Vytrvalcům o víkendu přálo počasí. V Nové Lhotě, která hostila osmnáctý závod společného Moravsko-Slovenského běžeckého poháru 2016, sice pofukovalo, ale teplota okolo dvaadvaceti stupňů byla pro závodníky velmi příjemná. Nejen rozhodčí tak správně očekávali útok na traťové rekordy.

Ihned po startu pětikilometrového závodu se k sólo běhu vydal Slovák Jakub Valachovič. Člen klubu AC Malacky již na mezičase prvního kola časem 3:58 minuty atakoval vlastní rekord z roku 2013. Valachovič nakonec čtyři okruhy absolvoval za 16:08 a svůj nejlepší čas vylepšil o sedm vteřin.

Na druhém místě celý závod běžel Lukáš Soural. Toho ale v cílové rovince ohrožovala dvojice Luděk Durďák – Juraj Oravec. Rohatecký závodník měl nakonec ve finiši více sil a uhájil třetí pozici.

Traťový rekord padl i v ženské kategorii. Držitelka rekordu z loňského roku, drnovická běžkyně Irena Pospíšilová, ho letos posunula o čtyři sekundy na 19:41 minuty. Za ní na druhé příčce doběhla vítězka kategorie nad pětatřicet let Erika Farkašová. Třetí ženou v cíli byla nejlepší veteránka nad pětačtyřicet let Blažena Kocúriková.

Pětikilometrovou trať letos absolvovalo osmadevadesát vytrvalců. V dětských kategoriích startovalo 101 závodníků. „Je vidět, že děti jsou na táborech. Navíc se prakticky na stejném místě dopoledne konal i devátý ročník Karpatského pedálu, takže bylo jasné, že tito závodníci hlavně z dětských kategorií pak již nestartovali na závodě v Nové Lhotě," uvedl ředitel Moravsko-Slovenského běžeckého poháru Pavel Bíla.

Ten společně s kolegy zvažuje, že termínovou kolizi v příštím roce vyřeší přehozením závodu v Nové Lhotě a v Brezové pod Bradlom, kde se na začátku července uskutečnil Národní běh generála Milana Rastislava Štefánika. „Známý podnik se sice uskutečnil již po sedmnácté, ale až nyní byl závod poprvé zařazen do seriálu," upozornil Bíla.

Populární běh poznamenalo tropické vedro. „Nejhůře na tom byly dětské kategorie. V době, kdy chlapci s dívkami závodili na náměstí, se teplota pohybovala kolem pětatřiceti stupňů," informoval Bíla.

I v tom vedru rozhodčí v cíli napočítali 241 startujících. Ženy a veterány nad sedmdesát let absolvovali pět kilometrů, a ostatní mužské kategorie zvládli 14,5 kilometru. „Doběh závodu byl na náměstí za doprovodu hudební skupiny, a tak ani přítomným divákům nevadily časové rozestupy mezi závodníky v cíli," řekl Bíla.

Závod žen si podmanila Jana Úradníková, která pět kilometrů zvládla za 19:49 minuty. Druhé místo vybojovala Slovenka Erika Farkašová, třetí doběhla domácí Andrea Borovská. Na těžkou mužskou trať vyběhlo čtyřiasedmdesát vytrvalců. Se složitými podmínkami i soupeři se nejlépe vyrovnal Martin Vrábel. Ten uběhl 14,5 kilometru za 56:25 minuty. Druhý byl v cíli Martin Plačko, třetí příčku bral lipovský Dušan Tomčal. „Myslím si, že zařazení tohoto závodu do seriálu byl správný krok," řekl Bíla. „S tratí i s vedrem se všichni popasovali úspěšně, nebyl žádný zdravotní kolaps. Jenom by to chtělo v takovém počasí přidat i ve druhé části závodu další dvě občerstvovací stanice," dodal známý atletický funkcionář.