Stolní tenistky Česka byly ve skupině D společně s Hongkongem, Koreou, Ruskem, Rakouskem a Chorvatskem. „Kdyby se nepovedlo postoupit mezi dvanáct nejlepších, byl bych smutný,“ říkal před světovým šampionátem trenér Miroslav Cecava, který sázel na pětici Iveta Vacenovská, Renata Štrbíková, Dana Hadačová, Kateřina Pěnkavová a Hana Matelová. Tedy na stejnou sestavu hráček jako na loňském mistrovství Evropy v Gdaňsku.

Tři bývalé hráčky Hodonína a současná opora slováckého celku společně se Štrbíkovou střídaly na světovém šampionátu dobré výkony se slabšími. Český tým měl určitě na víc, konečné osmnácté místo zůstalo za očekáváním. I když stolní tenistky v Dortmundu nepropadly, do bojů o medaile nezasáhly.

„Když použiji školní známkování, označil bych naše vystoupení v Dortmundu jako dobrou trojku. K úplné spokojenosti je pochopitelně daleko, na druhé straně si holky vybojovaly účast v elitní Championships Division i pro příští mistrovství světa v roce 2014 a to je důležité,“ uvedl na svazových stránkách trenér Miroslav Cecava

Jeho tým trápila v Německu hlavně nevyrovnanost výkonů. „Bylo to jako na houpačce. Některé zápasy nám vyšly, jiné zase ne. K těm vydařeným určitě patřily zápasy s Hongkongem a Koreou. Naopak se holkám vůbec nepovedlo druhé utkání s Ruskem,“ řekl Cecava. „A velká škoda je, že se nám nepovedlo také důležité střetnutí s Rakouskem, které prakticky rozhodovalo o postupu do osmifinále. Právě prohra s Rakouskem nás odsoudila do bojů o třinácté až dvacáté místo. To bylo trošku demotivující, ale holky to zvládly. Hlavní je, že si dokázaly přímo v Dortmundu zajistit účast v elitní výkonnostní kategorii i pro nadcházejí světový šampionát,“ doplnil.

Evidentně zklamanějším z dvojice trenérů české reprezentace byl pochopitelně kouč mužů Tomáš Demek. I jeho svěřenci sahali po postupu do osmifinále, ale v nesmírně vyrovnané skupině nakonec po porážce od Singapuru obsadili až poslední šesté místo. Následovaly dvě porážky ve skupině o třinácté až čtyřiadvacáté místo, které vyústily v sestup do první divize. Ten sice ještě mohou Češi díky zvláštní reguly v herním systému mistrovství světa odvrátit, ale konečné třiadvacáté místo je obrovským zklamáním. "Největším naším problémem je, že v současné době nemáme v týmu hráče, který v důležitých zápasech udělá dva body. A když k tomu přičteme fakt, že se nám dlouho nedařilo ani na trojce, můžeme jen těžko pomýšlet na vítězství. Klíčovým momentem bojů ve skupině byl zápas Srby. Věřím tomu, že kdybychom toto utkání vyhráli, dopadlo by jinak i utkání se Španěly a postup do osmifinále by nám neunikl. Bohužel jsme to se Srby nedotáhli do vítězného konce a co bylo horší, nestačili jsme v důležitém záchranářském utkání ani na Řecko. A to nás stálo pád do hlubin,“ zhodnotil vystoupení českých stolních tenistů na MS družstev v Dortmundu trenér Tomáš Demek.

Oba světové tituly podle očekávání vybojovali reprezentanti Číny. Ve finále soutěže mužů si Číňané bez větších problémů poradili s domácím Německem 3:0. Stejným výsledkem skončilo i finálové utkání žen mezi Čínou a Singapurem. Čínským stolním tenistkám se tak podařila odveta za MS 2010 v Moskvě, kde ve finále družstvu Singapuru překvapivě podlehly.