V Lázních Bělohrad a Nové Pace vyhrál jak časovku, tak i závod s hromadným startem a svými úžasnými výkony si vysloužil přestup do plzeňského týmu Roman Kreuziger Cycling Academy.

„Moc si toho vážím,“ říká obdivovatel a fanoušek kolumbijského jezdce Egana Bernala.

Právě příběh prvního závodníka z Latinské Ameriky, který v roce 2019 jako nejmladší cyklista opanoval slavnou Tour de France, inspiroval mladého Jihomoravana, aby před čtyřmi lety usedl na kolo a začal s pořádným tréninkem.

„K cyklistice mě přivedl táta, který mi den po návratu z dovolené v Turecku, kde jsem sledoval Tour de France, popisoval jeho příběh,“ říká Tříska.

Prosadit se v těžké konkurenci ale nebylo jednoduché. Snaživý mladík začal v klubu CK Dacom Pharma Kyjov, nejvíce mu ale pomohla spolupráce s Markem Koníčkem.

Ten poprvé uviděl Třísku v říjnu 2021 na soustředění, aby od ledna 2022 kývl na spolupráci a přijal dohled nad šikovným cyklistou.

„Adam má dobrou genetiku, je talentovaný. Navíc má výborné nohy, dobrou hlavu a srdce závodníka,“ vyzdvihuje rodák ze slovenské Nemšové žijící ve Vacenovicích.

Hokejisty druholigového Hodonína posílil útočník Jiří Karafiát.
Hokejisty Hodonína posílil útočník Karafiát, asistentem trenéra je Polák

Společně absolvovali tisíce kilometrů, spoustu tréninků. Zažili bolest, pády, těžké i hezké chvíle a na konci také radost a zasloužený úspěch.

Koníček nepůsobí pouze jako trenér, ale i mechanik, mentální kouč či psycholog. „Je to hlavně jeden z mých nejlepších kamarádům,“ přiznává Tříska.

Skvělou sezonu odstartoval v polovině dubna v Náměšti nad Oslavou, kde premiérově ovládl závod Českého poháru.

Přitom chybělo velmi málo a Bzenčan se na start vůbec nepostavil. O den dříve v Jevíčku se totiž vážně zranil. Potlučeného jej z trati odvážela záchranka, „Měl jsem rozbité koleno, sedřenou nohu. Z toho pádu si doteď nic nepamatuji,“ tvrdí.

To bylo vlastně poprvé, co kvůli milovanému spotu plakal. I když ráno váhal, nakonec sebral veškerou sílu, vzal kolo, postavil se na start a v Českém poháru si dojel pro první místo.

Nakonec v seriálu obsadil mezi kadety druhou pozici. „Beru to samozřejmě jako úspěch,“ pronesl.

Veškerá příprava ale směřovala hlavně k mistrovství republiky, které se v polovině července konalo v Podkrkonoší. Na vrchol sezony se chystal nejen v regionu, ale i v Rakousku nebo v Itálii, kde si vyzkoušel tratě některých etap Giro d'Italia.

„Do sezony jsme šli s tím, že budu bojovat o bednu. Když se objevil první triumf, začal jsem si více věřit. Pomohly mi i těžké závody v Rakousku,“ líčí.

Sebevědomí nabral i na Slovensku v Nitře, kde ovládl časovku. „V tu chvíli jsem začal věřit, že by to mohlo vyjít i na domácím šampionátu. Doufal jsem, že skončím na bedně,“ popisuje.

Fotbalisté Svatobořic-Mistřína (v černém) v televizním duelu podlehli Strážnici 0:2.
OBRAZEM: Plná tribuna, dechovka a parádní gól. Televizní duel ovládla Strážnice

Formu nakonec načasoval skvěle. Na domácím silničním šampionátu v Lázních Bělohrad a Nové Pace nejprve triumfoval v časovce a o den později vyhrál i silniční závod jednotlivců na osmdesát kilometrů, druhého Šimona Matějka s Favoritu Brno porazil o dvě sekundy.

„Nepamatuji si, kdy naposledy v kadetech někdo vyhrál oba závody. Vím, že se to dlouho nikomu nepovedlo, protože jsou to dva zcela odlišné závody,“ upozorňuje.

„Časovka je rovinatá, je spíše určená větším a těžším jezdcům, silniční závod byl spíše pro vrchaře, o to lepší pocit jsem z vítězství měl,“ říká.

Díky dvojnásobnému triumfu vzbudil cyklista ze Slovácka velká rozruch a zájem o svoji osobu. Na závodě Regionem Orlicka jej oslovil trenér týmu Romana Kreuzigera Tomáš Holub, který jej pozval na soustředění do Špindlerova Mlýna. „Absolvoval jsem tam nějaké testy a nakonec dostal nabídku, takže jsem vůbec neváhal a po dohodě s rodiči na ni kývl,“ uvedl.

Tříska nyní přechází z kadetů do juniorů. Má před sebou nové výzvy i spousty dřiny. Tvrdé práce se ale nebojí. Dobře ví, že má dva roky na to, aby se ukázal, předvedl. K dispozici však bude mít daleko lepší podmínky, zázemí.

„Mám to sice do Plzně z ruky, ale možnosti i závodní program jsou někde jinde. Trénovat sice budu hlavně doma, ale také absolvuji s týmem několik zahraničních soustředění,“ dodává nový člen střediska vrcholového sportu a také širšího výběru juniorské reprezentace.