„Jablonická desítka je nový závod, ale měla parádní premiéru. O takové účasti se řediteli podniku Tomáši Zavadilovi určitě zdálo celý týden. Kronikář zapíše, že v Jablonici startovalo celkem 286 závodníků," uvedl na stránkách hodonínského běžeckého klubu šéf Moravsko-slovenského běžeckého poháru Pavel Bíla

V šestnácti dětských a mládežnických kategoriích startovalo 136 běžeckých nadšenců, v závodě na čtyři kilometry se představilo devětadvacet žen, muži závodili na trati dlouhé deset kilometrů a bylo jich 121.

„Start byl společný a zatímco se ženy po dvou kilometrech otáčely zpět do cíle, muži pokračovali po lesní cestě na otočku na pátý kilometr," popsal závod Bíla.

V ženách zvítězila Lubomíra Maníková. „Její čas 14:03 bude zapsán jako ustavující traťový rekord," upozornil Bíla. Druhá doběhla Irena Pospíšilová, třetí byla Jana Kadlecová, která triumfovala v kategorii žen nad pětatřicet let. O pouhých pět vteřin za ní doběhla na čtvrtém místě vítězka další veteránské kategorie nad pětačtyřicet let Miroslava Hanáková.

„Zatímco se ještě muži potili na trati, v prostoru cíle předváděli své umění místní kynologové se svými miláčky. Ukázku jim po deseti minutách ukončil svým vítězný oslavným řevem Luděk Durďák, který vyhrál podruhé během čtyř dnů," pronesl Bíla.

V dalších mužských kategoriích zvítězili Peter Portášik, Pavel Klimeš, Miroslav Mikuš a Karel Karas

Nejstarším závodníkem byl pětasedmdesátiletý Veselan Květoslav Hána, nejstarší závodnice pak čtyřiašedesátiletá Mária Krčmárová. Nejmladším účastníkem se stal osmnáctiměsíční Karol Klásek.

„Jediné co v Jablonici nevyšlo na sto procent bylo počasí. Byla zima, přeháňky, foukal silný vítr. Přesto v cíli bylo velké množství spokojených diváků. Jediní nespokojenci byli rozhodčí. Ti tvrdili, že taková zima jim nebyla ani při zimních závodech," řekl Bíla.

Běžecký seriál pokračuje v sobotu v Malé Vrbce.