Zaplněná hala Peklo tleskala vestoje, diváci bouřili nadšením. Házenkářky Veselí nad Moravou dokázaly v domácím prostředí skolit čtyřnásobného polského mistra. I když se ze zaslouženého postupu radoval Lubin, příznivci slováckého celku odměnili své hrdinky zaslouženými ovacemi.

„Jsme spokojení. Výhra nad silným soupeřem nás samozřejmě těší. Musím děvčata pochválit, protože zápas zvládla. I když jsme po celou dobu utkání dotahovali náskok soupeře, dokázali jsme v závěru díky nesmírné bojovnosti a úsilí napínavý duel otočit. Výhrou jsme přispěli ke zlepšení českého pohárového koeficientu,“ řekl spokojený kouč Britterm Peter Sabadka.

Zkušený polský celek nenechal Veselanky dlouho pomýšlet na dostatečně vysoké vítězství potřebné pro postup do dalšího kola. Myšlenky na případný zvrat Lubin domácím házenkářkám rázně utnul. Polky se brzy ujaly vedení a do poločasu odcházely dokonce s náskokem 14:11.

Polevení soupeře

Ve druhé půli domácí hráčky využily toho, že soupeř s vidinou dostatečného náskoku polevil v aktivitě a začaly vyvíjet větší tlak. Veselanky šestibrankovou ztrátu zlikvidovaly a ve 29. minutě vyrovnaly na 24:24.

Poslední slovo měla Kočí, která završila pětibrankovou šňůru domácích a v závěrečné minutě strhla těsné vítězství na stranu Veselí.

„Domácímu týmu gratuluji k těsnému vítězství. S postupem jsem spokojená. Po domácí jedenáctibrankové výhře jsme měly druhý zápas pod kontrolou. Závěr odvety jsme bohužel nezvládly a ve Veselí těsně prohrály,“ řekla čtyřicetiletá trenérka polského celku Bożena Karkut, která po utkání ocenila kvalitu soupeře.

„Lubinu přeji dobrý los. Věřím, že se dostane v poháru co nejdále,“ řekl zase Sabadka.

Náročný program

Jeho tým má před sebou mimořádně náročný program. „Čeká nás těžký závěr,“ uvědomoval si slovenský kouč. „Ve středu hrajeme na Slavii osmifinále Českého poháru. V neděli jedeme do Zlína a po reprezentační pauze máme zápasy s Michalovcemi, Šaľou nebo Porubou,“ pronesl Sabadka.

„Musíme nabrat před náročnými duely fyzické síly a koncentrovat se na interligu. Věřím, že pokud budeme dostatečně zregenerovaní a budeme mít dostatek fyzických sil, tak bychom mohli předvést kvalitní házenou,“ dodal Sabadka.

Druhý český celek Sokol Písek si vedl v evropských házenkářských pohárech lépe. Jihočešky rezolutně potvrdily postup do osmifinále Vyzývacího poháru. Po domácím vítězství o jednadvacet branek v odvetě třetího kola v Rakousku deklasovaly Dornbirn 49:24.

Písečanky ve dvou zápasech celkově nastřílely 81 gólů, v Dornbirnu se po poločasové přestávce trefily šestadvacetkrát. V osmifinále Vyzývacího poháru tak bude mít Česko dvojnásobné zastoupení, Baník Most byl totiž do této fáze soutěže nasazen přímo.

3. kolo PVP házenkářek:

HK Britterm Veselí nad Moravou – Zaglebie Lubin 25:24 (11:14)
První zápas: 18:29, postoupil Lubin.
Nejvíce branek: Kočí 7, Fleková 4, Rajnohová, Chmelařová a Súkenníková po 3 – Obrusiewiczová 7, Byzdrová 5, Semeňjuková – Olchawská 4.
Rozhodčí: Pechová, Vagvölgyiová (obě Maďarsko). Sedmimetrové hody: 2/1 – 2/2. Vyloučení: 3:3. Diváci: 400.
Veselí nad Moravou: L. Černá, Zvoničová, Benedíková – Rajnohová, Kratochvílová, Drotárová, Jandásková, Vinklárková, Vyniatynská, Tomečková, Chmelařová, Fleková, Kočí, Súkenníková, Nevařilová.
Lubin: Tsvirko, Maliczkiewicz – Załęczna 1, Ziółkowska, Ciepłowska, Semeniuk-Olchawa 4, Obrusiewicz 7, Jelic 3, Jochymek, Pielesz 2, Byzdra 5, Pałgan 1, Bader 1.