Nejlepší z českých vytrvalců, rohatecký Luděk Durďák obsadil šestou příčku. Kategorii nad padesát let ovládl Pavol Klimeš, který o jednu vteřinu porazil veterána nad čtyřicet let Jana Miškeříka z Lipova.

„Útočil jsem na své osobní maximum. V závěru jsem dokázal své tempo vystupňovat a dokázal přelomit hranici dvaatřiceti minut. Jsem nadšený, nič víc, nic míň,“ usmíval se v cíli spokojený vítěz.

Valachovič rozběhl závod ve svižném tempu. Prvních pět set metrů zvládl slovenský běžec za 1:25 minut, úvodní kilometr měl za 2:57 minut. „Vzpomněl jsem si na Vnorovy, kde jsem nerozumě přepálil úvod a potom se v tropickém vedru trápil a sotva zaběhl čas 33 minut. Teď se mi běželo úplně lehce, ten svižný kilometr mi připadal jako klus. Bylo mně ale jasné, že musím mírně zvolnit, abych nevytvrdl. Soupeře za sebou jsem ale neslyšel,“ popsal dojmy z úvodu závodu Valachovič.

Závod bez krize

Ten měl na pátém kilometru stometrový náskok před skupinou pronásledovatelů. „Ani na chvíli jsem neměl krizi. Běželo se mi skvěle. Akorát na Vinohrádku jsem cítil, že zpomaluji. Podle mě jsem mezi sedmým a osmým kilometrem běžel nejpomalejším tempem,“ řekl Valachovič. Tomu pomohlo i povzbuzování ostatních závodníků, kteří směřovali k otočce.

Dva kilometry před cílem začal Valachovič zrychlovat. Závěrečné stovky metrů absolvoval malacký běžec ve svižném tempu. Když Valachovič vbíhal do školy, vítali ho kolegové z AC Malacky, rodinní příslušníci a známí.

Očekávání překonal rovněž druhý Ján Matůš. Ten V nasadil v závěru k velkému sólu a podle vlastních slov zvládl poslední kilometr v expresním tempu. Odměnou mu bylo druhé místo. Třetího Hlůpíka porazil o třináct sekund.

Mezi ženami kralovala Katarína Pokorná z STU Bratislava. Celkově druhá byla vítězka žen nad pětatřicet let Marta Durnová, která předstihla i Zuzanu Nováčkovou. Čtvrté Kateřině Hofírkové se v Malackách příliš nedařilo. Časem 46:05 zaostala za očekáváním. „Vím, že je to pomalé. Momentálně tvrdě pracuji na kondici a byla jsem unavená. Podle toho to tak i vypadalo. Od začátku se mi běželo špatně,“ řekla Kateřina Hofírková. Bývalá hodonínský závodnice spolupracuje s malackou skupinou běžců, ve které jsou i dva nejrychlejší závodníci Valachovič a Matúš.