Mladý Veselan jezdí na divoké vodě od devíti let. Každodenní dvouhodinový trénink přinesl zatím své nejsladší ovoce tuto sobotu. Cesta na evropský šampionát však nebyla jednoduchá.

Nejprve přišel republikový bronz. „Od jara je Richard v reprezentačním družstvu, takže jezdí po soustředěních po Francii a Španělsku. Prakticky to mu dalo ten vzlet,“ uvažuje otec a manažer mladého kanoisty Pavel Hála, který svého syna na šampionátu povzbuzoval se zvoncem v ruce.
Přesto málo kdo od Richarda očekával na šampionátu výrazný úspěch, neboť je věkem ještě dorostenec.

Valtelinská trať se Veselanovi líbila. „Sprintová trať byla pěkná a divoká, ale také náročná. Těžká, obtížná a technicky náročná voda. Největší problémy jsou v tom, že u nás na Moravě máme velké nedostatky v této těžké vodě,“ vysvětluje český juniorský reprezentant.

Ten neodjížděl do Itálie s velkými nadějemi. „Byli tam kluci i o tři roky starší než já, takže jsem moc nedoufal v nějaké přední umístění. Do desítky by to bylo určitě dobré. Navíc první den jsem skončil až dvacátý druhý. Vůbec mi to nejelo, necítil jsem se ve formě. Chtěl jsem, ale nešlo to,“ vzpomíná na předcházející závod Richard Hála.

První jízdu ve sprintu však zajel veselský kanoista brilantně jen s těsnou ztrátou na Němce Scholze. „To jsem vůbec neočekával. Byl jsem hodně nervózní. Říkal jsem si: je to na bednu, můžu být první, druhý, ale kvůli té nervozitě jsem mohl skončit i desátý, takže na startu druhého kola jsem se necítil ve své kůži,“ dělí se o své dojmy před rozhodující jízdou Richard Hála.

Nervozita mu však svazovala ruce a ve druhém kole zajel čas o tři vteřiny horší než vítěz a na startu bylo ještě více než deset soupeřů. „Když jsem dojel do cíle, tak jsem byl strašně nervózní. Musel jsem čekat asi patnáct minut, než dojedou ti, co byli v prvním kole horší než já. Ale jak dojel ten poslední, tak to byla radost…“ oddechl si veselský kanoista.

Ten má i svůj sportovní sen. „Když je nějaký závod, tak si říkám, že bych mohl uspět. Ale opravdu velkým cílem by bylo dostat se do seniorské reprezentace, a s ní jezdit po světových šampionátech, a pak se stát třeba i mistrem světa…“ zasnil se vicemistr Evropy z SK Kanoistiky Veselí nad Moravou.

Toho čeká v pražské Tróji na umělém kanálu mistrovství republiky. A v září také nástup na střední školu. „Dostal se na zdravotní školu. Výhledově by chtěl být záchranářem,“ předjímá volbu povolání jeho otec Pavel.