Durďákovi se v poslední době velmi daří. V závodech Moravsko-Slovenského běžeckého poháru pravidelně kraluje veteránům nad čtyřicet a při menší konkurenci bojuje i o celkové prvenství. Ve Vnorovech zkušený vytrvalec konkurenta neměl, proto si v pohodě ve velkém vedru doběhl pro další triumf. „Šel jsem to naplno. Byl to pro mě trénink, chtěl jsem běžet co to dá. I když jsem brzy pochopil, že tady nebudu mít soupeře, nechtěl jsem se nijak šetřit. Naopak, chtěl jsem ukázal lidem, že se i v tomto počasí dá běžet rychle,“ uvedl v cíli Durďák.

I když pořadatelé délku tratě na poslední chvíli zkrátili z 6,3 na 5,5 kilometru, vítěz se v závěru závodu nadřel. „Na posledním kilometru jsem cítil docela únavu,“ přiznal rohatecký běžec.

Jiří Tomeček zaostal za okresním rivalem o více než tři minuty. I proto domácí borec druhé místo samozřejmě bral. „Jak jsem viděl, že je Luděk přihlášený, věděl jsem, že nebudu první,“ uvedl vnorovský závodník, který si stříbrnou pozici i v těžkých podmínkách bez problémů pohlídal.

„Jsem spokojený, držel jsem průměr čtyři minuty na kilometr. V tom horku to nebylo nic jednoduchého. Na to, že trať měřila pouze 5,5 kilometru, tak to bylo velmi těžké,“ prohlásil Tomeček.

T-Mobile Olympijský běh 2017 (závod Vnorovy)
Muži: 1. Luděk Durďák, 2. Jiří Tomeček, 3. Petr Hudeček, 4. Jan Lekeš, 5. Stanislav Kadubec, 6. Ivo Horký

Ženy: 1. Blanka Selucká, 2. Marta Durnová, 3. Iveta Kluknavská, 4. Adéla Sedlářová, 5. Lenka Krejčiříková, 6. Marie Urbančíková

Ten si před třetím Petrem Hudečkem držel dvousetmetrový náskok, v závěru pak lehce zvolnil a do cíle doběhl v čase 22:11 minuty.

Ženám kralovala Blanka Selucká z Kyjova, která si ve Vnorovech poradila s Veselankou Martou Durnovou i Ivetou Kluknavskou z Gelnice. „Běželo se mi dobře. Sice bylo velké horko, ale jak jsem nahodila setrvačnost, už to šlo. Využila jsem občerstvení na čtvrtém kilometru, měla jsem velkou žízeň,“ přiznala Selucká.

Celkem se na hřišti ve Vnorovech představilo 170 mužů, žen a dětí. „Jsem spokojený. Na začátku února mně oslovili lidé z jednoho běžeckého portálu, zda bychom ve Vnorovech nechtěli uspořádat olympijská běh. Domluvili jsme se, že bychom do toho šli. Na účast hlavně dětí si nemůžeme stěžovat,“ říká hlavní organizátor vnorovské akce Josef Korvas.

Známý atletický trenér a sportovní nadšenec přilákal na stadion Agra celou základní školu. „Z každé třídy jsme vybrali pět chlapců a stejný počet dívek. Mezi sebou vždy soutěžily dva ročníky. Závěr zpestřila smíšená štafeta dětí na čtyřikrát dvě stě metrů,“ informuje Korvas.

Hned dvě medaile získala devítiletá Izabela Křížová, která si podmanila dopolední školní závod a z vítězství se radovala i odpoledne. „Běhám čtyři roky. Vedro mi nevadilo, čtyři sta metrů jsem zvládla dvakrát. Na začátku jsem byla třetí, ale pak jsem zrychlila a soupeře předběhla,“ popisovala začínající atletka.

Sdružení Vnorovy v pohybu letos uspořádalo různé pochody, bruslení na Baťově kanálu, fotbalový turnaj nebo atletický pětiboj. Hlavní sportovní akcí v obci je Vnorovská desítka, která se letos koná v sobotu 12. srpna.

Ceny nejlepším závodníkům předal předseda Okresního sdružení České unie sportu Hodonín Vojtěch Bártek. „Běh je základním kamenem každého sportu. My takovéto akce samozřejmě podporujeme. Doufám, že v nějakém příštím ročníku olympijský běh taky absolvuji,“ uvedl Bártek.

Letos známý sportovní funkcionář odvahu nesebral. „Už ji ale sbírám do příštích ročníků,“ směje se Bártek, který by chtěl společně s kolegy z výkonného výboru České unie sportu startovat právě na Vnorovské desítce.

„Chceme dát dohromady štafetu. Už sháním lidi,“ prozradil s úsměvem Bártek.

Historie Olympijského dne sahá až do roku 1894, kdy byl založen Mezinárodní olympijský výbor. Na počest této události se po celém světě každoročně pořádá Olympijský den, který oslavuje sportovní aktivity všeho druhu.

U nás se v rámci Olympijského dne pod záštitou Českého olympijského výboru pořádají běžecké závody pro všechny věkové kategorie už od roku 1987. Letošní oslava připadla právě na středu.

V rámci T-Mobile Olympijského běhu 2017 vyběhlo na různých místech přes sedmdesát tisíc různých běžců – ať už jako součást oficiálního závodu v tzv. zlatých, stříbrných či bronzových městech, ve školních bězích nebo v rámci výzvy v běžecké aplikaci Endomondo.