Mistrovství České republiky ve vícebojích. Největším atletickým závodem za poslední dva týdny bylo bezpochyby Mistrovství České republiky ve vícebojích. Hodonínský klub vyslal po dlouhé době na tuto akci své závodníky. V kategorii mladších žákyň nastoupila Veronika Paličková, která favorizované závodnice válcovala a ziskem 2887 bodů získala stříbrnou medaili.

Pomohla jí k tomu nejen vyrovnanost disciplín, ale především výborný běh na šedesát metrů. Časem 7,94 s se zařadila na pátou příčku průběžných českých tabulek, kde před ní jsou pouze o dva roky starší děvčata. Celkovým součtem bodů překonala čtrnáct let starý okresní rekord Veroniky Medusové.

Druhým zástupcem byl Patrik Sasínek v kategorii mladších žáků. Mistr Moravy a Slezska vylepšil svůj okresní rekord o sedmdesát bodů a celkový součet 2102 bodů stačil na skvělé šesté místo.

V neděli se na stadionu ve Vítkovicích konalo Mistrovství Moravy a Slezska jednotlivců dorostu, juniorů a dospělých. Za proměnlivého počasí získali hodonínští atleti do sbírky celkem osm medailí. O dvě se postaral Lukáš Lípa, který dokázal zvítězit v trojskoku. Bronz pak získal v dálkařském sektoru výkonem 6,77 metru.

Další mistrovský titul, za letošní svůj nejlepší výkon, získala Lucie Krtičková ve výškařském sektoru, kde se přehoupla přes laťku 168 cm. „Jsem spokojená,“ uvedla sympatická výškařka. Zlato z Ostravy veze i diskařka Jana Myrmusová. Stříbrnou medaili si vytočil v kladivářském kruhu dorostenec Prokop Vyskočil, který si o téměř sedm metrů zlepšil osobní rekord. Juniorka Andrea Zapalová skončila druhá v běhu na čtyři sta metrů .

Nas stejné trati mužů měl hodonínský klub dvojí zastoupení. Bronz urval Zdeněk Dřímal, na pátém místě skončil Matěj Bureš v osobním rekordu 53,19 s.

Poslední medaili získala věkem ještě žákyně Barbora Pánková, která překonala laťku ve výšce 157 centimetrů.

Další dorostenka Dominika Fedáková obsadila páté a dvanácté místo, Karolína Gajarová skončila jedenáctá.

O republikové medaile nemohli bojovat Sylva Škabrahová, Žaneta Kempná a Dominik Kubalák. Ti se představili na mezinárodním mítinku v chorvatské Rijece. Škabrahová doběhla na čtyřstovce třetí, stejný výsledek zopakovala i na dvojnásobné trati. Kubalák opět marně atakoval dvouminutovou hranici a v běhu na osm set metrů skončil sedmý.

Šest hodonínských závodníku se představilo i na devětačtyřicátém ročníku největším mezinárodního mítinku v České republice. V předprogramu Zlaté tretry ovládla Sylva Škabrahová národní závod. „Marně ale atakovala limit pro Mistrovství světa juniorů v Kanadě, kam na postup potřebuje čas na hranici 2:06, což je v sólo závodě velmi těžké. Ale sezona se pomalu rozbíhá a příležitosti ještě budou,“ uvedl zástupce hodonínského klubu Lukáš Lípa.

Závod se naopak vůbec nevydařil výškařce Krtičková, která obsadila šesté místo. „Byl to můj nejhorší závod za poslední dobu. Ani jednou mi nevyšel rozběh, skákala jsem z místa. Moc mě to mrzí,“ pronesla nadějná atletka.

Osmou příčku obsadily běžkyně Žaneta Kepmná i Andrea Zapalová. Dominik Kubalák skončil dvanáctý, Matěj Bureš patnáctý.

Skvěle si vedl i Jakub Žurovec na mezinárodním mítinku v rakouském Schwechatu. S o dva roky staršími borci z různých koutů Evropy si dokázal starší žák z Hodonína poradit a v běhu na sto metrů obsadil výborné druhé místo, „Lepší výkon mu sebral v rozběhu nepovolený vítr, ale i tak finálový čas 11,55 stačil na vylepšení okresního rekordu,“ pravil Lípa.

Závodilo i v soutěžích družstev. Minulý týden se ve slezské Opavě konalo úvodní kolo první ligy mužů a žen. Hodonínské ženy obsadily výborné druhé místo, když za závodnicemi z Břeclavi zaostaly jen o jedenáct bodů. „Bylo to hlavně kvůli tomu, že z technických problémů nestihly některé závodnice své disciplíny, které se konaly jako první,“ sdělil Lípa.

„Nebýt toho mohli jsme i vyhrát. Ale i tak je druhá příčka skvělý výsledek,“ doplnil.

Muži dopadli o poznání hůře. Obsadili až sedmé místo, což by v konečném pořadí mohlo znamenat opět podzimní baráž. „Ale do konce základní části jsou ještě tři závody, ve kterých může být všechno jinak,“ upozornil Lípa.

Třetí kolo se koná na domácím stadionu a závěrečnou část hostí Břeclav. „To je pro nás výhodnější a bodové rozdíly mezi pátým místem, zajišťujícím udržení, a osmou příčku, zajišťující sestup, jsou minimální. Je důležité sejít se v co největším počtu a bojovat o každý bod,“ burcuje Lípa.

Stejně jako ženy si v sobotu vedly i žákyně. S převahou vyhrály druhé kolo soutěže družstev, které pořádal hodonínský klub. Před posledním kláním mají obrovský náskok. Chlapci obsadili třetí místo, které jim patří i v celkovém hodnocení. Z výsledků je nutno vyzvednout výkon Filipa Sasínka, který výkonem 4:26,60 vylepšil okresní rekord mezi ve starším žactvu.