Kouzlo Vnorovské desítky spočívá v jedinečné atmosféře. Tu vytváří neobvykle početná divácká kulisa společně s velkým počtem startujících. Hlavního závodu se účastní více než dvě stě běžců z několika zemí. Ve Vnorovech se v minulosti představila česká elita či keňští nebo etiopští vytrvalci. „Celkově ve všech kategoriích se našeho závodu účastní téměř sedm set běžců. Atmosféra bývá opravdu strhující," říká hlavní organizátor Vnorovské desítky Josef Korvas.

Ten podobnou účast očekává i letos. Dětské kategorie startují po třinácté hodině. O slavnostní úvod se postarají Vnorovské tygřice, které svým vystoupením zpestří program hned několikrát. „Po zkušenosti z minulého ročníku, kdy v kategorii do pěti let stálo na startu téměř šedesát dětí, jsme tuto nejmladší kategorii rozdělili," informoval Korvas.

Na kluky a dívky do tří a pěti let čeká šedesátimetrová trať. Nejstarší žákovská kategorie naopak poměří své síly na trati dlouhé devět set metrů. „Na dorostence a juniory čeká jeden okruh," uvedl Korvas. Ten připomněl, že v ceně symbolického startovného dětí je triko s logem závodu. Součástí oblíbeného běžeckého závodu jsou i netradiční atletické disciplíny. „Vítěz běhu s pivním sudem na šedesát metrů si domů odnese plnou bečku zlatavého moku," hlásil Korvas. Divácky velmi oblíbený je také běh s ženou na trakaři. Tento nejmladší závod má své osobité kouzlo a do programu Vnorovské desítky bude zařazen již počtvrté. Součástí hlavního startovního pole je štafetový běh na čtyřikrát 2 500 metrů.

V sedmnáct hodin výstřel startéra vypustí na trať muže a ženy. Veteráni nad sedmdesát let poběží pět kilometrů, ostatní absolvují dvojnásobnou porci.

Pořadatelé jsou na vedro, které v současnosti sužuje celou Českou republiku, připraveni. „Na trati bude několik občerstvovacích stanic s vodou a připravují se místa, kde běžci můžou proběhnout vodní sprchou," říká Korvas. Ten spoléhá i na pomoc fanoušků, kteří umějí vytvořit báječnou kulisu. Traťový rekord v hlavním závodu žen na pět kilometrů drží Běloruska Alexandra Dálina, která v roce 2011 doběhla do cíle v čase 16:36 minuty. Na desetikilometrové trati se rekordní zápis naposledy měnil v loňském roce, když Ukrajince Witaly Shafara z pomyslného trůnu sesadil Keňan Rop Abel Kibet výborným časem 29:03.

Ceny obdrží nejen trojice nejlepších v absolutním pořadí, ale také nejlepší ženy, veteránky nad pětatřicet, pětačtyřicet a padesát let. Muži budou bojovat i ve věkových kategoriích nad čtyřicet, padesát, šedesát a sedmdesát let.

Vyhrát ale nemusejí pouze špičkoví závodníci, ale i nadšení běžci. „Všechna startovní čísla jsou zařazena do losování o hodnotné ceny. Dětská tombola se bude losovat po odběhání všech kategorií do patnácti let," uvedl Korvas.

„Vyhlášení dětských závodů bude ve dvou blocích v prostorách startu. Hlavní kategorie má vyhlášení ve venkovním amfiteátru hospody Ajax, kde se uskuteční také večeře, losování tomboly a závěrečná party," dodal Korvas.

Novinkou letošního ročníku u hlavního závodu je možnost registrace a platby za zvýhodněnou cenu na oficiálních stránkách běhu Vnorovská desítka.