hráček Sanem Sahinové a Kübri Tanové.

„Počítaly jsme s o něco těžším zápasem. Nepochopila jsem však, proč soupeř přehodil sestavu a Číňanku dal na pozici hráčky číslo dvě. Tím pádem se hned na úvod utkaly obě jedničky," uvedla domácí trenérka Alena Vachovcová.

Páteční zápas trval něco přes devadesát minut. Na stole, až na jednu výjimku, jasně kralovaly české mistryně. První bod hodonínského celku zařídila Renáta Štrbíková, která v souboji s Číňankou Wang Meng Li perfektně zvládla koncovky prvního a třetího setu.„Bylo jasné, že je to zápas, který hodně ovlivní výsledek celého utkání. Začátek byl oboustranně takový nijaký, naštěstí jsem první set vyhrála a to mě uklidnilo. Jsem ráda, že jsem to zvládla, protože prohrávat 0:1 by bylo hodně nepříjemné," prohlásila Renáta Štrbíková. Ta nastoupila proti Wang Meng Li vůbec poprvé. „Nikdy předtím jsem s ní nehrála, ale vím, o koho jde. Je to dobrá hráčka, porazila například Polcanovovou," připomněla Štrbíková.

V následující dvouhře si Kateřina Pěnkavová rovněž ve třech setech poradila s tureckou reprezentantkou Kübrou Tanovou. „Kačka to podržela a za stavu 2:0 už jsme věděly, že vyhrajeme," uvedla domácí trenérka.

Pěnkavová se s Tanovou rovněž utkala poprvé v kariéře. „Možná i proto to bylo ze začátku tak nervózní. Ale pak jsem se do toho dostala a bylo to celkem v pohodě," řekla hodonínská opora, která vyzdvihla hlavně přínos parťačky Štrbíkové. „Na Blešku je spolehnutí. Je to naše opora. Víme, že body udělá a to je pro nás uklidňující. Moc nám to pomáhá. Máme teď super družstvo,"pronesla Pěnkavová.

Až Sanem Sahinová dokázala přibrzdit rozjetého protivníka v cestě za vítězstvím. Mladá Turkyně porazila Lenku Harabaszovou, která nastoupila se zdravotními problémy, 3:0. „Lenka si ráno poranila záda, takže byla ráda, že to alespoň takto odehrála," zastala se svěřenkyně Vachovcová.

Další komplikace již ale domácí hráčky nepřipustily. Hodonínská jednička Štrbíková svým druhým bodem v utkání zpečetila vítězství SKST Mart Hodonín nad BBSK Istanbul v poměru 3:1. „Jsme spokojené. Zápas jsme velmi dobře zvládly a zaslouženě postoupily," uvedla Štrbíková, která neměla s Tanovou žádné slitování. „Byl tam znát velký výkonnostní rozdíl. Věřila jsem si, šlo jen o to, abych se vydržela stoprocentně koncentrovat," řekla Štrbíková.

Pohárový duel, který se hrál v Mart aréně v pátek večer, si nenechala ujít ani nejlepší česká stolní tenistka Iveta Vacenovská. Ta výkon kamarádek ocenila zaslouženým potleskem. „Blecha (Renáta Štrbíková – pozn. red.) odvedla proti Číňance super výkon. První set si trochu zvykala, ale pak už byla jasně lepší. To byl určitě základ k vítězství hodonínského celku, o kterém pak už nebylo pochyb," zhodnotila duel hodonínská odchovankyně. Ratíškovickou rodačku od mistrovství Evropy v Jekatěrinburgu stále sužují zdravotní problémy. „Nehraji, protože mám problémy s krkem a se zády," hlásila Vacenovská, která věří, že by se mohla s Hodonínem utkat ve finále ženské superligy. „Bylo by to krásné," řekla.

České šampionky navíc mohou potřetí za sebou postoupit do čtvrtfinále druhé nejvýznamnější klubové soutěže v Evropě. Další soupeř Hodonína vzejde ze srbsko-rumunského souboje TTC Novi Sad – ACS Dumbravita. „Jsme spokojení. Nyní si počkáme na jméno dalšího protivníka," dodala Vachovcová.

Stolním tenistkám Hodonína se v předchozích dvou ročnících Poháru ETTU dařilo. V sezoně 2013/2014 se probojovaly až do semifinále, loni ztroskotaly ve čtvrtfinále s polským Tarnobrzegem, za který tehdy ještě hrála Renáta Štrbíková. Právě tato zkušená česká reprezentantka v létě přestoupila do Hodonína. Páteční utkání s Istanbulem tak bylo pro letní posilu premiérou v evropských klubových soutěžích v dresu Hodonína.

Pohár ETTU žen ve stolním tenisu
3. kolo: SKST Mart Hodonín – BBSK Istanbul 3:1
Zápasy: Renáta Štrbíková – Wang Meng LI 3:0 (10,7,10), Kateřina Pěnkavová – Kübra Tanová 3:0 (10,8,4), Lenka Harabaszová – Sanem Sahinová 0:3 (-4,–8,–7), Renáta Štrbíková – Kübra Tanová 3:0 (4,3,8).