Populární běžecký závod v obci na Veselsku odstartoval mílařský vítěz Zlaté tretry Filip Sasínek. Český reprezentant si pak střihl poslední úsek štafety a v tréninkovém tempu jí pomohl k vítězství. „Jsem rád, že jsem se mohl ve Vnorovech proběhnout. Tamní závod má skvělou atmosféru," říká člen AK Hodonín.

Scénář hlavního závodu měl mít jednu zásadní zápletku. Dokáže česká špička držet krok s poměrně neznámými Afričany maďarského mecenáše Zsolta Benedeka? Poměrně záhy po startu se ukázalo, že ne. Duo Edwin Melly a Moses Komon šlo okamžitě do čela a už po prvním ze čtyř dvou a půl kilometrových okruhů si vybudovalo zhruba dvacetimetrový náskok. Jediný, kdo alespoň částečně držel krok, byl Milan Kocourek. Českému běžci svitla naděje po polovině trati, kdy Komon začal mírně ztrácet. „Zkusil jsem se s nimi po startu chvilku držet, ale moc se to nedalo. Mám pocit, že si s tím trošku hráli. Ve třetím kole jsem se k druhému místu přiblížil. Keňan se ale jen otočil a zrychlil. Běželi, co potřebovali," zhodnotil průběh závodu nejlepší Čech v cíli. Se svým výkonem byl ale spokojený. „Chtěl jsem běžet v tempu kolem 3:05 na kilometr a to se mi celkem povedlo. I přes poměrně jasnou pozici jsem nic nevypouštěl. Chystám se na noční desítku do Prahy a tak tento závod byl docela dobrým testem," přiblížil strategii Kocourek, jenž nakonec protnul cílovou pásku v čase 31:12 minuty, čtyřiadvacet vteřin za druhým Komonem.

Ženský závod se nesl v podobném duchu jako ten mužský. Tandemu Keňanek chtěla co nejvíce zatápět česká dvojice Monika Preibischová a nestárnoucí Petra Kamínková. „Je třeba říct, že se jim to povedlo o něco lépe než mužům," uvedl ředitel Moravsko-slovenského běžeckého poháru 2016 Pavel Bíla. Západočeská vytrvalkyně běžící ve Vnorovech vůbec poprvé vítěznou Margaret Murungiová zle proháněla. „Začala nesmírně rychle, prvních pět set metrů běžela s muži. Já jsem potřebovala volnější začátek. Zhruba po kilometru jsem se ale docela rozběhla, snažila jsem Afričanku stáhnout. Přiblížila jsem se jí hlavně v jediném větším stoupání v polovině okruhu, ale pořád tam byla deset dvacet metrů díra," popsala situaci na trati Monika Preibischová. Na vítěznou Keňanku jí nakonec v cíli chyběly pouhé tři vteřiny. „Mám smíšené pocity. Čekala jsem, že bych mohla běžet rychleji, mám za sebou ale mistrovství republiky v běhu do vrchu a celkově spíš trénuji na delší distance. Dneska mi asi chyběl speciální intervalový trénink, pětka byla moc krátká," přemítala běžkyně z Mariánských Lázní v cíli.

Afričankám nakonec nestačila ani čtvrtá Petra Kamínková. Na třetí místo Teresy Kwamboka jí scházelo deset vteřin. „Dnes to nebylo úplně ono. Hold už nejsem nejmladší, práce taky není nejméně a navíc ani zdravotně nejsem úplně fit. Poslední kilometr jsem už možná i trošku vypustila, když jsem zjistila, že to nebude stačit," pronesla smířeně česká vytrvalecká legenda, kterou však ani po čtvrtém místě neopouštěl tradiční úsměv na rtech. „Snažím se během už hlavně bavit, nedělám z toho vědu," uzavřela Kamínková.

Tentokrát byl dobře obsazený i běh juniorů a dorostenců. Jednatřicet účastníků čekalo kolo dlouhé 2 500 metrů. Na trati kraloval hodonínský běžec Martin Rebenda. Druhá doběhla slovenká běžecká naděje Jakub Kopiar, třetí místo po velmi bojovném výkonu vybojoval kyjovský Jan Karafiát.

Nejstarším běžcem na trati byl devětasedmdesá­tiletý Květoslav Hána. Nestárnoucí Veselan absolvoval pět kilometrů za 29:02 minuty.

Vnorovskou desítku provázela tradičně vynikající divácká kulisa. Pořadatelé a diváci opět připravili běžcům rodinnou atmosféru. „Před domy byli k vidění stánky s vodou, lidé fandili po celém okruhu," líčil atmosféru Bíla. Netradičním zpestřením předprogramu bylzávod na šedesát metrů s pivní bečkou nebo závod dvojic, kde muž tlačil partnerku do cíle na trakaři. Úžasné souboje předváděly děti všech věkových kategorií. Celkem na Veselsku startovalo 657 závodníků. „I dětské kategorie tentokrát byly s mezinárodní účastí, neboť kromě českých a slovenských chlapců a dívek se ve Vnorovech představily rovněž děti i z Itálie, Rakouska a Maďarska," informoval Bíla. Známý funkcionář upozornil, že závodníci bojovali o medaile a ceny nejenom v rámci Vnorovské desítky, ale ty nejlepší odměňovali také orli.

Luděk Durďák