Podobnou bilancí se nemůže na Slovácku pochlubit nikdo jiný. Jen posuďte sami. „Svěřenci úspěšných trenérů získali v roce 2011 dvanáct medailí na národním šampionátu, třicet medailí na mistrovství Moravy a Slezska, sedmnáct cenných kovů na Jihomoravském přeboru, tři medaile na hrách páté letní olympiády dětí a mládeže. Tři jejich svěřenci byli zařazeni do české reprezentace. Svěřenci trenérů Lípy a Slezáka překonali v loňském roce celkem osmasedmdesát okresních rekordů,“ přečetl na slavnostním vyhlášení moderátor akce Ondřej Krátoška.

Potleskl zaplněného sálu jim patřil právem. Co vlastně stojí za úspěchy hodonínského atletického klubu? „Kromě tvrdé dřiny a tréninkové píle je to zázemí, které nám dávají lidé z atletického klubu a také město. Bez jejich podpory bychom se neobešli. Vzpomenout musím i rodiče, kteří nám věří a vodí k nám své potomky,“ pravil Antonín Slezák.

Podle něj je důležitá koncepčnost a vytrvalost. „Děti trénujeme odmalička. Je to dlouhodobá práce,“ říká Slezák. „Sylva Škabrahová, Filip Sasínek, Jakub Žurovec a Veronika Paličková k nám přišli v páté třídě. Dneska jsou to dospělí lidé a všichni jsou v reprezentaci. V Česku patří ve svých věkových kategoriích k nejlepším. Jezdí po Evropě a účastní se i různých závodů a mítinků,“ doplnil.

Hodonínský klub vychoval třeba známého oštěpaře Vítězslava Veselého, který před několika lety odešel z Hodonína do pražské Dukly za lepšími podmínkami. Další talentovaní sportovci mohou Veselého následovat. „Věřím tomu, že za čtyři roky se někdo z našich závodníků objeví v nominaci na Olympiádu,“ je přesvědčen Slezák.

Ten s kolegou Lípou spolupracuje několik let. Oba trenéři intenzivně pracují i na vybudování atletické haly, která by splňovala všechny požadavky mezinárodní atletické asociace. „Já tomu pořád věřím. Město Hodonín nás sice podporuje, ale finance na tak velkou halu musí dát někdo jiný. Třeba Ministerstvo školství, Český atletický svaz nebo Evropská unie. Město Hodonín k postavená haly musí dát souhlas a my zase musíme sehnat nějaké finanční prostředky,“ pronesl Slezák, který má největší starosti se zimní přípravou. „Bez problémů jsme odtrénovali první část, ale v třeskutých mrazech jsme ven chodit nemohli,“ uvedl Slezák.

Hodonínští atleti se za lepšími podmínkami několikrát vydali do Bratislavy. „Je to ale finančně hrozně náročné,“ řekl zkušený kouč.

Slezáka tak mohou alespoň těšit skvělé výsledky Sasínka, Korvasové, Žurovce a Paličkové.

Řekl o Škabrahové …

Sylva má vleklé zdravotní problémy. Chybí nám hala. Tréninky venku jsou v zimě trvdé. Proto se nemoc velmi rychle přihlásí.
Sylva má problémy s průduškami. Teď ji trápí i zánět palce. Sylva to vždy nahradí obrovskou vůlí a bojvností, ale bez stoprocentního zdraví se závodit nedá.

Trenér AK Hodonín Antonín Slezák