Slovácký celek, který prvních dvacet minut dotahoval náskok soupeře, o svém zaslouženém triumfu rozhodl až ve druhém poločase, když slovenskému protivníkovi odskočil až na sedmibrankový rozdíl. Závěr sobotního střetnutí už se v klidu dohrál.

Veselanky potvrdily v úvodním mistrovském utkání dobrou formu z letní přípravy. I když hlavně v prvním poločase se na výkonu domácího týmu projevila nervozita, po přestávce už na palubovce kraloval jediný tým. Pokud by Jihomoravanky hrály koncentrovaně a naplno až do konce, slavily by s fanoušky ještě vyšší výhru. I výsledek 28:23 však hráčky i diváky náramně těšil. Lepší vstup si totiž ani nemohli přát.

Trenér HC Veselí nad Moravou Ľuboš Hudák ovšem zůstal po premiérovém vítězství v soutěžním zápase na lavičce Veselí nad Moravou nohama pevně na zemi. „Druhý poločas nám vyšel. I když v okamžiku, kdy jsme šli do vyššího vedení, jsme opět zbytečnými chybami umožnili soupeřkám korekci výsledku. Vývoj skóre jsme ale hlídali. Kvalita naší hry ovšem nebyla taková, jak jsme ukazovali v přípravných zápasech a jakou se chceme prezentovat v budoucnosti," prohlásil domácí kouč.

Omlazený výběr Veselí vstoupil do soutěže značně nervózně. Panenky s nováčkem nečekaně brzy prohrávaly 0:3. Slovácký celek ale nezpanikařil a dál hrál svoji hru. První branku domácího týmu v nové sezoně vstřelila v 9. minutě Tereza Vysloužilová.

Byla to právě devatenáctiletá křídelnice, kdo společně se spojkami Slovákovou a Gajdošíkovou veselské družstvo v úvodu utkání podrželo. „Pro některé hráčky to byl první zápas v nejvyšší soutěži. Kádr máme spíš dorostenecký než ženský a tomu odpovídal i úvod zápasu," řekl Hudák. „Holky byly nervózní, dělaly hlavně v obraně individuální chyby, které soupeř trestal. V útoku nám to také nešlo. Hra byla dost svázaná. ale postupem času jsme hru zklidnili. Prešovanky, které jsou na tom s mládím podobně, naopak začaly odvážně a naše chyby trestaly," přidal.

Hostující celek střelecky táhla především Szandra Kuti. Hlavně díky ní vedlo Bemaco v 19. minutě 7:6. „Zápas začal podle našich představ. Vycházelo nám to, co jsme si před utkáním řekli. Měly jsme i dostatek sil. Ty nám však postupem času docházely. Navíc jsme ztrácely balony a kazily jednoduché přihrávky. Soupeři se naopak začala dařit střelba. Na palubovku přišla hlavně Táňa Gajdošíková, ke které jsme nedůsledně dostupovaly," řekla hrající asistentka prešovského trenéra Marianna Němčiková.

Zkušené házenkářce dal za pravdu i kouč Roman Lamač. „S mladým týmem jsme až k mému překvapení začali s elánem a docela suverénně. Po přestávce jsme padly kondičně i na duchu. Domácí zatáhli obranu na šest metrů a my jsme si nevěděli rady," uvedl hostující kormidelník.

Veselí se opravdu dostalo v závěru první půle do tempa a skóre ještě před odchodem do kabin otočilo. Čtyři minuty před přestávkou už vedly Veselanky rozdílem tří tref.

Druhý poločas už domácí hráčky vedení hlídaly a svůj náskok postupně navyšovaly. Tři minuty před koncem byl rozdíl ve skóre osmibrankový. Nakonec po mírné korekci manka ze strany Prešova v závěru utkání Veselanky oslavily vítězství poměrem 28:23. „Druhý poločas byl zcela v režii Veselí. Nás těší, že jsme v závěru střetnutí dokázaly skóre alespoň zkorigovat, i když jsme chtěly uhrát lepší výsledek," prohlásila Němčiková.

Slovenkám nepomohla k bodům ani v házené málo vídaná hra bez brankáře. Kouč Lamaž totiž během utkání několikrát nečekaně odvolal z branky gólmanky Medveďovou s Goboňovou a do pole poslal sedmou hráčku v rozlišovacím triku. „Power-play budeme zkoušet i v dalších zápasech. Máme na to určitý systém, který se odvíjí od střední spojky. Zatím jsme však neměli moc času to nacvičit, Bude nám trvat, než nám to v sedmi půjde," říká Lamač.

Ten přiznal, že se jeho svěřenkyním s prázdnou bránou v zádech nehrálo příliš dobře. „Toto ale nebyla rozhodující věc," pravil. „Musíme zapracovat na obraně a útoku," dodal Lamač.

Porážku Prešova zhlédly ve zrekonstruované hale téměř tři stovky. Na svém tradičním místě nechyběl ani fanklub. „Děkujeme fanouškům a hlavně bubeníkům za podporu. Jsme moc rádi, že nás přišli povzbudit a že nám pomohli k první letošní výhře," prohlásila nová kapitánka Veselí nad Moravou Klára Jandásková.

HC Veselí nad Moravou – Bemaco Prešov 28:23 (12:10)

Nejvíce branek: Vysloužilová a Gajdošíková 6, Slováková a Šustková 4 – Kuti 7/4, Šustranová 4. Rozhodčí: Točík, Zych. Vyloučení: 2/5. Červená karta: Šustranová (Prešov). Sedmimetrové hody: 5/3 – 4/4. Diváci: 260.

Veselí nad Moravou: Nejezchlebová, Lekešová, Stojarová – Varjassiová 1, Vysloužilová 6, Jandásková 2, Slováková 4/1, Vinklárková 3, Šustková 4/1, Gajdošíková 6, Vargová 2/1, Štetáková.

Prešov: Medveďová, Goboňová – Kundratová 1, Němčiková 2, Füleková, Novická 1, Vraňuchová, Šutranová 4, Simič 1, Pavúková 1, Babuková 3, Kuti 7/4, Vencuriková 1, Čirčová 2.

Další výsledky 1. kola: Partizánske – Michalovce 17:29 (10:12), Poruba – Slavia Praha 25:24 (14:13), Šaľa – Olomouc 23:20 (10:8), Senec – Most odloženo.

Vysloužilová překvapila sebe, trenéra i publikum

Veselí nad Moravou – Takovou premiéru v novém týmu by si přál odehrát každý sportovec. Mladá házenkářka Veselí nad Moravou Tereza Vysloužilová, která přišla na hostování z Otrokovic, není výjimkou. I když měla devatenáctiletá křídelnice z úvodního utkání obavy, svůj interligový debut nad očekávání zvládla, když se na výhře nad Prešovem podílela výborným výkonem a šesti brankami.

Bylo to právě rodačka z Kvasic, kdo dal v 9. minutě sobotního střetnutí úvodní branku Veselí nad Moravou v novém soutěžním ročníku. Vysloužilová, která na sebe navlékla dres s číslem osm, se pak trefila ještě pětkrát. „Takový zápas jsem vůbec nečekala. V přípravě se mně nedařilo, tak jsem se zápasu docela bála. Očividně jsem nepřekvapila pouze sebe, ale i trenéra, soupeřky a publikum," usmívala se na palubovce jedna ze strůjkyň důležitého vítězství.

Vysloužilová byla stejně jako další mladé hráčky a letní posily v úvodu utkání hodně nervózní, což se projevilo na hře i vstupu do zápasu. „Ze začátku jsme se nechytly, ale naštěstí jsme s holkami zabraly, výsledek otočily a zaslouženě vyhrály," řekla Vysloužilová.

Podle mladé křídelnice rozhodla zajímavý duel přesná střelba a hlavně výkon v obraně. „Opravdu jsem si mákly," uvedla sympatická dívka, která stejně jako další házenkářky Veselí věděla, co od nováčka soutěže čekat. „Prešov jsem viděla hrát na turnaji v Močenoku. Podle videonahrávky jsme se na něj dobře připravily," pronesla Vysloužilová.

Rodačka z Kvasic, kde s házenou začala, prožila většinu kariéry v Otrokovicích, odkud si na jednu sezonu odskočila do Zlína. Ve střediskovém klubu hrála za starší dorostenky. Ale interligovou premiéru si odbyla až na jihu Moravy. Na zápas s Prešovem Vysloužilová kvůli výsledku i slušně zaplněným ochozům jen tak nezapomene. „Holky mě strašily, že přijde hodně lidí a bude rachot. Toho jsem se taky trochu bála, ale atmosféra se mi líbila. Z Otrokovic takovou neznám. Z kulisy jsem byla opravdu velmi mile překvapená," dodala.