Vrcholnou akci si nenechali ujít ani nadšení fanoušci z Hodonínska. Okresní sportovci se společně s dalšími příznivci potkávali na tribunách i podél tratě. V moři vlajek byly k vidění nápisy Kyjov či Dubňany.

Všechny závody zhlédl Aleš Soukup z Hýsel. „Jak řekla finská biatlonistka Kaisa Mäkäräinenová, byla to pecka," uvedl velký sportovní nadšenec, který letos viděl české reprezentanty v akci i v rakouském Hochfilzenu. „S Novým Městem se to ale nedá vůbec srovnat," řekl Soukup.

Zatímco zadák Moravan strávil na Vysočině celý víkend, Lukáš Smrčka z Kyjova tam byl pouze v sobotu. „Do Nového Města nás jelo sedm, lístky jsem kupoval přes internet asi před dvěma týdny, ale že závody navštívím, jsem věděl mnohem dřív. Světový pohár určitě hodnotím kladně, byl to zážitek," řekl Smrčka.

Sedmadvacetiletý fotbalista Žádovic si pochvaloval organizaci, výhrady měl pouze k malému počtu a špatné dostupnosti stánků s jídlem. „Jediné, co mi trochu vadilo a bylo podle mě špatně vyřešeno, byl průchod ke stánkům s občerstvením. Taky byla škoda, že byly pouze na jednom místě," uvedl Smrčka.

Páteční závod smíšených dvojic a smíšenou štafetu si nenechala ujít třeba Dita Juřicová z Dubňan. „Že tam pojedu, jsem se dozvěděla až v pátek ráno, protože jsem byla náhradník za někoho, kdo onemocněl. Proto jsem lístek ani nijak neřešila," usmívá se sympatická slečna, kterou pohltily skvělé výkony českých reprezentantů i parádní atmosféra. „Hlavně druhý páteční závod, ve kterém jsme získali stříbro, byl skvělý," pronesla Juřicová.

Parádní zážitek jí nepokazila ani ukrutná zima nebo davy lidí. „Průchody byly možná zbytečně úzké. Když se těch osmnácti tisíc lidí vydalo z tribun domů, trvalo tak hodinu, než jsme ušli sto metrů k východu," řekla Juřicová.

Té vadila i časová prodleva mezi oběma závody. „Diváci tam skoro dvě hodiny mrzli a nic se nedělo," připomněla. Absolutně nadšená byla Lucie Pavková.

Fotbalová brankářka divizních Mutěnic, která osmnáctého února oslaví třiadvacáté narozeniny, se na Vysočinu vydala společně s přítelem Janem Bílíkem.

„O závodě jsme věděli už dlouho, ale na lístky jsme si vzpomněli až v půlce ledna, ale i tak se nám podařilo sehnat dvě vstupenky do sektoru E. Místa jsme si vybírali prostřednictvím internetu," uvedla Pavková.

Ta hodnotila Světový pohár v České republice kladně. „Byl to pro nás obrovský zážitek. Já i přítel jsme fanoušci veškerého českého sportu a takové příležitosti jsme museli využít," tvrdí Pavková.

Dívku ze Slovácka nadchly především davy fanoušků, které přijely české biatlonisty povzbudit. „A to nemluvím ani o atmosféře, která v areálu Vysočina panovala. Jedním slovem to byla pecka," pronesla Pavkovbá.

Atmosféra pohltila i Lucii Jaštíkovou. Fanynku z Ratíškovic do Nového Města na Moravě v neděli doprovázela čtveřice kamarádů ze sousedních Vacenovic. „Bylo nás pět. Domluvili jsme se až v sobotu. Svého rozhodnutí v žádném případě nelitujeme, byla to skvělá akce," řekla Jaštíková.

Parta přátel nejprve sledovala závod z trati, ale nakonec dostala až do arény. „Měli jsme lepší místo než lidé na tribuně," usmívala se učitelka z mateřské školy.

Ve Vysočina aréně byli i dubňanský stoper Dušan Janík, útočník Tvarožné Lhoty Tomáš Podolan a spousta dalších okresních sportovců, funkcionářů či fanoušků.

Počet diváků se každým dnem stupňoval. Stříbro českého týmu v pátečních smíšených štafetách sledovalo dvaatřicettisíc lidí, sobotní bronz Veroniky Vítkové ve sprintu o tisíc více a v neděli přišlo do areálu a podél tratí 35 400 diváků. „Obrovský zájem vyvolali naši reprezentanti, kteří jsou úžasní," řekl prezident biatlonového svazu a zároveň ředitel organizačního výboru Jiří Hamza, který čekal, že hranice sto tisíc diváků za tři dny padne. „Je to neskromné, ale čekal jsem to. To, co sportovci vyvolali, nám nikomu nebere moc hlava. Že přijde jednou na biatlon sto tisíc lidí a že se budou lidi rvát o lístky, to byl nádherný sen," doplnil Hamza. Nové Město na Moravě tak překonalo rekord sezony o pětatřicet tisíc lidí, a to za tři dny.

Úžasná atmosféra

A právě tento počet lidí je maximum, které Vysočina Aréna pojme. Na tribuny u střelnice se vešlo sedmnáct tisíc lidí a zbytek se tísnil kolem tratí. „Je to opravdu strop. Logistika silnic a železnice, areálu, záchodů a dalších věcí je tak nastavená," řekl Hamza.

Organizátoři slyšeli i výtky, že někdo dobře nevidí, že něco nefunguje ideálně, ale žádný velký problém neřešili. „Je logické, že nemůžou být všichni spokojení, když se má pětatřicet tisíc lidí nakumulovat do areálu za dvě nebo tři hodiny. Vždycky bude někdo naštvaný. Snažíme se udělat maximum, ale dokonalí nejsme," řekl Hamza.

Biatlonisté si podporu zaplněných ochozů, řevu fanoušků a nespočtu vlajek užívali. „Úžasné! Fantastické. Dodávají nám energii," říkali po závodech Češi včetně domácích hvězd Veroniky Vítkové či Gabriely Soukalové a divákům děkovali.

„Diváci vytvořili úžasnou atmosféru, kterou si tu chválí všichni sportovci. Kohokoliv jsem se ptal, všichni jsou u vytržení, co to tu lidi udělali, a opravdu kam se hrabe Německo," rozplýval se Michal Šlesingr. Přemýšlel ale, jak pořadatelé počítali diváky u trati, kam se neprodávaly lístky. „Každopádně i kdyby se o něco sekli a bylo to těsně pod sto, ta návštěva byla úplně neuvěřitelná," dodal český biatlonista.