Muži v tropickém vedru museli zvládnout pět okruhů obcí. „Při tom počasí bylo všem jasné, že rekordní časy se nepoběží," řekl ředitel společného Moravsko-Slovenského běžeckého poháru 2016 Pavel Bíla.

Letošní čtyřiadvacátý podnik populárního seriálu patřil sourozencům Kučerovým. Známí bratři od začátku diktovali tempo a mezi sebou si to rozdali v závěrečném kole. Nakonec byl lepší starší Martin, který přeťal cílovou pásku v čase 33:44 minuty a svému mladšímu bratrovi nadělil devět vteřin. Třetí na Horňácku skončil s velkou ztrátou Lukáš Soural.

Ženy v Lipově absolvovaly 4,3 kilometru a o vítězství to byl souboj až do posledních metrů. Irena Pospíšilová nakonec díky strhujícímu finiši porazila druhou v cíli Adélu Esentiérovou o pouhých deset sekund. Třetí příčku obsadila vítězka kategorie žen nad pětatřicet let, Slovenska Erika Farkašová.

Letošního sedmého ročníku se ve velkém vedru zúčastnilo 216 mužů, žen a dětí. Nyní se běžecký seriál přesouvá na Slovensko. Další běhy se konají ve Smrdákách a v Holíči.

V Radošovcích se radovali Jablokov a Mikulová

Nádherné počasí, perfektní atmosféra a tomu 241 startujících. Devátý ročník Běhu k radošovským vinohradům se náramně povedl. Prvenství si v obci na Slovensku připsali Alexander Jablokov a Vanesa Mikulová.

Na start dalšího hlavního závodu Moravsko-Slovenského běžeckého poháru se postavilo 116 účastníků.

Ženy běžely pět kilometrů a jako první se v cíli překvapivě objevila mladá Vanesa Mikulová ze Skalice. Sedmnáctiletá závodnice zvítězila časem 20:14 minuty. „Byl to teprve její třetí start mezi ženami v letošním seriálu," upozornil ředitel společného Moravsko-Slovenského běžeckého poháru 2016 Pavel Bíla. Druhá doběhla se ztrátou čtyřiadvaceti vteřin Mária Truissard, třetí místo obsadila vítězka kategorie žen nad pětatřicet let Andrea Borovská.

Závěr závodu mužů na deset kilometrů přinesl divákům i rozhodčím velký zážitek. „Vítěz Alexander Jablokov totiž předvedl takový stometrový finiš, že to vypadalo, že se zastaví až v Holíči," prohlásil Bíla. Jablokov vyhrál časem 34:46 minuty. Druhému v cíli, Lubomíru Rehušovi, nadělil téměř minutu. Za dalších třicet sekund doběhl třetí Zdenko Zalubil. Nejlepší domácí běžkyní byla Ivana Kudláčová, radošovským běžcům kraloval Jakub Hakl.

Dětské kategorie závodili na tradičním velmi technicky náročném okruhu, který měřil dvě stě padesát metrů. „Musím říct, že to asi není tak jednoduché, jak se nám zdá," říká Bíla. „Startující se s tím však perou statečně, a tak jenom diváci jsou trochu ošizeni. Vidí start, a pak již jen finiš do cíle. Jiné to však nebude, těžko tam někdo kvůli závodům udělá rovinu," přidal. K větší účasti chyběli závodníci startující na štafetovém běhu Od Tater k Dunaji.