Ostrou výtku směrem k Českému svazu házené vyslalo vedení interligového klubu Veselí nad Moravou.

Představitelé úřadujících mistryň se otevřeně ohrazují proti nasazení jejich hráčky Heleny Štěrbové v reprezentačním utkání proti Švédsku.

Jednadvacetiletá házenkářka si při něm obnovila zranění kotníku a Veselanky se musí obejít bez jejich služeb. Přitom podle předsedy Britttermu Zdeňka Břečky jasně avizovali, že Štěrbová není zdravotně zcela v pořádku.

„Povolání nedoléčené hráčky má výrazný podíl na obnovení zranění, které si v průběhu zápasu se Švédskem v Zubří nešťastným podklouznutím nedoléčeného kotníku sama přivodila,“ píše Břečka na webových stránkách klubu.

Reprezentace v čele s koučem Jiřím Tkadlecem pochybení při nasazení hráčky odmítá a opírá se o vyjádření svazového lékaře Tomáše Michaljaniče.

„Při nástupu na reprezentační akci nehlásila žádné obtíže, které by vylučovali její účast. Bez obtíží se účastnila všech tréninkových jednotek, včetně před zápasového tréninku 17. října. Proto bylo rozhodnuto o jejím nasazení do kvalifikačního zápasu s týmem Švédska,“ uvedl Michaljanič v oficiálním vyjádření, které má Hodonínský deník Rovnost k dispozici.

Podle lékaře došlo k obnovenému poranění kotníku nešťastnou náhodou. Stejný postoj zaujímá i samotná Štěrbová.

„Byla to smůla,“ podotkla blonďatá házenkářka.

I když je veselský klub přesvědčený, že Štěrbová reprezentovala zcela dobrovolně, nehodlá akceptovat povolávání hráček se zdravotním handicapem.

„Žádáme proto vedení svazu o záruky, že se podobná situace nebude v budoucnu nikdy opakovat,“ vzkázal Břečka.

Nařčení se brání i samotný reprezentační trenér Tkadlec. Desátého října údajně dostal SMS zprávu, ve které stálo, že kotník Heleny Štěrbové je v pořádku a ve Veselí už trénuje.

„Na základě této informace jsem její původní nominaci náhradníka změnil a na akci ji povolal s tím, že s repre týmem odtrénuje pouze dva tréninky a opět odjede domů kvůli školním povinnostem,“ uvedl Tkadlec s tím, že zdraví svěřenkyň je pro něj prvořadou prioritou.

Veselané jsou přesto neoblomní a stojí si za svým.

„Žádáme náležité ošetření mimořádných úrazových pojistek u reprezentantek. Do té doby nebude náš klub své hráčky na reprezentační akce uvolňovat, zároveň ke stejnému postupu vyzveme i ostatní interligové kluby,“ napsal předseda v oficiálním prohlášení.

Helena Štěrbová si kotník poprvé poranila při utkání národního výběru žen s dorostenci v Zubří.

To bylo zhruba před třemi týdny. Od té doby do soutěžního utkání nenastoupila. Stihla pouze několik tréninků. Objevila se až proti Švédkám, kdy si zranění obnovila.

Helena Štěrbová tvrdí: Obnovení zranění byla náhoda

Veselí nad Moravou /ROZHOVOR/ - Jednadvacetiletá házenkářka Helena Štěrbová se vzpamatovává z dalšího zranění kotníku. „Chci být co nejdříve v pořádku a k dispozici klubu,“ říká mladá spojka.

Momentální situaci mezi veselským klubem a házenkářským svazem není zrovna růžová. Jak se na to dívate vy?
Jde to mimo mě. Obnovení zranění byla náhoda. Stalo se to tak, že by se to stalo i zdravému člověku. Věřím, že klub může být naštvaný, protože nejsem k dispozici. Ale mohlo se to stát i na tréninku. Myslím, že všichni to tak berou.

Mluvíte o smůle. Jak k tomu tedy došlo?
Běžela jsem dozadu do trháku. Pak jsem otáčela a hráčka, která se vracela do obrany mi tam nechala nohu a já ni stoupla.

Léčení si jistě vyžádá nějakou dobu. Víte jak dlouhou?
Zatím to jde rychle. Myslela jsem, že to bude horší. Už normálně chodím. Budu muset hrát teď s ortézou, abych si zranění pořád neobnovovala a nestalo se chronickým problémem.

Ta situace pro vás osobně musí být krajně nepříjemná.
Je hodně nepříjemná. Nedá se nic dělat. Mohlo by to být i horší. Beru to tak, že udělám všechno proto, abych byla co nejdřív v pořádku a k dispozici klubu.