Mezi ženami kralovala hodonínská Jana Kadlecová, která porazila Slovenku Farkašovou o čtyřicet vteřin. Třetí doběhla Marta Durnová. Ta vyhrála v kategorii nad pětatřicet let.

Náročná, přesto perfektně připravená přírodní trať, přilákala do Vacenovic osmapadesát závodníků z České republiky a Slovenska. Letošní vítěz si tradiční závod pochvaluje. „Do Vacenovic rád jezdím, protože závod má pěknou vesnickou jihomoravskou atmosféru. Přesto, že je to malý závod, je tady docela dost lidí,“ řekl Zdeněk Hnilo. Ždárský běžec se s těžkou tratí vypořádal bravurně. „Myslím, že jsou horší tratě. Třeba V Pardubicích. Tady je trať pěkná, jen písková jezírka mě trošku rozhodila,“ sdělil Hnilo. Vítěz bral výhru s nadhledem. „Já zavodím a trénuji v podstatě pouze pro radost, takže pro mě je každý závodník soupeřem. Nakonec se vždy v cíli uvidí, kdo jak na tom je,“ usmál se Hnilo, který dokázal vylepšit svůj nejlepší výsledek. „Je to můj nejlepší výkon, takže bych asi měl být spokojený,“ uvedl Hnilo.

Ani vítězce ženské kategorie náročná trať nevadila. „Běželo se mi dobře. Akorát v úvodu závodu se hodně prášilo. Jinak to bylo v pohodě,“ libovala si Jana Kadlecová. Hodonínská závodnice neměla za hezkého počasí ve Vacenovicích konkurenci. „Jelikož tady nebly holky z Brna a Vyškova, tak to bylo trochu slabší,“ poznamenala Kadlecová. Ani jí závody v přírodě nevadí. „Mám je radši, ale i na silnici si ráda zaběhám,“ přiznala sympatická závodnice. Ta si s konečným časem hlavu nelámala. „Já jsem neběžela na čas, ale na umístnění,“ uvedla Kadlecová.

V mládežnických kategoriích se dařilo hlavně závodníkům atletického klubu Hodonín. Ti ovládli téměř všechny kategorie. Na svá prvenství z Mikulčic navázali dalším vyhraným závodem junior Matěj Bureš a dorostenka Kateřina Hofírková.

„Byl to super závod. Ještě nikdy se mně nepovedlo tak rychle běžet. Ani nevím čím to byl, snad trénováním,“ zářil radostí Bureš. Ten v závěru zápasu podporoval i svého mladšího bratra. Právě Bureš mezi nejtalentovanějíš hodonínské závodníky. Problémy s náročnou tratí měl však i on. „Silnici mám raději. V písku to dost klouzalo a navíc rychleji tuhly svaly,“ konstatoval Bureš.

Spokojená byla i Hofírková. Mladá závodnice má v letošním roce výtečnou formu. „Běželo se mi fakt dobře. Akorát v tom písku to bylo takové těžší. Pro mě je to lepší na silnici, ale ani tato trať nebyla špatná. Čekala jsem to horší,“ řekla Hofírková. Ta osvém vítěztsví rozhodla v polovině závodu. „V tom kopci na tom písku jsme je dohnala a bylo to,“ usmála se mladá závodnice.Pětat­řicátý ročník populárního závodu se povedl. Organizátoři akce zaslouží pochvalu i poděkování. Jen tak dále.

Přehled vítězů –

Muži: 1. Zdeněk Hnilo (0:20:31), 2. Lukáš Olejníček (0:21:58), 3. Jiří Dobšík (0:22.59)

Muži nad 40 let: 1. Petr Kadlec (0:22:44), 2. Petr Veselý, 3. Jan Miškeřík

Muži nad 50 let: 1. Josef Veverka (0:23:57), 2. František Kolínek, 3. Jozef Chrenka

Muži nad 60 let: 1. Ondřej Tirpák (0:28:44), 2. Karel Karas, 3. Miroslav Hajossy

Muži nad 65 let: 1. František Joch (0:27:41), 2. Květoslav Hána

Ženy: 1. Jana Kadlecová (0:17:39), 2. Erika Farkašová

Ženy nad 35 let: 1. Marta Durnová (0:19:29), Jana Klimešová starší, 3. Blanka Němečková

Junioři: 1. Matěj Bureš, 2. Lukáš Flek, 3. Jakub Měsíček

Juniorky: 1. Hana Hálová, 2. Lenka Kubisová

Dorostenci: 1. Stanislav Zavadil, Jakub Chocholáček, 3. Radek Znebejánek

Dorostenky: 1. Kateřina Hofírková, 2. Markéta Raisiglová, 3. Andrea Zapalová

Starší žáci: 1. Jakub Žurovec, 2. Dalibor Čagánek, 3. Jakub Šlampa

Mladší žáci: 1. Filip Sasínek, 2.Michel Šedý, 3. Ondrej Marenčík

Starší žákyně: 1. Eliška Dřímalová, 2. Veronika Tlachová, 2. Romana Caletková

Mladší žákyně:1. Terezka Korvasová, 2. Natálie Kolajová, 3. Veronika Paličková

Přípravka hoši: 1. Jiří Balun, 2. Matěj Šcecina, 3. Jan Bartoš

Přípravka dívky: 1. Eliška Macková, 2. Martina Babušová, Sabina Zábranská

Mladší hoši: 1. Jan Hromek, 2. Roman Plundrák, 3. Jakub Zelinka

Mladší dívky: 1. Barbora Valášková, 2. Kateřina Holková, 3. Ema Balunová

Nejmladší chlapci: 1. Matěj Hřebačka, 2. Jakub Suchánek, 3. Lukáš Žůrek

Nejmladší dívky: 1. Veronika Korvasová, 2. Lucie Korvasová, 3. Kristýna Macková