„Jsme nadmíru spokojení s počasím a především s účastí. Překonali jsme magickou hranici pěti set účastníků. Pro naši malou obec je to obrovský úspěch. Všem lidem moc děkujeme,“ prohlásil předseda vřesovických turistů a hlavní organizátor Putování Moravským Slováckem Miroslav Vaculík.

Nejmladším účastníkem byl dvouměsíční Víťa Hozík z Vřesovic, nejstarším pak legendární turista Vojtěch Rosůlek ze Starého Města, který má neuvěřitelných čtyřiadevadesát let. Nejvzdálenější účastnicí byla Věra Plachetková. Ta na Kyjovsko dorazila z Prahy. Nejpočetnější rodinu na akci přivedl Radek Soukup ze Svatobořic. Nejpočetnější výpravy byly z Vřesovic, Kyjova, Brna, Hodonína a Ježova.

„Lidé si jarní procházku náramně užili,“ těší Vaculíka. Pořadatelé pro účastníky oblíbeného pochodu připravili sedm tras od pěti do pětačtyřiceti kilometrů. Na své si přišli nejenom pěší, ale také cyklisté. Znovu se šlo na Horu svatého Klimenta, Cimburk či ke koryčanské kapli. „Opět jsme nachystali atraktivní trasy, které turisty zavedly na oblíbená a hojně navštěvovaná místa nejen Chřibů, ale i okolí,“ připomněl Vaculík.

Součástí letošního ročníku byl i Toulavý kočárek. Jeden z řady projektů Klubu českých turistů je zaměřený zejména na rodinu s dětmi. „Do akce se v sobotu zapojilo sto deset dětí do třinácti let. U Lesního baru jsme pro chlapce a dívky připravili hry, soutěž, kvízy a zkoušky dovednosti o hezké ceny. Trasa měřila necelých pět kilometrů,“ informoval Vaculík. Za odměnu pak všechny ratolesti v cíli obdržely pamlsky a dárky od partnerů akce.

Pro milovníky pohybu a přírody byla rovněž připravena bohatá tombola. Organizátoři letos zajistili 336 cen. Prezentace i cíl byl v hostinci U Sirotků ve Vřesovicích. Každý účastník obdržel na startu mapku s popisem trasy. Turistické kontroly byly umístěny na hoře Svatého Klimenta, na hoře Cimburk a v altánu nad Zubkovou studánkou. Všechny účastníky zdobila v cíli originální plaketa a barevný diplom. „Tradičně byli hodnotnými cenami odměněni nejmladší, nejstarší a nejvzdálenější účastník a také nejpočetnější rodina na akci,“ dodal Vaculík.

Účast se všem započítává do soutěže O zlatého turistu 2017–2021. Další akcí je Vřesovický výšlap za Krásami podzimu. Šestnáctý ročník se koná v sobotu 30. září.