Populární mezinárodní klání se na konci června uskutečnilo v nejstarší srbské víceúčelové sportovní hale. Na zápasnických žíněnkách se celkem utkalo 194 závodníků ze Srbska, Chorvatska, Maďarska, Bosny a Hercegoviny, Rumunska, Bulharska, Řecka a České republiky.

Vystoupení borců z Moravského Slovácka v Srbsku zanechalo jen pozitivní dojmy, o čemž svědčí jak řada exkluzivních turnajových pozvánek, tak projevy zájmu o účast na Velké ceně Hodonína v roce 2016.

„Nutno podotknout, že zájem o hodonínský zápas nebyl vyvolán náhodou, ale byl zcela zasloužený. Vždyť naši borci se dokázali hned v šesti z celkového počtu patnácti hmotnostních kategorií prosadit až na medailové pozice," upozornil organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Jiří Baják.

Jasným suverénem celého turnaje byl vítěz váhy do devětadvaceti kilo Lukáš Grochál, jehož zápasnického umění si všimnul i sbor rozhodčích, který mladého hodonínského sportovce vyhlásil za nejlepšího zápasníka turnaje. „Grochál dokázal na turnaji provést se svými soupeři celkem devět chvatů vysoké bodové hodnoty, přičemž všechny své protivníky, včetně finalisty Dejana Berkece ze Senty, položil na lopatky," řekl Baják.

O tom, kdo je nejlepší ve váze do čtyřiadvaceti kilo, nenechal nikoho na pochybách Alexandr Harca. „Tento šikovný zápasník si se svými soupeři doslova pohrával a všechny rozdrtil na technickou převahu, tedy rozdílem osmi bodů," uvedl hodonínský kouč.

Velký odpor mladému Jihomoravanovi nekladl ani finálový soupeř Marko Dokič z domácího klubu Proleter Zrenjanin, se kterým Harca hodil křižní zvrat a dvakrát ho otočil na podbřišní přehoz, čímž vyhrál osm nula na body.

Skvělé výkony na turnaji rovněž předváděl Dominik Kubeš, který ve váze do třiceti kilo vybojoval stříbrnou medaili, přičemž ta zlatá mu téměř již visela na krku. Kubeš až do finále zápasil s velkou jistotou a všechny své soupeře porazil na lopatky.

Ve finálovém souboji pak nastoupil proti urostlému srbskému borci Zalanu Pekovi. „Již od počátku utkání bylo zřejmé, že bojuje srbská síla s moravskou šikovností. Kubeš uplatnil svou skvělou techniku a v čtyřicáté sekundě vedl po točené záruči čtyři nula. Silný Srb však dokázal z nebezpečné pozice vymostovat a přejít za soupeře, čímž stáhl náskok na dva body. Hned na počátku druhé periody Kubeš nastoupil na druhou záruč, kterou jeho soupeř hbitě zablokoval," popsal napínavý duel Baják.

„Kubeš však nezmatkoval a okamžitě přešel do porazu a opět držel svého soupeře na lopatkách. Bohužel se opakovala situace z první periody, kdy srbský borec Kubeše přetáhl, ale tentokrát tak šikovně, že ho položil na lopatky," pokračoval.

V nejobsazenější váhové kategorii do třiatřiceti kilo hájil české barvy Filip Bartošík, který na turnaji vybojoval stříbrnou medaili. Hodonínský šikula s velkou ladností prošel vyřazovacími boji a v semifinále se utkal se srbskou jedničkou, Davidem Lakatošem z Kanjiže. „Tento vyrovnaný souboj byl dlouho otevřený. Ještě dvacet sekund před koncem byl stav nerozhodný čtyři ku čtyřem. V tuto dobu Bartošík výborně pasoval, čímž získal aktuální převahu, která mu umožnila provést dvojbodový strh za ruku a zvítězit na body," řekl Baják.

Ve finále pak na Bartošíka čekal bulharský zápasník Damjan Ivanov. „Pro hodonínského borce to byla první zkušenost s bulharskou zápasnickou školou," upozornil trenér Sokola. Ivanov se ukázal jako velký stratég, když nechal Bartošíka útočit, postupně však přečetl jeho styl a poté ve správný okamžik provedl zvrat záběrem paže a trupu sedem, po kterém zvítězil na lopatky.

Třetí stříbrnou medaili vybojoval ve váze do dvaačtyřiceti kilo Marek Kotlařík. Ten byl i aktérem nejbouřlivějšího souboje v rámci celého turnaje.

Šlo o semifinálové utkání, ve kterém Kotlařík nastoupil proti domácímu závodníkovi Andreji Mihajlovičovi. Srbského borce hnaly zaplněné tribuny. Mihajlovič této psychické podpory řádně využíval a od samého začátku byl aktivnější a vždy o krok napřed. „Tato aktivita mu vynesla první dva body po provedeném podběhu," pravil Baják. Vedení si Srb pohodlně přenesl i do druhé závěrečné periody. „V okamžiku, kdy do konce utkání chybělo pětatřicet sekund a domácí fanoušci již předčasně slavili úspěch svého borce, zaútočil Kotlařík do pasu svého soupeře, vybojoval skvělý úchop, ze kterého provedl křižní zvrat a zvítězil čtyři dva na body. Po tomto vyčerpávajícím utkání na Kotlaříka čekalo finále, ve kterém prohrál po krátké nepozornosti na lopatky s Brankem Dukičem ze zápasnického klubu Subotica," uvedl hodonínský kouč.

Sbírku cenných kovů doplnil bronzovou medailí Tomáš Kotzian, který ve váze do sedmapadesáti kilo nestačil jen na Mateja Jončiče z Partizanu Bělehrad. V tomto semifinálovém utkání Kotzian vedl ještě třicet sekund před koncem souboje. „Za této situace stačilo jen pozorně odpasovat zbytek utkání. Bohužel aktivní hodonínský borec se ještě pokusil o křižní poraz, který však přišel v nevhodný okamžik, čehož soupeř využil k protichvatu," řekl Baják.

Tato prohra Kotziana odsunula k souboji o bronz. Soupeřem mu byl rumunský zápasník Pavle Orsag. „V tomto důležitém souboji si Kotzian vzpomněl na lekce ze zápasnické taktiky a svého soupeře porazil po výborném výkonu na lopatky," dodal trenér Sokola.