"Odměnili jsme tak nejaktivnější turisty v soutěži O zlatého turistu, kteří za pět let navštívili naše čtyři hlavní turistické akce," řekl předseda vřesovického klubu turistů Miroslav Vaculík.

Na Novoroční čtyřlístek okolo Vřesovic, Putování Moravským Slováckem či Zimní přírodou a výšlap za krásami podzimu se podle něj vydalo celkem 5128 turistů z celé ČR, Slovenska i Rakouska. Celkem klub uspořádal dvacet turistických akcí. Ocenit medailemi turisty se Vřesovičtí rozhodli už podruhé a zároveň vyhlásili další soutěž na pětiletku 2012 - 2016.

Letos bylo oceňování ve slavnostním duchu, protože klub slaví desáté výročí vzniku. Při této příležitosti jeho členy Jaroslavu Výstupovou, Miroslava Kohouta a Miroslava Vaculíka ocenil také Český svaz tělesné výchovy ČR za přínos pro turistiku a její propagaci.

Okresní svaz ČSTV za to poté poděkoval i dalším členům klubu turistů ve Vřesovicích. Ocenění si převzali i jubilanti. Nejstarší vřesovický turista Miroslav Kohout ho k sedmdesátinám dostal už loni, letos si cenu za sedmdesátku převzala jeho manželka Jindřiška.

Nejmladšími oceněnými členy klubu se stali Sára Rybová a Tomáš Nečas, kteří letos slaví desáté narozeniny. Celkem devět diplomů pak čekalo na nejaktivnější členy KČT Vřesovice za rok 2011. První tři místa pak obsadily tři ženy: Hana Jedounková, Jaroslava Zelinková a nejaktivnější turistkou se stala Jitka Červíková.

"Náš klub má šedesát členů a Vřesovice šest set obyvatel. Každý desátý je tedy turista, což je úžasné," pochvaloval si zájem o turistiku předseda Vaculík s tím, že jejich klub má samozřejmě ještě řadu dalších příznivců. Že je to uctyhodné číslo svědčí srovnání s dvanáctitisícovým Kyjovem, kde tamní klub turistů sdružuje podle Vaculíka asi osmdesát členů.

"V okrese jsou tři turistické oddíly: v Hodoníně, v Kyjově a ve Vřesovicích. Když to srovnám a když se podívám do sálu a vidím tady tolik dětí a mladých lidí, je jasné, že to tady vedou správným směrem," vyzdvihl činnost vřesovických turistů předseda okresní ČSTV Miroslav Běťák. "Předseda Miroslav Vaculík umí vždy všem poděkovat, a za to si ho nesmírně vážím," dodal Běťák.

Podle Vaculíka Vřesovickým nahrává, že mají v Chřibech pěkné lesy a různé památky, jako jsou Hora sv. Klimenta, zřícenina hradu Cimburk či hrad Buchlov. "Pěkně je v celém Mikroregionu Podcihřibí. Turistům se tady líbí, ale musíme pro to také něco udělat. Například vymyslet a připravit pěkné a dobře značené turistické trasy a zajistit příjemný pobyt včetně občerstvení," zdůraznil Vaculík.

Kromě toho musí členové klubu turistů udržovat turistická zařízení, jako jsou lavičky, stoly, mapy či rozcestníky v přírodě. Kromě čtyř hlavních turistických akcí pořádají Vřesovičtí i další vycházky do přírody, například O odznak jarní kilometry či Mikuláškou vycházku s nadílkou, nebo zájezdy na různá zajímavá místa v ČR pro obyvatele Vřesovic.

"Není nad výšlap do přírody. Hrozně nás to baví. Jinde mají různé zábavné spolky, my máme turistiku. Nějaká kultura být prostě musí," svěřila se jedna z turistek Vlasta Vorálková.

A turistům z Vřesovic se daří vylákat do přírody i děti a mládež. "Snažíme se je oslovit, aby se více orientovali v přírodě namísto sezení u počítačů. A u nás se to daří. Ani nevím, čím to je," usmíval se Vaculík.

Ten odhadl, že vliv může mít, že na každé akci vyhodnocují nejmladšího, nejstaršího a nejvzdálenějšího účastníka či nejpočetnější rodinu. Nebo snad to, že všichni účastníci pochodů dostávají odměny v podobě originálních plaket či diplomů s označením absolvované trasy. "Turistika se u nás za těch deset let stala tradicí a příležitostí se sejít, popovídat si a užít si i trochu srandy. Je to společenská události, a o to nám jde," uzavřel Miroslav Vaculík.