„Byl to takový opožděný dárek pod stromeček,“ řekl po návratu z Thajska Jakub Steidl. Interkontinentální šampion odletěl na východ patnáctého prosince. Vánoce strávil potřetí po sobě mimo domov. Štědrý den pak strávil s kamarády. „Moc jsem to ale neprožíval, protože jsem za tři bojoval o titul mistra světa,“ uvedl Steidl.

Dvaadvacetiletý bojovník se na důležitý souboj pečlivě připravoval. Žádné opalování na sluníčku, ale pořádná dřina čekala na Steidla v Thajsku. „Vstával jsem kolem deváté. Ráno jsem si na sebe navlekl potící oblek a šel si na lačno odběhnout pět kilometrů,“ popisuje tréninkový den Steidl. „Pak následovalo jídlo, sprcha a spánek. Ve tři byl trénink, takže jsem znovu absolvoval pětikilometrový běh v obleku. Následovaly cvičení se švihadlem a boxovacím pytlem. Nakonec jsem klinčoval s Thajci.Na závěr dne byl další běh,“ pokračoval. Jen pro informaci, i v prosinci se teploty v Thajsku pohybují kolem třiceti stupňů.

Začátek duelu o titul mistra světa však Steidlovi příliš nevyšel. „Soupeře jsem viděl zápasit s mým kamarádem z Holandska před rokem. Tehdy známého porazil. Thajec byl docela nepříjemný. Tvrdě kopal a měl velký přehled,“ pravil hodonínský bojovník.

V prvním kole tak vyhrál na body domácí thajboxer. „Začátek mám vždycky špatný,“ tvrdí Steidl. Ten hodně zkušeného a technicky zdatnějšího borce nejprve ve třetím kole sérií úderů poslal do počítání, a pak neuvěřitelnou houževnatostí ve čtvrtém kole doslova rozsekal. Rozhodčí museli zápas stopnout, protože Thajec se nekontrolovatelně klátil k zemi. Steidl nakonec vyhrál technickým K.O. „Je to divné, ale z klimatice jsme byl nachlazený, takže jsem bojoval tak na osmdesát procent. V zápase mi nebylo moc dobře,“ přiznal Steidl.

Hodonínského šampiona čekal o tři týdny později další zápas. Obhajoba titulu Steidlovi vyšla, ve Fairtex stadionu udolal prvního vyzyvatele. „Zápas o titul byl nic moc, druhý zápas už byl lepší,“ řekl Steidl, který byl zvolen nejlepším bojovníkem Muay Thai pro rok 2010.

Dvaadvacetiletý zápasník si utkání v Thajsku vyloženě užívá. „Lidé tomu rozumí, na každý úder reagují, každou techniku ohodnotí. I hudba hraje podle toho, jak se zápas vyvíjí,“ pronesl Steidl.

Tomu se v exotické zemi velmi líbí. „Sedí mi to tam určitě více než v Česku. Thajci se o mě neuvěřitelně starají, přesně vědí, co potřebuji. Vždy po měsíčním tréninku vyletím jako raketa. V Thajsku jsem o sto procent lepší. Navíc za čtyři týdny tam stihnu dva zápasy, kdežto tady za měsíc a půl pouze jeden zápas,“ uvedl Steidl, který

je v Pattayi, přímořském letovisku poblíž hlavního města, dost uznávaný a oblíbený. „Říkám to nerad, ale v Thajsku jsem známější než v Hodoníně, což je pro mě velké zklamání,“ pravil.

Steidl i přes své úspěchy musí pořád spoléhat na podporu sponzorů. Ani mistra světa v thajském boxu pouze jednotlivé zápasy neuživí. „To je nemyslitelné. Obrovsky mě podporuje rodina. Nevím, jak to mámě jednou vrátím. Velmi mi pomáhají sponzoři a samozřejmě Roman Sedlačík,“ uzavřel povídání Steidl.

Jakub „Jakuza“ Steidl

Datum narození: 14. června 1988

Země: Česká republika

Klub: Thaibox Hodonín

Styl: Muay Thai

Váha / Výška: 76 kg / 182 cm

Největší úspěchy: Champion 76,2 kg WFCA (12. 12. 2009, Hodonín), Šampion WKL 72 kg (27.12. 2010, Pattaya Thajsko), Interkontinentalní šampion WKN 76,6

2 X mistr ČSTB 76 kg

Obhajovat teď budeme pořád, říká Steidlův trenér Roman Sedlačík

Hodonín /ROZHOVOR/ - Konečně se mu splnil sen a v klubu má mistra světa. Uznávaný trenér thaiboxu dokázal v Hodoníně za sedm let vychovat světového šampiona. „Kuba Steidl není samozvaný mistr, ale opravdový mistr, který sedmnáctkrát v řadě neprohrál,“ říká Roman Sedlačík.

Hodonín má prvního mistra světa v thajboxu. Jak moc vás těší, že to Jakub Steidl dosáhl tak vysoko?
Jsem moc rád. Je to obrovský úspěch pro Thaibox Hodonín. Za sedm let, co tady působíme, jsme se dostali až k titulu mistra světa. Těší mě to o to víc, že jsme titul vyhráli v Thajsku a nad Thajcem. Vždyť thajští bojovníci trénují od malička. Zatímco Kuba má za sebou kolem pětatřiceti utkání, jeho soupeř bojoval ve sto osmdesáti zápasech. Jsme moc spokojení.

Nevadí vám, že žák vlastně předčil svého učitele?
Je to tak. Nevadí mi to, jsem za to každopádně rád. Já musím víc trénovat, abych se mu vyrovnal (úsměv).

Co vás v nejbližší době čeká?
Budeme jezdit za zápasy do Prahy nebo do Brna, kde jsou těžší váhové kategorie. V této kategorii, ve které Jakub bojoval, v České republice moc protivníků nemá. Na slabším bojovníkovi se navíc ani dobře nepřipraví.

Zúčastníte se i Mistrovství Evropy?
Ano, jedenáctého února je nominace, o měsíc později se v Turecku koná evropský šampionát. Ale s promotéry jsme domluveni, že by měl Jakub odjet i do Austrálie, kde se koná nejznámější show Evolution. Snažím se, abychom bojovali po celém světě. Namířeno máme do Japonska, Německa nebo do zmiňované Austrálie. Pokud zdraví dovolí a Kubovi se vyhnou zranění, tak se rozjedeme úplně všude.

Už se ozvaly i vyzyvatelé?
Kuba je držitelem titulu mistra světa, takže vyzyvatelů, kteří si myslí, že na to mají, je spousta. Kuba titul obhájil už v Thajsku v v polovině ledna. Na konci března tam letíme zase na týden. Obhajovat teď vlastně budeme pořád.

A co souboj s uznávaným Slovákem Konským? Dočkají se hodonínští příznivci?
Vlado Konský je borec, který jezdí bojovat do Honkongu. Nepopírám, že se někdy potkají, ale až přijde ten správný čas. Rozdíl padesáti zápasů je ještě velký. Možná mu ten pás Slovák vezme, ale věřte, že Jakub bude bojovat.

Neočekáváte teď příliv sponzorů, když máte v klubu mistra světa?
Sponzoři jsou, ale bohužel nám přispívají jenom na velké akce, což mě docela mrzí. Ale uvidíme, třeba se někdo štědrý ozve.