Iva Zajíčková však patřila v Kyjově mezi nejvzácnější hosty. Na mistrovství světa na dráze získala dvakrát stříbrnou a čtyřikrát bronzovou medaili. Na vysokém kole jí patří jedenáct titulů mistryně světa.

Na Silvestra se společně se stovkou cyklistů projela okolí Kyjova. „Bylo to nádherné. Sice to počasí nebylo kvůli mlze ideální, ale jinak to bylo pěkné. Strašná pohoda,“ přiznala Zajíčková.

Ta si dvacetikilomterovou vyjížďku náramně užila. „Protože se to nejelo jako závod, tak to bylo docela v pohodě,“ řekla Zajíčková.

Do Kyjova ji přilákal hlavní organizátor akce Vladimír Hušek. „S trenérem cyklistů se znám už dlouho,“ připomněla Zajíčková. „Navíc moje babička pochází ze Ždánic, takže na Slovácko mám velmi hezké vzpomínky a vždy se sem ráda vracím,“ pokračovala Zajíčková. Právě v síni sportu ve Ždánicích má uloženu většinu medailí.

Nejkrásnější svátky v roce prožila bývalá reprezentantka v Německu. „Vánoce byly příjemné. Byla jsem na návštěvě u sestry v Berlíně. Vánoční svátky jsem ale prožila klasicky. Jen rybu jsem si odpustila, protože nejím maso,“ uvedla Zajíčková, která v roce 1980 emigrovala do Rakouska a cyklistický svaz ji vymazal ze všech tabulek.

Od té doby však uplynulo hodně času. Výkony jednašedesátileté závodnice však doposud zůstávají nepřekonány. „Kdybych měla dnešní cyklisty srovnat s dobou, kdy jsem jezdila já, tak v současnosti je na tom česká cyklistika o něco hůře. Ale samozřejmě konkurence je velká a je těžké se dostat mezi nejlepší. Ale myslím, že na špici se pořád nacházíme,“ uzavřela Zajíčková.