„Nedokážu ani popsat ty pocity na stupních vítězů, když přijímáte medaile a pohár na mistrovství České republiky za krásné druhé místo na útoku a ještě cennější celkové třetí místo. Myslím, že několika z nás ještě pořádně nedošlo, jak velkého úspěchu jsme dosáhli. Náš mladý tým totiž jel na toto velké sportovní klání pouze sbírat zkušenosti," pronesl trenér dorosteneckého týmu SDH Mistřín Petr Vašulka.

Celek z Hodonínska se probojoval z krajského kola v Přísnoticích do republikového finále v dalekém Jablonci nad Nisou po roční odmlce. „Tréninky celý rok nabíraly na intenzitě, ale ambice zůstaly někde v dáli. Po minulých zkušenostech jsme si nedělali velké naděje na nějaké velké umístění, cíl jsme ale měli umístit se alespoň do první desítky," řekl člen úspěšného družstva Petr Marada.

V pátek pátého července v ranních hodinách se dorostenci SDH Mistřín vydali na dlouhou cestu. „Po příjezdu nás začala obklopovat ta pravá atmosféra mistrovství a nikdo netušil, jak to všechno dopadne," uvedl Marada.

Po příjezdu a ubytování nastal čas na poslední přípravy. „Bohužel se nám hned na začátku nevyhnuly komplikace, které se nás držely po celou sezonu. Jednomu členovi týmu totiž nebyl dovolený start pro příliš nízký věk. Jelikož se muselo improvizovat, tak kluci byli trochu rozladěni," prohlásil trenér Vašulka.

Poté, co všichni úspěšně prošli prezentací, se začali mladí mistřínští hasiči připravovat. Národní šampionát vypukl slavnostním nástupem.

Po zahajovacím ceremoniálu se šlo na první disciplínu sto metrů překážek. „Na dráze musí soutěžící překonat dva metry vysokou bariéru, poté sebrat dva kusy hadic, se kterými přeběhne osm metrů dlouhou a 1,2 metru vysokou kladinu. Poté napojí hadice na rozdělovač a do cíle musí zapojit ještě proudnici," popsal úvodní závod Vašulka.

Několik mistřínských hasičů má odběhaných pár závodů, ale na ostatních šla vidět velká nervozita, která se na soutěži takové úrovně dala čekat. „První pokusy nám moc radosti nepřinesly, časy nebyly zdaleka takové, jaké jsme čekali. Proto musela přijít na řadu povzbudivá slova a rady vedoucího, díky kterým jsme se v druhých pokusech zlepšili na tolik, že si mnozí zaběhli svá dosavadní maxima a tím jsme dosáhli na průběžné šesté místo, které pro nás bylo velice milým překvapením," řekl Marada.

Mistřínští dorostenci povzbuzeni tímto úspěchem se vrhli na poslední opakování testových otázek, které mnohdy zamíchají celým pořadím. V neděli ráno se začínalo štafetou čtyřikrát sto metrů překážek. „V této disciplíně jsme nepočítali s nějakým výrazným úspěchem, ale chtěli jsme alespoň zopakovat sobotní umístění a ukázat to nejlepší. První pokus tomu ovšem nenasvědčoval. Bylo vidět, že kluci měli nervy opět na pochodu a tak po jsme se po chybách v prvním pokusu umístili až u konce startovního pole," pravil Marada.

Druhý pokus tedy musel být na jistotu, a to se také povedlo. „Čas jsme stáhli o šest sekund a s konečným osmým místem ze štafety jsme se v celkovém součtu posunuli na pátou příčku, o kterou jsme se dělili s dalšími třemi družstvy," prohlásil Marada.

Po napsání testů z požární ochrany mistřínští hasiči zjistili, že několik soupeřů se kvůli chybám propadlo ve výsledkové listině. Celek z Hodonínska se tak před poslední královskou disciplínou, požárním útokem, dělil s pěti dalšími týmy o třetí místo.

„V tu chvíli bylo jasné, že máme na dosah zatím historicky největší úspěch sboru. Věděli jsme, že tuto disciplínu máme natrénovanou, ale také, že stačí malinká chybička," řekl Vašulka.

Dorostenci SDH Mistřín šli na start jako čtvrtí. „Čekali jsme, co předvedou týmy před námi," řekl Marada. „Nervozita byla znát na každém z nás. Kvůli vypadnutí člena hned na začátku byla tohle disciplína, kde jsme museli nejvíce improvizovat," přidal.

Mistřínští se ale nenechali vystresovat dosavadním průběhem mistrovství České republiky a v požárním útoku předvedli soustředěný výkon, když se po nastříkání dvou desetilitrových terčů zastavila časomíra v čase 30.54 sekundy. „Stačilo nám to na druhé místo," řekl Marada.

„Za námi ale bylo ještě jedenáct týmů, tudíž jsme se ještě z ničeho neradovali. Jenom jsme čekali, jak si povedou naši soupeři, kteří nás mohli odsunout ze stupňů vítězů," pokračoval. „Několikrát nám opravdu zatrnulo, když jsme sledovali krásně rozběhlé pokusy. Nakonec však nikdo náš čas nepřekonal, a tak jsme mohli začít slavit historický úspěch," dodal Marada.