Britterm poskočil po vysoké výhře do čela soutěže. Před druhými Michalovcemi mají panenky dvoubodový náskok. Zlín drží před Olomoucí a Mostem šesté místo.

Veselí je blízko historického úspěchu. Pokud hráčky slováckého celku porazí na konci března v přímém souboji o interligový titul Michalovce, mohou si dovolit zbývající dva náročné duely v Porubě a Šaľe prohrát. „Těší nás, že jsme se přiblížili k celkovému prvenství. Rozhodnutí asi padne až v dalším domácím zápase. My však chceme uspět už ve středu, kdy nás čeká v Ostravě náročné utkání,“ řekl kouč Brittermu Peter Sabadka.

Jeho tým skvěle zvládl sobotní derby. Veselanky nedaly v domácím prostředí šancí Zlínu, který na palubovce tradičního rivala zklamal. „V předchozích zápasech Zlín sázel hlavně na výkony spojek. Na hru soupeře jsme se dobře připravili. Byli jsme velmi trpěliví a disciplinovaní. Obranná fáze snese nejpřísnější kritéria. Vynikající výkon podala brankářka Černá. Celá obrana byla kompaktní. Na soupeřovy spojky jsme vyvinuli obrovský tlak a zaslouženě jsme zvítězili,“ pronesl Sabadka.

Veselankám vyšel úvod střetnutí, v 5. minutě vedl domácí tým 3:0. Za nepříznivého stavu si vzal hostující trenér Aleš Kořínek time out. Ani oddechový čas však Zlínu nepomohl. Pět minut před přestávkou vedl Britterm jíž o šest branek. „Zápas jsme mohli definitivně rozhodnout už v prvním poločase. V závěru první půle jsme ovšem byli netrpěliví. V koncovce zbytečně zbrklí a rychlí,“ uvedl Sabadka.

Panenky mohly soupeři odskočit, ale vyložené šance Tomečkové, Súkenníkové a Drotárové zůstaly nevyužity. V závěru prvního poločasu se vzepjaly hráčky Zlína závěrečnému ataku a Poznarová, Pospíšilová a Talašová se postaraly o korekci na poločasových 10:12.

Druhou půli ale Zlín nezvládl a vstřelil pouhých šest branek. Druhá třicetiminutovka se tak změnila ve střeleckou exhibici domácích hráček. Střelecky se dařilo hlavně Drotárové, Chmelařové a Kočí.

V 54. minutě putovala do hostující branky Mahďáková. Ani zkušená gólmanka však nedokázala porážce Zlína zabránit. „Domácí tým vyhrál zaslouženě. O dvanáct branek jsme ale horší nebyli. Bohužel některé momenty jsme nezvládli. V určitých fázích zápasu jsme navíc byli nedisciplinovaní,“ řekl na tiskové konferenci hostující trenér Aleš Kořínek.

Podle něj rozhodla o vysoké porážce Zlína zbrklost v zakončení a skvělá gólmanka Černá. Hostující hráčky se nedokázaly vyrovnat ani s důraznou obranou Veselí. „Věděli jsme, že Veselanky hrají hodně tvrdě. Byli jsme na to připravení. Děvčata na rozdíl ode mě ve Veselí hrála. Mě trochu mrzí, že klíčové momenty holky nezvládly,“ pronesl Kořínek.

„Nemyslím si, že jsme hráli zase až tak tvrdě. S agresivitou jsme to nepřeháněli,“ bránil svůj tým Sabadka, který naopak své svěřenkyně po zápase chválil. „Sice jsme mohli mít efektivnější přechodovou fázi, ale děvčata hrála velmi disciplinovaně a obětavě. Bylo jen otázkou času, kdy vyvineme na soupeře tlak a zase mu odskočíme,“ řekl slovenský stratég. „Hlavně ve druhé půli se nám dařili kombinace, dohrávky s pivotem i hra na spojkách. Ani celkový dojem křídel nebyl špatný,“ pokračoval.

Stínem zajímavého utkání bylo zranění domácí spojky Moniky Rajnohové. „Hrála velmi dobře. Věřím, že do středečního zápasu v Porubě zasáhne,“ přeje si Sabadka.

Veselí půjde do českého play off z prvního místa. V semifinále může narazit i na Zlín. „Zápas s Veselím byla pro nás výborná příprava na závěrečné tři duely. Z některých chyb se ale musíme poučit. Snad se některé úseky naší hry nebudou opakovat. Věřím, že v play off, pokud se do něj dostaneme, se těchto věcí vyvarujeme. Naopak v play out bychom je zase mohli zužitkovat,“ dodal Kořínek.

Interliga žen

HK Britterm Veselí nad Moravou – HC Zlín 28:16 (12:10)

Nejvíce branek: Drotárová 5, Tomečková 4/3, Chmelařová 4 – Poznarová 4/2, Budayová 4, Štěrbová 3/1

Rozhodčí: Kosmák, Bubeníček. Sedmimetrové hody: 3/4 – 5/3. Vyloučení: 2/2. Diváci: 400.

Veselí: Černá, Zvoničová, Benedíková – Rajnohová 2, Jagošová, Drotárová 5, Jandásková 1, Vinklárková, Viniatynská 3, Tomečková 4/3, Chmelařová 4, Fleková 3, Kočí 4, Súkenníková 2.

Zlín: Dederlová, Mahďáková – Poznarová 4/2, Brzósková 1, Talašová 2, Štěrbová 3/1, Budayová 4, Růčková, Sobieská, Šviráková, Pospíšilová 2, M. Salčáková, K. Salčáková, Marčíková, Cedidlová.

23. kolo: Olomouc – Šaľa 21:25 (11:11), Písek – Slavia Praha 26:19 (14:10), Jindřichův Hradec – Partizánske 23:25 (11:14), Most – Poruba 32:30 (18:13)