„Celkem je osm soutěží. Čtyři na Moravě a čtyři v Čechách. Z těchto turnajů pak vzejde celkový vítěz, tedy mistr republiky,“ vysvětluje předseda bojanovického klubu Radek Mrkva..

Prak si přinesli téměř všichni svůj vlastní. I tak měli pořadatelé pár kousků k zapůjčení. Střelců se do soutěže nakonec přihlásilo šestačtyřicet.

„Výběr praku je libovolný. Jediné, co upřesňujeme, je střelivo: olověné střely, které se používají do perkusních revolverů,“ sdělil Mrkva.

Ten potvrdil, že o střelbu z praku je na Hodonínsku poměrně velký zájem. „V Bojanovicích máme asi dvanáct aktivních členů. Kvalita je ale čím dál lepší. Když jsme začínali, tak jsem se z deseti ran trefil jednou, teď střílíme třicet ran a někdo nastřílí i těch třicet. Buď se bude muset zmenšit terč, nebo zvětšit vzdálenost,“ uvedl Mrkva.

Nejlepší sobotní střelec Petr Dohnálek jeho slova potvrdil. Z třiceti ran se trefil třicetkrát. „Při střelbě z praku jde především o přesnost. Je nutné mít pevnou ruku, dobrý prak a zkušenost. To vše se musí trénovat a každý, kdo tady je a chce uspět, opravdu trénuje,“ vysvětlil tajemství úspěchu hlavní organizátor akce.

Petr Dohnálek, šéf mutěnického sdružení Prach, střílí z praku od svých deseti let. „Líbí se mi to. Je to jemné, tiché, nenáročné a spousta lidí se u toho pobaví. Je to zábava,“ říká Dohnálek.

V Bojanovicích se v sobotu sešla střelecká elita. „Tady je největší republiková špička. Zde jsou mistři republiky za posledních pět let,“ pravil Mrkva, kterého čeká společně se svými kolegy závod v Belgii. „Byly jsme tam i minulý rok. Stejně tak i v Itálii a Španělsku. Letos se chystáme znovu do Belgie,“ řekl Mrkva, který skončil na domácím turnaji šestý. O medailové umístění přišel až ve třetím kole.

Z vítězství se nakonec radoval mutěnický Petr Dohnálek, druhý skončil Jiří Provazník z Březové a třetí příčku si vystřílel jeho oddílový kolega Jaroslav Matějka.

Celkové pořadí: Petr Dohnálek (Mutěnice) – 30 bodů, 2. Jiří Provazník (Březová) – 28 bodů, 3. Jaroslav Matějka (Březová) – 27 bodů, 4. Antonín Pomykal (Hrubá Vrbka) – 27 bodů, 5. Jiří Holešínský (Mutěnice) – 27, 6. Radek Mrkva (Dolní Bojanovice) – 27, 7. Jan Neuman (Strážnice) – 26, 8. Viktor Ondrůš (Holíč) – 26, 9. Rudolf Čermák (Myť) – 25, 10. Rudolf Pekuniak (Březová) – 25, 11. Jan Daniš (Březová) – 25, Pavel Pekuniak (Březová) – 25, 12. Jaromír Mrkva (Dolní Bojanovice) – 25