Snad už ze sebe střásla tíživý balvan po nešťastném vyřazení v soutěži družstev. Tohle si přeje snad každý příznivec české stolnětenisové jedničky Ivety Vacenovské, která patří mezi možné adeptky na zisk cenného kovu ve dvouhře. „Nebudu zastírat, že neúčast ve čtvrtfinále týmové soutěže mě stále ještě nepřebolela. Ale už to prostě musím hodit za hlavu, stejně na tom nic nezměním,“ říkala včera rodačka z Ratíškovic.

Na cestě k vysněné metě jí však nečeká nic jednoduchého. Kromě soupeřek musí její tělo bojovat s virózou. „Jsem už delší čas nachlazená, ale místo, aby mě ta nemoc opouštěla, tak se stále vrací. I z toho jsem trochu přešlá,“ přiznala Vacenovská současný zdravotní stav.

Přesto však ani na vteřinu nezaváhala s případným odstoupením ze soutěží. „Hrála bych tady snad i se zlomenou nohou, kdyby mě rozhodčí do hry pustili,“ vtipkovala, po tom kdy si vpodvečer v tichosti a ústraní zatrénovala.

Do dvouher nevstupuje s žádným konkrétním cílem, ale z hlasu je cítit, že ráda došla co možná nejdál. „Jakže se to říká? Půjdu zápas od zápasu, a uvidíme, co z toho bude. Ne, vážně, ženský evropský stolní tenis je natolik vyrovnaný, že o výsledku nerozhoduje jen momentální forma, ale i tolik potřebné štěstí.

Budu se doma rvát o každé vítězství, a moc by mě potěšilo, kdyby za mnou, ale i za dalšími českými hráči a hráčkami, opět stáli vynikající fanoušci,“ pozvala diváky do ČEZ Areny vítězka ligy mistryň z roku 2009, na níž v úvodním kole čeká chorvatská reprezentantka Cornelia Molnarová.

Její reprezentační kolegyně a hodonínská odchovankyně Dana Hadačová nastoupí o necelou hodinu před Vacenovovskou proti Polce Katarzyně Grzybowské. Dvojku hodonínského ČSAD Hanu Matelovou čeká křest na evropské seniorské scéně v duelu s ázerbajdžanskou hráčkou Bilurou Eminovovou.

Ve čtyřhře nastoupí Hadačová s Pěnkavovou proti bělorusko-ruskému páru V. Pavlovičová, Ganinová. Matelová s Ukrajinskou Trifonovovou pro portugalskému duu Nevesová, Oliveirová. A nejsilnější český pár Vacenovská se Štrbíkovou se střetnou s dalšími Portugalkami Xiaovou a Martinsovou.

Čtvrteční program českých reprezentantů

Dvouhra ženy – 1. kolo:
11.45: Smištíková – Ramirezová (Špa.)
12.30: Pěnkavová – Zhu Fang (Špa.)
12.30: Štrbíková – Ganinaová (Rus.)
13.20: Hadačová – Grzybowská (Pol.)
13.20: Harabaszová – Petterssonová (Švé.)
14.10: Vacenovská – Molnarová (Cho.)
14.10: Matelová – Eminovová (Áze.)

Dvouhra muži – 1. kolo:
14.10: Vráblík – Žafostnik (Slo.)
15.00: Obešlo – Južbašič (Cho.)
15.00: Šimončík – Wen He Zhi (Špa.)
15.00: Prokopcov – Jevtovič (Srb.)
15.50: Tregler – Šetinin (Běl.)
15.50: Gavlas – Udra (Lit.)
16.40: Korbel – Subotič (Srb.)
16.40: Širůček – Dodean (Rum.)
16.40: Konečný – Haci (Tur.)

Čtyřhra ženy – 1. kolo:
10.00: Hadačová, Pěnkavová – Vik. Pavlovičová (Běl.), Ganinaová (Rus.)
10.00: Matelová, Trifonovová (Ukr.) – Nevesová, Oliveiraová (Por.)
10.35: Smištíková, Harabaszová – Ekholmová, Petterssonová (Švé­.)
10.35: Vacenovská, Štrbíková – Xiao, Martinsová (Por.)

Čtyřhra muži – 1. kolo:
11.10: Vráblík, Mendes (Por.) – Boll, Süss (Něm.)
11.10: Tregler, Obešlo – Apolonia, Monteiro (Por.)
11.10: Korbel, Gavlas – Gionis, Papageorgiu (Řec.)
11.10: Šimončík, Širůček – Subotič (Srb.), Jean (Bel.)

Autoři: MARTIN MACEČEK a PETR TUREK