„Začínali jsme ve ski areálu Filipov. Do centra Veselí jsme se přesunuli v loňském roce. Máme trochu skluz, takže začneme asi s dvacetiminutovým zpožděním," říká hodinu před sobotním polednem pořadatel Adam Procházka.

O tom, že by akce měla být spíše v zimních měsících, ani neuvažuje. „Určitě je to lepší právě v září. Jednak je to zajímavé pro lidi, jak pro ty, kteří se přišli podívat, tak pro jezdce, kteří si mohou zajezdit i v teple. Navíc v zimě jsou k dispozici sjezdovky," vysvětluje pořadatel, zatímco asi desítka jeho kolegů nahazuje umělý sníh na rampu.

Kolem netrpělivě posedávají vesměs mladí lidé a očekávají začátek. Někteří si zkracují čekáním sportem. Možností je hodně. Trampolína pro děti i pro dospělé, longboard, natažené lano na chůzi, trenažér na udržení rovnováhy. Mladíci se skateboardy zkouší své dovednosti i na přistavěné rampě a na pořádek dohlížejí strážnici.

Netrpěliví jsou i jezdci samotní. Sedí poblíž zasněžené rampy, snowboard na zemi, na stole nechybí láhev s pivem. „Podobné akce obrážíme celá parta docela často. Samozřejmě je před takovou událostí potřebný trénink, na něj bohužel ale není moc čas. Občas tak vyrazím na skateboardu nebo v létě trénuji třeba skoky do vody," popisuje jeden z jezdů pětadvacetiletý Karel Strýček z Kyjova.

Šest metrů nad zemí

Krátce před půl dvanáctou se už mikrofonu a slova chytá moderátor, přítomný DJ Bear přidává hudbě na hlasitosti a šest metrů nad zemí se na rampě objevuje první jezdec. Návštěvníci bystří.mDesítky sportovců se střídají na rampě a předvádějí nejrůznější triky a občas i pády. Náměstí se rozléhá nadšení, jezdci sklízí potlesk. „Na kartáčích, z nichž je rampa vytvořena, se jezdí dobře. Člověk však musí jet po skluznici, a ne po hraně. Jde o zábavu. Hlavně se nezranit," říká Strýček, kterého doprovází několik přátel. Právě o přátelích a také o adrenalinu, celá akce podle něj je.

„Přijel jsem se podívat a především podpořit kámoše. Přemýšlel jsem, že bych si i zajezdil, ale dneska se na to necítím," směje se další Kyjovan Jan Kudláč.

Po celou dobu jízdy sledují snowboardisty i freeski jezdce, kteří sjíždějí rampu na lyžích, členové poroty. „Podle toho, kdo co umí a předvede, pokračuje do dalších kol. Mezitím jsou ještě další mini soutěže, kde porotci hodnotí například nejlepší triky či třeba skoky do výšky," dodává pořadatel.

Odvahu a um jezdců sledují nejen adrenalinoví nadšenci, ale i náhodní kolemjdoucí. „Šla jsem s dětmi na procházku, tak jsme se tu stavily. Ale je to fajn, líbí se mi to, i když musím přiznat, že jsem na snowboardu nikdy nejezdila. Ale klukům na rampě to opravdu jde," chválí snowboardisty třeba Lenka Kučerová.