Pavla Svitáková dělá pro náročný sport hodně. Tvrdě maká. Jezdí po světě, sbírá jeden úspěch za druhým. A doma v Hodoníně trénuje začínající veslaře. „Práce s mládeží mě velmi baví,“ říká nejlepší sportovkyně Hodonína za rok 2009.

Loni zazářila na mistrovství světa, které se konalo v nedaleké Vídni. „Jelikož je to velmi blízko, podařilo se mi oslovit spoustu veslařek a poskládali jsme kvalitní posádky. Podařilo se nám vyhrát vše, co se jelo,“ směje se zkušená závodnice.

Letos se koná světový šampionát v Kanadě. „Tam se asi nedostaneme. Museli by se přihlásit sponzoři,“ uvedla Svitáková, kterou v létě čeká jiný atraktivní podnik. „Chystám se do Číny na mistrovství světa dračích lodí,“ informuje.

Podle Svitákové by se daly zvládnout obě akce. „Časově by to šlo, tréninkově asi taky. Z finannčích důvodů to ale asi padne,“ sdělila smutně.

Svitáková se na dalekou cestu připravuje v domácích podmínkách. „V Hodoníně se veslařům vždy dařilo. Prostředí i řeka Morava je tady kvalitní. Dobře se tady trénuje,“ líčí Svitáková.

„Byla jsem šest let v Praze, ale nedá se to srovnat. V hlavním městě samozřejmě rovněž jsou kvalitní veslaři, ale v Hodoníně si nemohu na podmínky ani prostředí stěžovat,“ pronesla.

Na domovský oddíl nedá zkušená harcovnice dopustit. V klubu je řada začínajích veslařů, kteří potřebují poradit. „Rýsuje se tady skupina mládeže. Veslování se nedá masově provozovat. Lodí tolik není, materiál je velmi drahý,“ říká Svitáková, která by v oddíle ráda přivítala další děti.

„Veslování je dřina. Ze začátku je to zábava. Když to začne být dřina, tak už ji člověk pro ty výsledky rád podstoupí,“ usmívá se Svitáková.

Na nedostatek popularity si úspěšná závodnice nestěžuje. Že dělá malý sport, jí nevadí. „Kolektiv veslařů se po celé České republice dobře zná. Mezi veslaři jsou solidní lidé. Ať už je to Synek nebo Chalupa. Veslování je čistý sport,“ tvrdí.