Šestatřicátého ročníku oblíbeného závodu se v hlavním závodě zúčastnilo sedmaosmdesát běžců a běžkyň. Ti společně s představiteli obce Vacenovice uctili minutou ticha památku obětí havárie polského prezidentského speciálu. Pak už se ale rozdávala radost. Starostka Vacenovic Blanka Bábíčková předala dlouholetému organizátorovi populárního běhu Antonínu Kristovi k pětasedmdesátým narozeninám kytici a dárky.

Samotný závod nic převratného nepřinesl. Na dobře upravené trati zářili favorité. „Běželo se parádně. Oteplilo se, mám natrénováno,“ zářil spokojeností mužský vítěz. Steiner dvě kola jasně vedl, pak se na něj na stadionu dotáhl druhý Kadlec. Drtivý finiš ale rozhodl o jasném vítězství vyškovského běžce. „Věděl jsem, že se na mě Kadlec dotahuje, tak jsem chtěl pošetřit síly na poslední kolo. Dva okruhy jsme běžel sám,“ řekl.

Chyběl rival

Steiner se Běhu osvobození Vacenovic účastní pravidelně. „Závodím po celé republice, program mám nabitý. Tento závod mi vychází do termínovky. Nemám moc rád krosy, ale tady je povrch pro mě ještě akceptovatelný,“ uvedl Steiner. Letošnímu vítězi chyběl na startu silný soupeř. „Čekal jsem, že tady bude tradiční vítěz Hnilo, ale bohužel se nedostavil. Zadarmo to vítěztsví nebylo, ale bylo určitě snadnější. Konkurence byla vynikající,“ pravil Steiner.

Ženám opět kralovala Irena Petříková. Sympatická vytrvalkyně sbírá na Hodonínsku jeden úspěch za druhým. „V pátek na rozklusání jsem se cítila strašně. Závod byl ale super, běželo se mi nádherně. Na pohodu. Žádný problém jsem neměla,“ usmívala se v cíli Petříková. Ta si závod ve Vacenovicích vždycky užívá. „Mám to tady ráda,“ vyznala se.

Atraktivní souboje nabídl i závod Jundor. V něm nejprve hodonínský dorostenec Dominik Kubalák porazil ve finiši kyjovského juniora Jana Seluckého, následně juniorka Sylva Škabrahová utekla oddílovou kolegyni a kamárdku Žanetu Kempnou. „Na Seluckého jsem si věřil, protože mám dobře natrénováno,“ řekl Kubalák.

Kvalitní trať

Taletovaný běžec ale nebere závody Grand Prix příliš vážně. „Spíše jako dobrý trénink,“ přiznal. „I když jsem šel do závodu z plného tréninku, běželo se mi dobře. Ve Vacenovicích je parádní trať. Je to kros, a tak to má být,“ sdělil Kubalák.

„Byl to složitý závod. Nasadili jsme docela velké tempo. Na poslední dlouhé rovince to byl boj. Chtěli jsme spolu běžet, dokud to šlo. V cíli už to bylo kdo z koho. Zbylo mně více sil, proto jsem vyhrála,“ popsala souboj s Kempnou Sylva Škabrahová.

I letošní ročník Běhu osvobození Vacenovic se zapíše do historie jako povedený. Kvůli počasí, atosméře, skvělým výkonům i tradičnímu občerstvení, kterým organizátoři pohostili závodníky a rozhodčí. „Buchty jsou výborné,“ řekl za všechny hlavní rozhodčí Antonín Koplík.

Běh osvobození Vacenovic, 36. ročník

Muži: 1. Tomáš Steiner, 2. Lukáš Soural, 3. Ján Matúš
Muži nad 40 let: 1. Petr Kadlec, 2. Peter Portášik, 3. Jan Miškeřík
Muži nad 50 let: 1. Pavel Klimeš, 2. František Kolínek, 3. Josef Veverka
Muži nad 60 let: 1. Vladimír Varmuža, 2. Josef Šohaj, 3. Pndřej Tirpák
Muži nad 65 let: 1. Karel Karas, 2. František Joch, 3. Michal Janota
Ženy: 1. Irena Petříková, 2. Jaroslava Chovancová, 3. Jana Kadlecová
Ženy nad 35 let: 1. Zuzana Stoličná, 2. Marta Durnová, 2. Eva Mlejnková
Junioři: 1. Jan Selucký, 2. Filip Sasínek, 3. Jakub Chocholáček
Juniorky: 1. Sylva Škabrahová, 2. Žaneta Kempná, 3. Andrea Zapalová
Dorostenci: 1. Dominik Kubalák, 2. David Mejzlík, 3. Prokop Vyskočil
Dorostenky: 1. Markéta Rajsiglová, 2. Kateřina Hofírková, 3. Zuzana Vlková
Starší žáci: 1. Jakub Žurovec, 2. Filip Sasínek, 3. Dalibor Čagánek
Starší žákyně: 1. Terezka Korvasová, 2. Eliška Dřímalová, 3. Lucie Žurková
Mladší žáci: 1. Patrik Sasínek, 2. Martin Slon, 3. Jiří Balun
Mladší žákyně: 1. Natálie Kolajová, 2. Adéla Sedlářová, 3. Eva Perníkářová
Přípravka hoši: 1. Jan Hromek, 2. Roman Plundrák, 3. Adam Batěk
Přípravka dívky: 1. Eliška Macková, 2. Mária Fuxová, 3. Kateřina Korvasová
Mladší chlapci: 1. Radek Macek, 2. Tomáš Vrbovský, 3. Patrik Hačunda
Mladí dívky: 1. Sylvie Cahlíková, 2. Emma Balunová, 3. Veronika Korvasová
Nejmladší chlapci: 1. Martin Mišík, 2. Libor Macek, 2. Jakub Šural
Nejmladší dívky: 1. Maruška Kadlecová, 2. Sabina Škopíková, 3. Květa Gonyorová