Národní šampionát dorostenců a dorostenek družstev hostila na konci září nedaleká Břeclav. Hodonínští atleti k této události vzhlíželi s nadějemi na zisk alespoň jednoho pódiového umístění. Větší šance na úspěch mělo družstvo dorostenců, které kralovalo dlouhodobé soutěži mistrovství Moravy a Slezska, kde soupeře jasně předčilo a dva týdny po konání třetího, tedy závěrečného kola této soutěže, si vedoucí družstva Jiří Vinklárek mohl přebrat pohár.

„Je nutné podotknout, že se v soutěži neztratilo ani druhé družstvo dorostenců, které nakonec obsadilo pátou příčku, když za sebou nechalo týmy Univerzity Brno, Znojma, Šumperku a Prostějova," uvedl statistik jihomoravského klubu Lukáš Lípa.

Družstvo hodonínských dorostenek skončilo druhé. Pouze sedmnáct pomocných bodů za vedoucími Vítkovicemi. Pohár za druhé místo tak převzal vedoucí družstva dorostenek Petr Šíma.

„Souboje v republikovém šampionátu jsou však jiné a tým čítající čtyřiadvacet závodníků může ohrozit každý výpadek," upozornil Lípa mladší.

Vedoucímu dorostenců AK Hodonín Jiřímu Vinklárkovi se však podařilo sestavit tým, který se po třech letech, kdy byl blízko medaile, dokázal dostat až na stupně vítězů.

„Jsem rád, že jsem poskládal dobrou partu, která šla za svým cílem. Někteří kluci byli u všech tří pokusů o medaile a konečně se dočkali. Ostatní ji také mají právem. Jsem rád, že dokážeme konkurovat velkým klubům jako je Slavia Praha, Sokol Opava, Hradec Králové, Jablonec nad Nisou a ostatním. Když si vezmeme, kolik lidí u nás dělá atletiku, tak je to obrovský úspěch a kluci si to za svou houževnatost zaslouží," prohlásil vedoucí hodonínského družstva Jiří Vinklárek.

Z vítězství se radoval tým Sokolu Opava ziskem, druhá skončila Slavia Praha. Za třetím Hodonínem byl čtvrtý Hradec Králové, pátou příčku obsadil Jablonec nad Nisou, šestá byla Hvězda AKP Pardubice, sedmé Kladno a osmá Olomouc.

Jedenáct bodů od medaile

Družstvo dorostenek už se ale tolik nedařilo. Ačkoli hodonínské závodnice udělaly pro úspěch maximum, nepodařilo se jim na stupně vítězů probojovat. „V konečném zúčtování skočily naše holky na pátém místě. Od medaile je dělilo pouhých jedenáct bodů," upozornil Lípa. Z titulu mistryň České republiky se radovaly dorostenky Kladna, druhé byly naděje Vítkovic a třetí skončily členky Hvězdy Pardubice. Před Hodonín se kromě nich dostal pouze Jablonec nad Nisou, Slavia Praha a Frýdek Místek skončily až za slováckým týmem.

„Mrzí mě to hlavně kvůli holkám. Za celou sezonu, kterou absolvovaly ať už v dresech mládežnických týmů nebo v dresu žen. Je smůla, že některé závodnice vypadly vinou nemoci či zranění, a to byla ztráta, která nás asi stála vytouženou medaili. Nejde ale nikomu nic vyčítat, zdraví máme jen jedno a je důležité, aby mládežníci závodili i v příštích sezonách. Pochvalu zaslouží všechna děvčata. Před některými výkony jsem musel smeknout," zhodnotil vystoupení dorostenek vedoucí družstva Petr Šíma.

Z výkonů jednotlivců je nutné vyzvednout tři vítězství Veroniky Paličkové. Tato mladá sprinterka zvítězila nejprve v běhu na sto metrů, následně při své premiéře ovládla i čtyřstovku a na závěr i dvoustovku.

Výborně si vedl její kolega Filip Sasínek. Ten nedal soupeřům šanci v běhu na osm set metrů, kde stylem start cíl zvítězil časem 1:54,87 minuty. Poté si mládežnický reprezentant vylepšil osobní rekord na poloviční trati. Na ni útočil i na okresní rekord Jindřicha Goiše. Nakonec z toho byl premiérový čas pod padesát vteřin a druhé místo.

Okresní rekord

Stejnou příčku obsadil Sasínek i ve své premiéře v běhu na tři sta metrů překážek. Tuto trať proletěl za 39,82 sekundy a mezi specialisty mu patří čtvrtý nejrychlejší čas v republice. „Běžel jsem to poprvé a nevěděl, co od toho čekat. Není to stýpl, kde jsou překážky jiné a jejich méně. Čas mě potěšil a druhé místo i překvapilo," uvedl Filip Sasínek, který tímto časem překonal okresní rekord svého oddílového kolegy Davida Herky.

Z nového okresního rekordu se může radovat také dorostenka Zdenka Hlaváčová. Ta své vlastní maximum na tři kilometru chůze dokázala posunout o více než třicet vteřin a její výkon 18:40,19 minuty je čtvrtým v České republice.

Z posunu na první místo v národních tabulkách se může těšit i Tereza Korvasová. Hodonínská běžkyně nenašla přemožitelku na patnáct set metrové trati s překážkami a svůj čtrnáct dní starý okresní rekord vylepšila na čas 5:04,72 minuty.

Pětadvacetiletý oddílový rekord vylepšil diskař Marek Mikeska. Výkonem 43,32 metru mu patří v tabulkách ČR šesté místo.

„Poděkování ale patří všem. Na konci roku padla spousta osobních rekordů, což mě docela překvapilo. V tomto roce se nám také podařilo získat pětadvacet medaili z mistrovství republiky, čímž jsme vyrovnali rekordní počet z roku 2010. Díky tomu, že hned čtrnáct bylo zlatých, tak to letos bylo ještě o něco lepší ," pochlubil se Lípa.