I kvůli nim má nyní společná česko-slovenská soutěže WHIL reprezentační přestávku. Češky na mistrovství Evropy nepostoupily, a tak se v klubech připravují na další interligové boje. Tréninkové dávky polykají i Petra Varjassiová s Jasmínkou Vargovou. I dvojice slovenských hráček, které v současnosti oblékají veselský dres, ve volných chvílích upíná svůj zrak na šampionát. „Mistrovství Evropy samozřejmě sledujeme," říkají mladé házenkářky.

Hra Slovenek baví, výsledky jsou až nad očekávání. Polozův tým jel totiž na šampionát v roli outsidera. Po porážkách s Francií a Černou Horou byl blízko vyřazení. Pak se ovšem Súkenníková a spol. vzepjaly k fantastickému výkonu a po nevídaném obratu zdolaly v klíčovém střetnutí Srbsko 23:21. Díky vydřené výhře se Slovenky nečekaně dostaly až do osmifinálové skupiny. „Je to pro všechny velké překvapení, protože holky měly těžké soupeře. Z výkonu děvčat jsem mile překvapená a těším se z postupu," uvedla Varjassiová.

Příjemně zaskočená byla i její klubová spoluhráčka. „Před šampionátem bych určitě řekla, že by bylo velkým překvapením, kdybychom šly dál, ale po výkonech s Francouzkami a Černou Horou jsem začala věřit, že Srbky při naší formě můžeme porazit," pronesla Vargová.

Podle jednadvacetileté spojky je ústřední postavou slovenského výběru brankářka Gubiková. „Chytá skvěle, je základní kamen slovenského úspěchu," tvrdí Vargová.

Naproti tomu Varjassiové se zamlouvají i výkony ostatních hráček. „Těžko říct, kdo je nejlepší. Je složité vybrat pouze jednu, protože náš tým hraje hlavně kolektivně. V každém zápase se ukázala jiná děvčata," uvedla dvacetiletá spojka. „Třeba Martina Školková hraje stabilně dobře, skvělé zákroky má Lucka Gubiková, na které si vylámaly zuby především Srbky při sedmičkách, Monika Rajnohová zase zahrála proti Černé Hoře, daří se i Lýdii Jakubisové," přidává.

Sehraný a bojovný tým upoutal na Slovensku zájem nejen fanoušků, ale také médií a široké veřejnosti. Zatímco na zápasy nejvyšší ženské soutěže chodí pouze několik desítek či pár stovek diváků, na šampionátu se Polozova družina musí díky podpoře příznivců cítit jako doma. „Žije to u nás. Ve škole se o házenkářkách baví i lidé, které tento sport běžně nezajímá. V hospodách a barech se zase sledují přímé přenosy," popisuje Varjassiová atmosféru za řekou Moravou.

Podobné je to i v Nitře, kde bydlí Jasmínka Vargová. „Ve městě je klid, ale třeba klub zorganizoval dvoudenní výlet do Záhřebu na zápasy našeho týmu a byl o něj dost velký zájem," říká sympatická Slovenka.

V čem se obě Veselanky shodnou, je i jméno vítězek. Obě hráčky slováckého celku právem favorizují silné Norky. „Vyhrají celý šampionát," míní Vargová. „A ve finále se střetnou se Španělkami," doplňuje kamarádku Varjassiová, která věří, že si na podobné akci jednou zahraje. „Mistrovství Evropy je pro většinu hráček vrcholem kariéry. Určitě bych jednou chtěla takový šampionát zažít. Přede mnou je ale spousta práce," uvědomuje si šikovná spojka.

Letošní mistrovství Evropy se řeší i v kabině HC Veselí. České hráčky ovšem nemají komu fandit, a tak alespoň na dálku sledují výkony předních světových týmů. „S holkami se bavíme o jednotlivých zápasech i o našich hráčkách," dodala Varjassiová.