Panenky zdolaly ve sportovní hale TEZA mladé Srbky 28:20 a slušným výkonem si zvýšily sebevědomí před sobotním duelem s Michalovcemi.

Hanták po celé utkání působil klidně, s hráčkami neustále komunikoval. I když měl k výkonu jednotlivkyň a hře kolektivu řadu připomínek, některé momenty a akce svého týmu vtipně glosoval. Svěřenkyně spíše chválil. Naopak kritikou šetřil.

Hlas nezvýšil ani po zbytečných chybách nebo laciných brankách. „Na přípravu a poznání týmu jsem měl velmi krátkou dobu. Děvčata se snažila dodržovat pokyny a v obraně hrát disciplinovaně. Ve druhém poločase nám vycházel i přechod do rychlého protiútoku. I když soupeř v posledních patnácti minutách odešel kondičně, musím holky za plnění taktických pokynů pochválit. V týmu kvalita je. Teď je potřeba s děvčaty pracovat a postupnými kroky vybudovat velký tým, který zase bude baštou Slovácka," pronesl na začátku svého nového angažmá Jozef Hanták starší.

Tomu proti juniorkám Kikindy scházela spojka Fleková a slovenská křídelnice Hvostáľová. „Obě jsou na marodce," informoval jednatel klubu Vlastimil Procházka. Jinak dal kouč Hanták příležitost všem hráčkám.

První poločas byl vyrovnaný. Veselanky držela skvělými zákroky zkušená brankářka Zvoničová, v koncovce se dařilo především Bačíkové. Mladé hráčky Kikindy ovšem držely s favoritem krok. První půle skončila 10:10.

I začátek druhé půle byl naprosto vyrovnaný. Ještě ve 40. minutě byl stav nerozhodný. Pak ovšem Panenky svému soupeři několika brankami v řadě odskočily.

Mladé Srbky, které se na Slovácku zastavily cestou do Michalovcí, kde o víkendu absolvují mezinárodní turnaj, závěrečnou čtvrthodinu absolutně nezvládly.

Svěřenkyně známého trenéra Živojina Maksiče, který coby asistent získal stříbro na letošním mistrovství Světa v házené žen, daly v posledních patnácti minutách pouze čtyři branky a nakonec zkušenějšímu soupeři podlehly 20:28.

Porážku mírnila dvěma proměněnými sedmimetrovými hody juniorská kapitánka Srbska Márija Agbaba. Ta kvůli zraněnému kolenu do hry nenaskočila a divákům se ukázala pouze v roli exekutorky trestných hodů. „Utkaly jsme se s kvalitním soupeřem. V našem týmu dostaly příležitost všechny hráčky, což bylo fajn. Byla to dobrá prověrka před zápasem s Michalovcemi," uvedla spojka Veselí nad Moravou Petra Varjassiová.

Posila z Interu Bratislava se stejně jako ostatní spoluhráčky zapsala i mezi střelkyně. Jediný, kdo vyšel gólově naprázdno, byla Jana Šustková. „Kolem ní se udělalo po zápase ve Zlíně zbytečné haló. Mediální zájem jí může po fyzické i psychické stránce velmi uškodit. Šustková zdaleka není komplexní hráčka. Budu se snažit ji připravit pro další kariérní růst," řekl Hanták.

Ten chce dát příležitost i dalším mladým hráčkám. „Kdo poctivě pracuje na tréninku a kdo dodržuje na palubovce mé pokyny, ten má u mě zelenou. Naopak, kdo je nedisciplinovaný a nechce na tréninku pracovat, s tím se rozloučíme," prohlásil Hanták.

Bývalý lodivod Bytče a Partizánského v minulosti působil i v Karviné. Zkušenosti tak má s mužskou i ženskou házenou. „Velký rozdíl je především v komunikaci. Holky jsou citlivější a v určitých věcech i preciznější. Naopak chlapi se snaží občas improvizovat a některé věci nedodrží. Na druhé straně házená je bojová hra, která má sice svoje specifika, ale pro obě pohlaví je stejná," pronesl zkušený kouč.

Hanták toho prožil během hráčské i trenérské kariéry spousty. Proto si tlak vedení klubu ani fanoušků nepřipouští. „Do play off samozřejmě všichni chceme, ale pokud se do něho nepostoupí, nic zásadního se nestane," říká. „Není dobré dostávat mladá děvčata pod tlak. My musíme především pracovat dlouhodobě," přidal.

Slovenský odborník také moc dobře ví, kde Veselí tlačí bota nejvíce. „Týmu chybí hlavně zkušenosti. Navíc nemůžeme odehrát utkání na sedm hráček. Proto se budu snažit rozložit zátěž na více hráček. Pokud mladé hráčky nehrají, nemají motivaci se zlepšovat a na sobě pracovat," uvedl dvaapadesátiletý stratég, který by měl na Slovácku podepsat smlouvu až do roku 2017.

„Začínáme budovat nový tým. Nechceme bezhlavě nakupovat a angažovat hráčky. Chceme mít na každém postu kvalitní hráčku, to je náš dlouhodobý cíl. Podle mě je v České republice spousta mladých dobrých házenkářek. Je potřeba jim dát šanci a citlivě s nimi pracovat," řekl Hanták.

Ten se muset ve zbytku sezony obejít bez asistenta. Renáta Motalová, která pomáhala předchozímu kouči Kumpánovi, dala totiž kvůli rodinným povinnostem přednost práci s minižákyněmi. „V létě se ke spolupráci vrátíme. Pokud paní Motalová na moji nabídku kývne, chci, aby se zapojila i do tréninkového procesu," dodal Hanták.

HC Veselí nad Moravou – ŽORK Kikinda juniorky 28:20 (10:10)

Nejvíce branek: Chrenková 6/2, Bačíková, Vinklárková a Viniatynská 4 – Velivočič 7, J. Agbaba 4, Živilovová 3. Rozhodčí: Směja, Douda. Diváci: 30. Sestava Veselí n. M.: Zvoničová, Nejezchlebová – Šustková, Jagošová 1, Varjassiová 3, Chrenková 6/2, Bačíková 4, Jandásková 3, Slováková 1, Vinklárková 4, Viniatynská 4, Tomečková 2.