Strhující souboj skončil po šedesáti minutách remízou 26:26, vítěze určily až sedmimetrové hody. V napínavém rozstřelu byly nakonec šťastnější hostující hráčky, které se na západě Čech ujaly vedení 1:0 na zápasy.

Hostující kouč Slavomír Varga si po dramatickém střetnutí pořádně oddechl. „Výkon nebyl podle našich představ. Naštěstí jsme enormní bojovností dokázali v závěru výsledek vyrovnat a vyhrát po sedmimetrových hodech. Teď se budeme připravovat na odvetu, protože nic není rozhodnuté," říká trenér SHK Veselí nad Moravou.

Pořádnou úlevu po vypjatém utkání cítila i slovenská kanonýrka Mária Olšovská. Spojka Veselí je na konci sezony v reprezentační formě. Svůj výkon korunovala jedenácti brankami. Nikdo lepší na palubovce nebyl. „Fanoušci nám říkali, že měli tlak na dvě stě. Pro nás je důležité, že jsme vyhrály," usmívala se mladá kanonýrka.

Téměř čtyři stovky diváků viděly v Plzni naprosto vyrovnaný souboj dvou mladých týmů. Oba celky se v prvním poločase ve vedení prostřídaly. Žádné z družstev si ale nevypracovalo více než dvoubrankové vedení. Do kabin šly s hubeným jednogólovým náskokem panenky. „Věděly jsme, že nás čeká těžký zápas, přesto jsme si myslely, že utkání zvládneme a bez problémů zvítězíme. Bohužel herně se nám příliš nedařilo," uvedla Olšovská. „V prvním poločase jsme sice několikrát vedly o dvě branky, soupeř se ale na nás vždy dotáhl," přidala. „Nehrály jsme dobře především v obraně, proto jsme dostaly spoustu gólů. Navíc nám s přibývajícími minutami ubývaly síly," dodala opora Veselí.

V úvodu druhého poločasu se sice Plzeňanky ujaly tříbrankového vedení, v závěru zápasu ale Jihomoravanky náskok protivníka mocně stahovaly. Klíčová chvíle přišla až v poslední minutě. Hostující spojka Varjassiová si seběhla na domácí obranu a po vydařeném signálu v poslední vteřině poslala utkání do oblíbeného rozstřelu. „Soupeř čekal, že vystřelím já, ale naštěstí se nám ho podařilo překvapit," oddechla si Olšovská.

Při sedmimetrových hodech byly nakonec přesnější Veselanky, které lépe zvládly tlak a po výhře 4:2 oslavily první výhru na cestě k zajištění interligy pro příští sezonu. „Při sedmičkách jsme všechny byly trochu vystresované a nervozní, ale zvládly jsme to skvěle," pronesla Olšovská, která si podobný duel nevybavuje. „Myslím si, že jsem podobný zápas, když rozhodovaly sedmičky, už někdy odehrála, ale nepamatuji si ho," usmívala se sympatická Slovenka.

Radost z výhry měla stejně jako zbytek týmu obrovskou. „Byly jsme všechny velmi šťastné, protože toto vítězství má pro nás cenu zlata," ví Olšovská.

Naopak domácí házenkářky ztrátu náskoku a smolnou porážku hodně těžce kousaly. Některé hráčky Plzně výsledek oplakaly. „S torzem týmu, který máme k dispozici, jsme podaly jeden z našich nejlepších výkonů sezony. Výsledku si hodně vážím, ale ať už to bylo na konci základní hrací doby nebo v sedmičkách, bohužel jsme naší nezkušeností nezvládly koncovku," posteskla si trenérka Plzně Libuše Škvařilová. Ta vyzdvihla především výkon Kristýny Kubišové. „Hrála po deseti měsících a byla naší stěžejní hráčkou," pravila Škvařilová.

Druhý duel série play out je na programu v sobotu ve Veselí nad Moravou. Pokud panenky utkání zvládnou, budou slavit záchranu soutěže. „Chci pozvat fanoušky do hlediště. Čeká nás těžké utkání, jejich pomoc budeme potřebovat," vzkázala Olšovská.

Házená, 1. kolo play out

1. zápas: HC Plzeň – SHK Veselí nad Moravou 26:26 (16:17)

na sedmimetrové hody 2:4, stav série 0:1

Nejvíce branek: Pešičková 6/2, Drozdová, Kubišová a Sedláčková 5 – Olšovská 9/1, Vargová 8/4

Rozhodčí: Frieser, Kavulič

Vyloučení: 5/1

Sedmimetrové hody: 7/4 – 8/6

Diváci: 367

Plzeň: Dresslerová, Boháčková – Pilátová 2, Pešičková 6/2, Rumlová 2, Cepníková, Drozdová 5, Škopková, Václavíková 1, Kubišová 5, Ketnerová, Krlišová, Vaňková, Sedláčková 5, Roubalová 2

Veselí nad Moravou: Lekešová, Nejezchlebová, Sedláčková – Olšovská 11/2, Kosinková, Varjassiová 4/1, Lukšíková 3, Vinklárková 3, Šustková 1/1, Vargová 8/4, Soldánová

Další zápas play out: Písek – Olomouc 23:29 (10:15).

Semifinále českého play off házenkářské interligy žen – 1. zápas: Poruba – Most 20:21 (6:11)