Jakou školu v současnosti studujete a jak se vám daří skloubit studium se závodní kariérou?
Studuji na Purkyňově gymnáziu ve Strážnici. Je to určitě složitější než na základní škole, ale zatím se mi profesoři snaží vyhovět.

Jak hodnotíte poslední sezonu?
Byla pro mě nad očekávání úspěšná. Vůbec jsem si nemyslela, že bych mohla už letos získat medaile na nějakém zahraničním závodu. Podařilo se. Byla to jednak bronzová medaile na evropském šampionátu, a jednak také úspěch na Jarním poháru v Trnavě. Tam jsem vyhrála a hlavně si vystřelila nový osobní rekord, který je současně i národním juniorským rekordem.

Jaké jsou vaše záliby a koníčky?
Hraji deset let na klavír a také v cimbálové muzice na cimbál. Jako malá jsem začala navštěvovat folklorní soubor, ve kterém jsem vydržela až do deváté třídy. Krom toho mě baví i gymnastika, aerobic a malování. Sedět doma, to není nic pro mě (úsměv).

V uplynulém roce vás nominovali na Objev roku Sportovce města Brna a navíc vás přijal v Praze přijal ministr školství jako jednu z českých medailistek. Co pro vás takové ocenění znamená a jaké z nich máte pocity?
Byla to pro mě velká čest, zúčastnit se taková akce, kde jsem měla možnost setkat se i s řadou špičkových českých sportovců. Současně je to i velká motivace do další sezony.

Patříte k atraktivním sportovkyním, jak vás vnímají kluci, když závodíte v ještě donedávna mužském sportu, navíc když většinu z nich svým střeleckým umem předčíte?
Myslím si, že pro kluky a chlapy je každá žena zpestřením tohoto sportu (smích).

Broková střelba je velmi často spojovaná s myslivci a lovem, je to i váš případ?
To rozhodně ne. Lov mě neláká, raději bych zvíře nakrmila, než po něm střílela (úsměv).

Má střelba ve vaší rodině tradici? A jak takový sport vnímá vaše nejbližší okolí?
Spíše ne. Ale dědeček, jelikož byl myslivec, tak se o ni zajímá. Jinak celá rodina mě plně podporuje, za což jsem moc ráda.

Jaké máte sportovní plány pro rok 2012?
Pokud by se mi podařilo zopakovat loňské výsledky, tak bych určitě byla spokojená. Ale mým cílem je výkonnostní růst. A o ten se budu maximálně snažit.

Kde se s vámi mohou vaši fanoušci nejdříve setkat?
Když pominu pravidelné tréninky v Brně a Hodoníně, tak určitě na republikových závodech v Hradci Králové, Brně, Plzni a dalších. Případní větší střelečtí i nestřelečtí fandové mě mohou kontaktovat prostřednictvím internetu (smích).

Jakou zbraň používáte a jak vypadá zimní příprava brokové střelkyně?
Střílím se sportovní zbraní Perazzi MX8. Pokud počasí v těchto měsících dovolí, snažím se alespoň jednou týdně trénovat na střelnici. Jinak udržuji fyzickou kondici cvičením v posilovně, tělocvičně a zimními sporty.

Jitka Pešková

(16.9. 1995, SSK X target Hodonín),

3. místo na ME v Bělehradě, 6. místo na MS v Bělehradě, 1. místo v Českém poháru, 2. místo na MČR v Hradci Králové, 1. místo Grand Prix Zbrojovka Brno, 1. místo Jarní pohár města Trnava, 4. místo mistrovství Slovenska.

JAN TOMEČEK