Filip Sasínek potvrdil při svém premiérovém startu ve Vacenovicích roli favorita. Dvacetiletý mladík sice v prvním kole běžel společně s hlavními soupeři, ale s přibývajícími kilometry zrychloval a postupem času protivníky setřásl.

I když Sasínkův nástup nebyl tak razantní, nakonec svěřenec trenéra Antonína Slezáka doběhl do cíle v klidu a s velkým náskokem. „Jsem spokojený s časem i výsledkem. Vyhrál jsem, takže nemám proč být zklamaný," prohlásil hodonínský závodník, který ve Vacenovicích startoval vůbec poprvé. Svoji premiéru na tradičních trati si český reprezentant parádně užil. „Trať je nádherná, takže jsem plánuji jezdit každý rok," slíbil Sasínek.

Toho před dvěma týdny trápilo lýtko. Nyní už je ale zcela fit, což potvrdil i v sobotním závodě. „Nevěděl jsem, jak na tom jsem, tak jsem to rozběhl s rozumem. Cítil jsem však, že jsem v pohodě, tak jsem šel do posledního kola s čistou hlavou, v závěru jsem to nakopl a nikdo mi nestačil," prohlásil Sasínek, který si les i písečné okruhy v okolí vacenovického stadionu vychutnával. Náladu hodonínskému běžci zvedlo i počasí. „Vyšlo to nádherně," pravil Sasínek.

Druhý v obci na Hodonínsku stejně jako před rokem skončil Jiří Němeček. Člen týmu AHA Vyškov, jenž byl na letošním halovém mistrovství České republiky v závodě na patnáct set metrů šestý, loni nestačil ve Vacenovicích na Slováka Valachoviče, v sobotu se zase musel sklonit před Filipem Sasínkem. Za vítězem zaostal šestnáct vteřin. „Je to škoda, ale druhé místo beru. Trať i počasí bylo perfektní, běželo se mi výborně," uvedl Němeček.

Medaili opět po roce získal i Sasínkův tréninkový pařák a oddílový kolega David Kákona, který ve finiši sice ztratil druhé místo, ale nakonec bral stejně jako před dvanácti měsíci bronz. „Na konci se mně neběželo dobře. Asi se na mém výkonu projevila únava z minulého závodu v Mikulčicích. Soupeř mi na konci utekl, neměl jsem na to," řekl Kákona, který ve Vacenovicích absolvoval třetí závod mezi dospělými a podruhé v řadě vystoupal na pódium.

Mezi trojici nejlepších se naopak nevešel loňský vítěz Jakub Valachovič. Slovenský závodník dlouho útočil na nejvyšší příčky, nakonec skončil čtvrtý.

Mezi ženami opět kralovala Irena Pospíšilová. Známá vytrvalkyně, která hájí barvy Drnovic, se ve Vacenovicích radovala v letech 2004, 2005, 2006, 2007, 2010 a 2015. Letos navlékla sedmý korálek na pořádně dlouhou vítěznou šňůru. „Počasí bylo super, takže se mi běželo perfektně. Konkurence nebyla taková, jako na jiných akcích, takže jsem vyhrála celkem s přehledem," prohlásila Pospíšilová. Druhá skončila nejlepší veteránka nad pětatřicet let Jana Kadlecová, celkově třetí byla zkušená běžkyně Erika Farkašová.

Spokojení byli i pořadatelé šestého závodu Moravsko-slovenského běžeckého poháru 2016. Organizátoři Běhu osvobození Vacenovic stejně jako v předcházejících letech zaznamenali účastnický rekord, když se ve všech kategoriích představilo téměř pět stovek atletických nadšenců.

„Letošní ročník byl dobrý. Jsme moc rádi, že se běžci do Vacenovic vždy rádi vracejí. Někomu naše písčité trať nevyhovuje, jiní ji naopak mají rádi. Navíc nás potěšilo i počasí. Zatímco minulý týden v Mikulčicích pršelo, nám svítilo sluníčko a bylo hezky," uvedla ředitelka závodu Eva Bařáková.

Napínavé souboje a tradiční emoce přinesly hlavně souboje nejmenších dětí. Řada z nich absolvovala atletický závod vůbec poprvé. „Pracuji v mateřské školce, takže jsem u rodičů zase hodně agitovala. Jsem ráda, že s dětmi přišli," pronesla Bařáková, která závěrem vyzdvihla i

podporu obecního úřadu a také tělovýchovné jednoty. „Uspořádat závody je finančně rok od roku náročnější. My si ale nemáme na co stěžovat. U nás to funguje a prostředky dostáváme, takže jsme rádi, že můžeme závod pořádat," dodala Bařáková.