Bývalý reprezentant se veslování a podpoře sportu věnuje i po skončení kariéry. Rodák z Jindřichova Hradce, který v roce 2012 obdržel od Mezinárodní veslařské federace FISA prestižní Cenu Thomase Kellera za celoživotní přínos veslování, přijal pozvání hodonínského klubu a podpořil projekt předsedy slováckého klubu Filipa Švrčka, se kterým navštívil hned několik základních škol. „Veslování je tvrdý a drsný sport, možná proto je ale i tak krásný," prohlásil osmačtyřicetiletý Chalupa.

Sympatický chlapík si lodě, vodu a přírodu zamiloval díky svému otci, jenž jej k olympijskému sportu v mládí přivedl. Chalupa mezi vrstevníky vynikal pílí a zarputilostí, díky nesmírné dřině se dostal až mezi světovou elitu. „Při veslování si člověk dá do těla. Není to typický adrenalinový sport, ale u vody vždycky byla skvělá parta lidí. Spousta veslařů závodila pouze proto, že v loděnici měla kamarády," říká Chalupa.

Známý skifař poprvé reprezentoval v roce 1985 na mistrovství světa juniorů. Ve sbírce má několik vítězství ve Světovém poháru, k jeho největším úspěchům patří druhé místo na mistrovství světa v letech 1989, 1990, 1991 a 1993, a především zisk stříbra na olympijských hrách v Barceloně v roce 1992.

Chalupa se na vrcholné akci představil i o čtyři roky později v Atlantě, kde byl vlajkonošem české výpravy. Startoval i v Soulu, Sydney, Aténách nebo Pekingu. Po skončení kariéry u vody zůstal. Nedávno pracoval jako technický ředitel veslařského kanálu v Račicích, nyní se stěhuje na Lipno, kde zakládá nový veslařský klub. „Práce mám dost," usmívá se Chalupa, který jako spolukomentátor České televize prožíval i poslední úspěchy svých následovníků. „Pořád je to v takových vlnách. Někdy je to super, jsou skvělé výsledky a máme hodně veslařů. Jindy je to slabší, ale celkově veslování je na dobré cestě. Máme hodně dost dobrých veslařů," tvrdí Chalupa. „V klubech je také hodně šikovných dětí, takže máme s čím pracovat," přidává legenda vodního sportu, která pozitivně hodnotí i výsledky současných českých reprezentantů. „Možná by to mohlo být ještě lepší, ale odchází nám jedna generace veslařů, kterou by měla nahradit nová. A ta by měla být velmi úspěšná," míní Chalupa. „Letos dvě juniorské posádky v hlavních disciplínách na osmě a na párových čtyřkách získaly titul mistrů světa a jednu bronzovou medaili, takže se o budoucnost veslování nemusíme bát," uzavřel povídání Chalupa.