V Lázních Bělohrad a Nové Pace vyhrál jak časovku, tak i závod s hromadným startem a svými úžasnými výkony si vysloužil přestup do plzeňského týmu Roman Kreuziger Cycling Academy.

„Moc si toho vážím,“ říká obdivovatel a fanoušek kolumbijského jezdce Egana Bernala.

Právě příběh prvního závodníka z Latinské Ameriky, který v roce 2019 jako nejmladší cyklista opanoval slavnou Tour de France, inspiroval mladého Jihomoravana, aby před čtyřmi lety usedl na kolo a začal s pořádným tréninkem.

„K cyklistice mě přivedl táta, který mi den po návratu z dovolené v Turecku, kde jsem sledoval Tour de France, popisoval jeho příběh,“ říká Tříska.

Prosadit se v těžké konkurenci ale nebylo jednoduché. Snaživý mladík začal v klubu CK Dacom Pharma Kyjov, nejvíce mu ale pomohla spolupráce s Markem Koníčkem.

Ten poprvé uviděl Třísku v říjnu 2021 na soustředění, aby od ledna 2022 kývl na spolupráci a přijal dohled nad šikovným cyklistou.

„Adam má dobrou genetiku, je talentovaný. Navíc má výborné nohy, dobrou hlavu a srdce závodníka,“ vyzdvihuje rodák ze slovenské Nemšové žijící ve Vacenovicích.

Společně absolvovali tisíce kilometrů, spoustu tréninků. Zažili bolest, pády, těžké i hezké chvíle a na konci také radost a zasloužený úspěch.

Koníček nepůsobí pouze jako trenér, ale i mechanik, mentální kouč či psycholog. „Je to hlavně jeden z mých nejlepších kamarádům,“ přiznává Tříska.

Skvělou sezonu odstartoval v polovině dubna v Náměšti nad Oslavou, kde premiérově ovládl závod Českého poháru.

Přitom chybělo velmi málo a Bzenčan se na start vůbec nepostavil. O den dříve v Jevíčku se totiž vážně zranil. Potlučeného jej z trati odvážela záchranka, „Měl jsem rozbité koleno, sedřenou nohu. Z toho pádu si doteď nic nepamatuji,“ tvrdí.

To bylo vlastně poprvé, co kvůli milovanému spotu plakal. I když ráno váhal, nakonec sebral veškerou sílu, vzal kolo, postavil se na start a v Českém poháru si dojel pro první místo.

Nakonec v seriálu obsadil mezi kadety druhou pozici. „Beru to samozřejmě jako úspěch,“ pronesl.

Veškerá příprava ale směřovala hlavně k mistrovství republiky, které se v polovině července konalo v Podkrkonoší. Na vrchol sezony se chystal nejen v regionu, ale i v Rakousku nebo v Itálii, kde si vyzkoušel tratě některých etap Giro d'Italia.

„Do sezony jsme šli s tím, že budu bojovat o bednu. Když se objevil první triumf, začal jsem si více věřit. Pomohly mi i těžké závody v Rakousku,“ líčí.

Sebevědomí nabral i na Slovensku v Nitře, kde ovládl časovku. „V tu chvíli jsem začal věřit, že by to mohlo vyjít i na domácím šampionátu. Doufal jsem, že skončím na bedně,“ popisuje.

Formu nakonec načasoval skvěle. Na domácím silničním šampionátu v Lázních Bělohrad a Nové Pace nejprve triumfoval v časovce a o den později vyhrál i silniční závod jednotlivců na osmdesát kilometrů, druhého Šimona Matějka s Favoritu Brno porazil o dvě sekundy.

„Nepamatuji si, kdy naposledy v kadetech někdo vyhrál oba závody. Vím, že se to dlouho nikomu nepovedlo, protože jsou to dva zcela odlišné závody,“ upozorňuje.

„Časovka je rovinatá, je spíše určená větším a těžším jezdcům, silniční závod byl spíše pro vrchaře, o to lepší pocit jsem z vítězství měl,“ říká.

Díky dvojnásobnému triumfu vzbudil cyklista ze Slovácka velká rozruch a zájem o svoji osobu. Na závodě Regionem Orlicka jej oslovil trenér týmu Romana Kreuzigera Tomáš Holub, který jej pozval na soustředění do Špindlerova Mlýna. „Absolvoval jsem tam nějaké testy a nakonec dostal nabídku, takže jsem vůbec neváhal a po dohodě s rodiči na ni kývl,“ uvedl.

Tříska nyní přechází z kadetů do juniorů. Má před sebou nové výzvy i spousty dřiny. Tvrdé práce se ale nebojí. Dobře ví, že má dva roky na to, aby se ukázal, předvedl. K dispozici však bude mít daleko lepší podmínky, zázemí.

„Mám to sice do Plzně z ruky, ale možnosti i závodní program jsou někde jinde. Trénovat sice budu hlavně doma, ale také absolvuji s týmem několik zahraničních soustředění,“ dodává nový člen střediska vrcholového sportu a také širšího výběru juniorské reprezentace.